הפחתת לחצים במקום העבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 229, 3 באוקטובר 2000

 

שינויים ארגוניים הם תופעה הולכת וגוברת בעולם בו אנו חיים. שינויים אלו יוצרים תחושת לחץ אצל עובדים. לחץ הוא גורם חווייתי ורגשי במהותו אומר יוסי חסידים, מנהל "אור-ין משאבי אנוש" לייעוץ ארגוני. הוא פיתח שיטת התמודדות ברמת הפרט, ששמה TCS – Total Coping  Strategy    המתמקדת בתחושותיו, רגשותיו וחוויותיו של העובד, ונותנת לו, בהתאם, מידע, כלים וטכניקות להתמודד עם לחצים במהלך יום העבודה ואחריו. חסידים, בוגר קורס למורי יוגה בוינגייט, משלב בגישתו ובשיטתו פילוסופיה, רעיונות ודגשים מזרחיים ומערביים.

"כיוון שלחצים הם ברמה של תחושות, והם גורם פסיכו-פיזי אצל העובד, גם הטיפול צריך להיות ברמה זו. כלומר, גם הסבר תיאורטי ופסיכולוגי, וגם להרגיש את חוויית ההרפיה מלחץ וההתמודדות, בצורה חווייתית".

בהתאם לתפיסה זו בנויה הסדנה שהוא עורך ומנחה. המשתתפים מקבלים הסבר וידע על מקורות לחץ, על הפילוסופיה הסינית של ין ויאנג (שני כוחות מנוגדים ומשלימים), גישות הודיות, משלים ממקורות היהדות על לחצים והשפעתם, דרכי התמודדות אפשריות, ומתורגלות טכניקות להתמודדות עם לחצים, כמו נשימה נכונה, חשיבה חיובית, הרפיה ועוד.

אחד התרגילים, לדוגמה, הוא תרגיל לא מילולי, לביטוי ויכוח מילולי בעבודה, למשל בין מנהל המכירות המציג למנהל משאבי האנוש דרישה מסוימת, שלא קל להיענות לה באופן מיידי. המשתתפים נחלקים לזוגות, כל זוג מדמה את שני המנהלים הנ"ל, והאחד (מנהל המכירות) הודף ולוחץ בכף ידו את גב כף ידו של האחר (מנהל משאבי אנוש), וכך דוחפים ולוחצים זה את זה לסירוגין.

מאבק הדחיפות מופסק כדי לדון בקונפליקט, בתחושותיהם ורגשותיהם של המשתתפים בו, ולימוד טכניקות הרפיה. נדונה התועלת בהיותך אקטיבי ופסיבי לסירוגין, מקשיב ומוקשב לסירוגין – כמו תנועת הגלים העולים ויורדים, והרי לפי תורת הקוואנטים העולם מורכב מגלים, וכך ראוי ומשתלם לנו לנהוג. "במקרים רבים לחץ נוצר בגלל התעמתות חזיתית, והחוכמה היא להתמודד בארוע קונפליקטואלי באופן עקיף או עוקף, שבו אתה נותן לעמיתך (יריבך) לבטא את

עצמו, ואחר כך אתה מתבטא, במשחק ההדדי, ובסופו של דבר התוצאה, מבחינת מקום

העבודה ואיכות חיי העבודה, טובה ואפקטיבית יותר", אומר חסידים.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

רק 30% מהמועסקים חשים שיש להם אופק מקצועי במקום עבודתם

  ההשקעה בשימור נשים במקום העבודה נמוכה מההשקעה בגברים: פחות תגמול כספי ואופק מקצועי   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *