הצעת חוק לטיפוח אתיקה בארגונים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 234, 14 בנובמבר 2000

מחקרים מראים כי נורמות התנהגות, הוראות וכללים, שבאים מהמנהיגות בארגון ומתוך מדיניות פנימית, זוכים להיענות רבה יותר, במידה משמעותית, מצד כל בעלי העניין בארגון, לרבות העובדים. בנוסף, בחברה חופשית אי אפשר להכריח ארגון להטמיע בתוכו תכנית אתיקה או תכנית אכיפה, אך יכולים לקדם חקיקה שמעודדת ארגונים להנהיג תכניות כאלה באמצעות מנגנון "המקל והגזר". אומרת עו"ד יסמין קשת, סמנכ"ל לענייני משפט של שבי"ל (שקיפות בינלאומית).

מתוך נקודת מבט זו מתגבשת הצעת חוק לטיפוח אתיקה בארגונים ביוזמת שבי"ל ישראל. ההצעה נמצאת כיום בשלבי גיבוש התחלתיים. מטרת החוק, לעודד ארגונים לפתח ולהטמיע בתוכם תכניות אתיקה ואכיפה של חוקים במקבץ תחומים, כמו הגבלים עסקיים, ניירות ערך, הגנה על עובדים, מיסים ואיכות הסביבה.

על פי הצעת החוק, אם מנהל יוכיח כי קיימת בארגונו תכנית אכיפה אפקטיבית (וישנם בהצעת החוק שבעה קריטריונים לקביעת אפקטיביות), יוטל על המנהל עונש מופחת בהרבה מן הקבוע בחוק, ומזה שהיה צפוי לו בהעדר תכנית אכיפה בארגונו. (ההקלה בעונש יכולה להגיע עד

ל- 90 – 95 אחוז של הפחתה בקנס). בדרך כלל קיימת בחקיקה אחריות שילוחית, מיניסטריאלית, למנהלי ארגון, ובשל עבירה על החוק, למשל זיהום נחל במי ביוב, גם מנהל המפעל, בנוסף לארגונו, עלול להיענש, בקנס כספי גבוה או אפילו במאסר.

קוד אתי, הנהוג כיום בארגונים, אומרת עו"ד קשת, יכול להיות אמיתי, אך בדרך כלל הוא הצהרתי בלבד, ומשמש כעלה תאנה. החוק החדש מעודד לקיים מנהיגות של מניעה, ותמורה ב"עת צרה".

אגב, מציינת עו"ד קשת, ארגון הפועל בצורה אתית, לטווח ארוך הוא יעיל ואיכותי יותר, ועובדים טובים נמשכים יותר לעבוד ולהישאר בארגון שהוא יותר אתי ומוסרי, וכיום, בתחרות על עובדים בהיי טק, יש לזה משמעות יתר.

במסגרת עיצוב וגיבוש תכני החוק, יתקיים ב- 30 בנובמבר, בביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטת תל-אביב, כנס מעצבי מדיניות, בהשתתפות מנכ"לים של משרדי ממשלה ויו"רים של רשויות ממלכתיות וציבוריות, שבו יובעו דעות ועצות הנוגעות לחוק.

ב"שבי"ל" שואפים כי הצעת החוק תוגש כהצעת חוק ממשלתית, כי החוק למעשה יסייע למשרדי ממשלה וגופים ממלכתיים באכיפת חוקים, אך לחילופין, כמה חברי כנסת כבר הביעו נכונות להגישו כהצעת חוק פרטית.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *