זיהוי מוקדם של בריחת מוחות

הרחבה לכתבת משאבים, 4 במרץ 2000

 

שיטה לאיתור וזיהוי פוטנציאל ל'בריחת מוחות' מהארגון, לעזיבת עובדים איכותיים, לרבות בחברות היי טק, פותחה על-ידי חברת "פרופיט מרקטינג", חברה לייעוץ שיווקי ואסטרטגי. השיטה מאפשרת להנהלה לאבחן קיומן של מגמות וכוונות עזיבה פוטנציאליות בקרב קבוצות עובדים איכותיות, ומסייעת לה בגיבוש מהלכים ניהוליים אפקטיביים לביטול וצמצום המגמות.

ד"ר זכי שפר, מבית הספר למוסמכים במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, וחוקר בכיר באוניברסיטת חיפה, מספר עוד כי שיטה דומה פותחה ויושמה בראשונה בחברת "מייקרוסופט", וכי הכלי שפותח בארץ מיושם כעת בראשונה כפיילוט בחברה מסוימת.

אחת הבעיות הקריטיות ביותר בחברות היי טק, לרבות חברות תוכנה, אך גם בחברות ברמה גבוהה ומתוחכמת בענפי שירותים כמו ביטוח וייעוץ פיננסי, זו עזיבה תכופה של עובדים איכותיים ומבוקשים, לטובת חברות מתחרות. עזיבתם גורמת נזק והפסד כספי לא קטן לארגון.

השיטה, מסביר ד"ר שפר, מבוססת על שאלונים מובנים שעליהם עונים עובדים אלה, באופן אנונימי. היא מפלחת 'חתכים' מאד עדינים וספציפיים, ויוצרת מגוון עשיר של מדדים משוקללים, הכוללים גורמים כמו תחושת המחויבות הארגונית, רמת ההזדהות עם מטרות הארגון, הפער בין מטרות הפרט למטרות הארגון וכו'. אפשר לזהות מגמות פוטנציאליות לעזיבה לפי כל חתך ופרמטר דמוגרפי, מקצועי ועיסוקי, וברמות הניהול השונות.

"היום מסוגלים למדוד ברמה גבוהה של דיוק כמעט כל משתנה בתחום התרבות הארגונית, ניהול משאבי אנוש, והתנהגות ארגונית, וממשתנים אלה מזקקים מדדים בשיטות סטטיסטיות מתקדמות", אומר ד"ר שפר.

"אם הכלי מופעל בצורה אפקטיבית ובכמה נקודות זמן, תוך השוואת המדדים בכל נקודת זמן, מתאפשר מעקב יסודי וזיהוי מדויק ואובייקטיבי בשלבים מוקדמים של הפוטנציאל לעזיבה". הממצאים מסייעים להנהלה לדעת כיצד למקד את משאבי הניהול בשמירת ההון האנושי, "שהוא המרכיב החשוב ביותר בחברות היי טק", ולמעשה מהווים מידע בעל ערך אסטרטגי רב ביותר עבור החברה. תמורת סכום כספי זניח למדי המושקע בהפעלת הכלי, מציין ד"ר שפר, ארגון יכול לחסוך כספים רבים במניעת עזיבה של עובדים ברמה גבוהה. רק העלויות הישירות בגין עזיבתו של מהנדס איכותי עולה לחברה 35 עד 40 אלף דולר, ולזה מתוספות עלויות עקיפות על קליטת עובד חדש, השמה, מיון, הכשרה וכו'. בחברות ביטוח, למשל, העלות הישירה בגין עזיבתו של חתם ברמה טובה, שיש לו התמקצעות ספציפית לפירמה, היא 36 אלף דולר.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

רק 30% מהמועסקים חשים שיש להם אופק מקצועי במקום עבודתם

  ההשקעה בשימור נשים במקום העבודה נמוכה מההשקעה בגברים: פחות תגמול כספי ואופק מקצועי   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *