חזון של מנהלי הידע (4) – מסע אל הארגון הלומד ומנהל הידע – חזון ניהול הידע בישראל בשנים הקרובות

מאת יגאל חמיש.

מתוך: 2KNOW – ירחון ניהול הידע, גיליון מס' 25 אוקטובר 2001

לכבוד גיליון הכסף, פנינו למספר מנהלי ידע בישראל, וביקשנו לשמוע מחזונם: מה הם חושבים על ניהול ידע, לאן יובילו הדברים. אנו מביאים אוסף דעות מפי מנהלי ידע ישראליים, דברים שנכתבו לכבוד העיתון. והפעם: יגאל חמיש , מוביל פורום מנהלי הידע בארגונים בישראל , ומנהל הידע בחטיבת הנדסה ותכנון בחברת בזק.

בשם מנהלי הידע בארגונים בישראל החברים בפורום – ברכות למוריה לוי, לחברת Rom Knowledgeware ולכל קוראיו של 2Know אשר עימם אנחנו חוגגים מלאת שנתיים להופעתו של תקופון חשוב ומלמד זה.

אנחנו , מנהלי הידע בארגונים , נמצאים כעת בעיצומו של מסע. זהו מסע ארוך , מורכב ,מסובך אך מאוד מאתגר ותכליתו , להביא לכך שהארגונים שלנו יהיו ארגונים לומדים ומנהלי ידע , על מנת לממש בצורה מיטבית ומקסימלית את ייעוד הארגון שלנו. הרציונל ברור: אם הארגון רוצה להיות המוביל בתחומו , הוא צריך להשתנות , וניהול ידע היא מצע מועיל לתהליך הישתנות כזה: הוא מביא ל – Effectiveness לעשות את מה שהארגון עושה – טוב יותר (ובכך יעלה את ההון) ולאפשר (Enabling) לארגון לעשות דברים שלא ידע שהוא יכול לעשות (ובכך להעלות ערך קיים וליצור ערך חדש). זו בתמצית המטרה המרכזית של כל ארגון בצאתו למסע זה ,אשר יש לו התחלה , יש בו קשיים רבים אך גם הצלחות מרתקות , בדרך אל היעד.  הנה מעט מתוך החזון אותו אנחנו מנסים לשרטט ואליו מנסים למקד את פעילותנו בפורום ניהול הידע:

ה – Mission שהצבנו בתחילת הדרך היה להוות מקור ורשת ידע מקצועיים המובילים ב "ניהול ידע" עבור העוסקים בניהול ידע בארגונים בישראל – ולכיוון זה אנחנו הולכים בשנה האחרונה.

המטרות של ניהול הידע לתפיסתנו מבטאות את רוח החזון אותו אנו רואים והוא:

  • להוות קהילה מקצועית לפתוח מנהלי ידע
  • לפתח את תורת ניהול הידע
  • לפעול לקידום מקצוע ניהול ידע כמקצוע מוכר
  • לפעול לקידום ניהול הידע והלמידה הארגונית בתוך ארגונים בשילוב עם מקצועות עמיתים
  • לקיים קשרים עם מסגרות עמיתות בארץ ובעולם לצורך לימוד ולמידה , חילופי ידע המבוססים על הדדיות
  • קיום ניהול ידע ולמידה ארגונית הלכה למעשה

אני צופה שבשנה הקרובה ובשנים הבאות חלקים נכבדים מחזון זה שכבר נבטו השנה ימשיכו להתפתח. הדרך ארוכה היא ורבה , וזה אינו רק ציטוט משיר – בעינינו , מנהלי הידע בארגונים – זו מציאות מוכרת , יומיומית וקשה. הדרך תובענית ולעתים טובענית , מנהיגות מנהלים היא תנאי הכרחי שבלעדיו לא נגיע אל הארגון הלומד ומנהל הידע.

מזה מספר חודשים מתארח אתר הפורום בפורטל הניהול "מנהיגים ברשת" המעניק לו אכסניה וירטואלית. במסגרת זו נהנים חברי הפורום מחומרים רבים בתחומי ניהול ידע ומפעילותם של פורומים וירטואליים בנושאים אלו, זאת לצד טיפוח הפעילות הוירטואלית היחודית  של הפורום הכוללת מידע על כנסי הפורום, חומרים של חברי הפורום, קישורים לאתרים רלבנטיים בארץ ובעולם ועוד. ניתן להגיע ישירות אל דף הבית של הפורום בכתובת http://www.knowledge-management.org.il/

 

אנחנו – פורום מנהלי הידע – אתכם – לאורך כל הדרך.

בשבילנו : "ניהול הידע – כאורך חיים" (ערן רז – VisaCAL).

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

יכול לעניין..

המרכיבים של אינטראקציות ידע משמעותיות

מאת: לימור שיפוני, אמנות בין אישית™ – אסטרטגיות תוכן ועיצוב אינטראקציות ידע שלושה בוחנים חמורי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *