ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » התפטרות עובדת בהריון בשל סירובה לשנות את מתכונת העסקתה דינה כדין פיטורים שלא כדין

התפטרות עובדת בהריון בשל סירובה לשנות את מתכונת העסקתה דינה כדין פיטורים שלא כדין

 

 מאת:  עו"ד הילה פורת*    rtf3330991446_435429390

 

בית הדין האזורי לעבודה פסק כי התפטרותה של עובדת בהריון בשל סירובה לשנות את שעות עבודתה הינה התפטרות שדינה כפיטורים וכי מדובר בפיטורים שלא כדין.

 

תע"א 3683/09, 3909/09 רבקה (ריקי) הנובר נ' חברת החדשות הישראלית בע"מ, ניתן ביום 5.9.2011, ע"י מותב בהרכב כב' הנשיאה ד' פרוז'ינין ונציגי הציבור מר וורמברנד ומר חיות.

 

עובדות

 1. התובעת, רבקה (ריקי) הנובר (להלן – ריקי), עבדה אצל הנתבעת, חברת החדשות הישראלית בע"מ (להלן – החברה) מיום 18.12.2000 ועד יום 28.8.2009 בתפקידים שונים. בתפקידה האחרון עבדה ריקי במחלקת התוכן הסלולארי.
 2. העובדים במחלקת התוכן הסלולארי בחברה עובדים במשמרות בוקר, ערב ושבת. ריקי עבדה במשמרות בוקר בלבד. בחודש יולי 2007 הודיעו לריקי כי עליה לעבוד גם במשמרות ערב ושבת, ואולם בשל הריונה הראשון הוסכם כי השינוי במתכונת העבודה ייעשה לאחר שתחזור מחופשת הלידה. בחודש ספטמבר 2009 נתבקשה ריקי להחליף את אחת ממשמרות הבוקר במשמרת ערב. הצדדים הגיעו לפתרון מוסכם וריקי המשיכה לעבוד בבקרים בלבד. בסוף חודש יוני 2009 צויינה בפני ריקי הבעייתיות הכרוכה בכך שהיא עובדת רק במשמרות בוקר וריקי התבקשה להחליף שתי משמרות בשבוע במשמרות ערב. ריקי ביקשה למצוא פתרון חלופי לעבודה במחלקות אחרות.
 3. ריקי טוענת כי פוטרה במהלך פגישה עם החברה מיום 29.7.2009, בעודה בהריון, בעוד שהחברה טוענת כי ריקי היא שביקשה להפסיק את עבודתה. 
 4. ריקי הגישה תביעה וטענה כי פוטרה שלא כדין עקב הריונה, מבלי שניתן לכך היתר הממונה על חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954 (להלן – החוק), ותבעה סעדים שונים בשל כך.

 

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים פסק

 1. ריקי היא שהתפטרה מעבודתה בחברה.
 2. עובדת בהיריון המתפטרת בנסיבות שבהן רואים את התפטרותה כפיטורים, וכך הוא הדבר בענייננו, יש לראות את התפטרותה כפיטורים על כל המשתמע מכך לגבי פיטורי עובדת בהיריון, ובכלל זה המסקנה כי מדובר בפיטורים שלא כדין.
 3. סעיף 9(א) לחוק קובע כי לא יפטר מעביד עובדת בהיריון אלא בהיתר מאת שר העבודה והרווחה. סעיף זה מעניק לעובדת בהיריון הגנה אבסולוטית. כל עוד לא ניתן היתר לפיטוריה, הרי פיטוריה בטלים. תכלית החוק הינה, בין היתר, להבטיח שוויון זכויות לנשים בשוק העבודה, ולמנוע אבדן הזדמנויות תעסוקתיות, ופגיעה בכבוד האישה כאדם. איסור על פיטורי עובדת בהיריון נועד  להבטיח כי לעובדת יהיה מקום עבודה לשוב אליו לאחר הלידה. 
 4. בשל תכליותיו אלה של החוק יש ליתן להוראות החוק פרשנות רחבה, המצדיקה את הרחבת יריעת ההגנה שמקנה החוק לעובדת בהיריון מכוח סעיף 9(א) לחוק אף על התפטרות שדינה כפיטורים, בנסיבות המתאימות.
 5. דרישת המעביד לשנות מתכונת עבודה של עובד, שעבד במשך תקופה ארוכה במתכונת עבודה מסוימת, הינה למעשה הצעה לחוזה עבודה חדש. אכן, בענייננו הוכח כי העובדים האחרים בחברה עבדו במשמרות, ואילו ריקי עבדה במשמרת בוקר בלבד. אולם החברה השלימה עם מתכונת עבודתה זו של ריקי במשך תקופה ארוכה.
 6. לפיכך הדרישה לשנות את מתכונת העבודה דווקא במהלך תקופת הריונה של ריקי פוגעת בתכליתו של סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים. ההגנה הניתנת לעובדת בהיריון מחייבת מניעת מצב שבו יידרש ממנה להסכים לשינוי משמעותי במתכונת העסקתה, שהינה בבחינת חוזה עבודה חדש, בשל האפשרויות המוגבלות העומדות בפניה למצוא עבודה חלופית. משכך, למעשה תיאלץ העובדת להסכים לשינוי בתנאי עבודה בלית ברירה, ובשל מצבה המיוחד בכלל, ובשוק העבודה בפרט. לנוכח כל אלה ההגבלה על שינויים משמעותיים בעבודתה של עובדת בהיריון הינה מתבקשת.
 7. מן האמור לעיל עולה כי למרות שריקי התפטרה יש לראותה כמתפטרת בדין מפוטרת, ומאחר שמדובר בעובדת בהיריון, בנסיבות העניין מדובר בפיטורין שלא כדין.
 8. סוף דבר – התביעה התקבלה בחלקה. ריקי זכאית לתשלום שכר עבודה ממועד הפיטורים ועד ללידה, בסך של 18,000 ₪ בניכוי דמי האבטלה ששולמו לה, ובתוספת הוצאות בגין שכ"ט עו"ד בסך של 4,000 ₪.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *