חישוב שכר לפי תפוקות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 280, 23 באוקטובר 2001

לחץ לקבלת מידע נוסף

בארגון רווחי, תרומתם הכלכלית של כ- 60 אחוז מהעובדים גבוהה מן השכר המגיע להם על פי תרומתם, ולעומת זאת, כ- 40 אחוז מהמנהלים משתכרים יותר מתרומתם הכלכלית לארגון. כך עולה מנתונים שריכזה חברת "הון אנוש", שמתמחה בהגדלת רווחיות של חברות באמצעות תוכנת "נעה" לניתוח עיסוקים, ומתודולוגיה להגדלת רווחיות שפותחה על-ידי "הון אנוש".
מנכ"ל "הון אנוש", רוני איילון (מגר), מציין כי ההשתכרות החריגה, הן מטה והן מעלה, נעה מ- 5 עד 40 אחוזים. הנתונים נאספו מניתוח והערכת מאות סוגי עיסוקים של אלפי עובדים, ולאורך זמן, בחברות מתחומים שונים, כמו פיננסים, שירותים שונים, תעשיה קלה והיי טק.
פערי השתכרות אלו הם ביטוי נוסף לעקרון הפיטרי, שלפיו מנהלים מקודמים בדרגתם או בשכרם, יותר מהרווח הארגוני הנובע מקידומם.
בעזרת תוכנת "נעה" מחשבים את השכר המגיע לכל עובד או מנהל על פי התפוקות והפעולות שבתפקידו. כלומר, מכל עיסוק או תפקיד בארגון מצופות תפוקות מוגדרות, וכדי להשיגן אמור ממלא התפקיד לנקוט בפעולות מוגדרות. בכל תפקיד יכולות להיות בין 100 ל – 200 פעולות. לכל פעולה רמת קריטיות (חשיבות) משלה, בסולם דרגות מ- 4 עד 10(הדרגה החשובה ביותר). מספר העיסוקים בארגון הוא בדרך כלל כרבע ממספר המועסקים. תהליך ניתוח כל עיסוק נמשך שלוש-ארבע שעות.
כל פעולה ופעולה בעיסוק, מוגדרת, בעזרת התוכנה, על-פי שלושה מדדים:
  ·   מורכבות הפעולה מבחינת המגע עם אנשים,
  ·   מורכבותה מבחינת השימוש בנתונים,
  ·   מורכבותה מבחינת ציוד.

הארגון יכול לחשב את מורכבות העיסוק בכל נקודת זמן, וכן גם לקבוע את תרומת העיסוק לארגון מבחינה כלכלית.

באמצעות התוכנה ניתן למדוד את תרומתם לארגון של תפקידים ביחידות מטה, כמו כספים ומשאבי אנוש, או מרכז הפצה, שלא קל למדוד את מידת תרומתם הכספית או הכלכלית לארגון, שלא כמו אנשי מכירות למשל.
המענה לצמצום פערים אלו, אומר איילון, הוא פעולת תיקון לשני הכיוונים. מצד אחד, מתן דגש רב יותר לתגמול דיפרנציאלי בזמן שיפור ברווחים, תוך עדיפות לעובדים המשתכרים פחות מהמגיע להם, ומאידך ליצור מערכת הצבת יעדים ומדידת הצלחה למנהלים, ככלי לשיפור ביצועיהם.
בנוסף, ניתן בתהליך קצר, לשפר את תפקוד המנהל. למשל, מנהל בבנק שכפופים לו עשרות עובדים, שבמרבית זמנו עובד בלבד, מול המחשב. באמצעות ניתוח עיסוקו, ניתן להציע לו ארגון מחדש של תפקודו, כיצד למשל להאציל סמכויות.
כך תעלה מורכבות תפקידו שלו, והשינויים בתפקודם של הכפופים לו עשויים לתרום להגברת רווחיות הארגון. המנהל לא יעבוד קשה יותר, אלא חכם יותר.

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

הילה פורת

התיישנות חופשה שנתית

  מאת: הילה פורת, עו"ד * סעיף 31 לחוק חופשה שנתית, התשי"א-1951 (להלן – החוק), …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *