העדפת בן משפחה

 

 מאת:  עו"ד הילה פורת*    rtf1662717521_291812631

 

שרית ניסתה להתקבל לעבודה בחברת בטוח והתרשמותה מהראיון שעברה היתה כי היא בהחלט מתאימה לעבודתה. לאחר כשבועיים, התברר לה כי מנהל החברה קיבל את אשת בנו לתפקיד, ומהכרות עמה יודעת שרית כי כישוריה של אותה אישה פחותים משלה. האם תוכל שרית לטעון להפליה (העדפת בן משפחה) עפ"י חוק שוויון הזדמנויות בעבודה?

 

תשובה

סעיף 21 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, תשמ"ח-1988, קובע כי העדפה של עובד שהוא בן משפחתו של המעביד (ובתאגיד – בן משפחתו של בעל השליטה), לא נחשבת כהפליה לעניין איסור ההפליה הקבוע בחוק.

"בן משפחה" הוגדר בחוק כבן זוג, הורה, ילד, נכד, אח, אחות, או בני זוגם של אלה.

"בעל שליטה בתאגיד" הוגדר בחוק כמי שבידו או ביחד עם בני משפחתו שליטה ישירה או עקיפה בעסקיו וניהולו של התאגיד.

לפיכך, במקרה זה, אם אותו מנהל חברה בה ביקשה שרית לעבוד, הוא גם בעל השליטה בה, רשאי הוא להעדיף בן משפחה מבלי שהדבר יחשב כהפליה. בנוסף, יצוין כי הוראות חוק שוויון ההזדמנות בעבודה אינן חלות על מעביד המעסיק פחות מששה עובדים.

 

 

* המאמר לקוח מתוך המהדורה החדשה של הספר דיני עבודה המדריך המלא (הילה פורת, עו"ד), אשר יצא לאור בסוף חודש דצמבר 2012. המהדורה החדשה כוללת התייחסות מפורטת לחידושים בתחום דיני העבודה (כולל החוק החדש להגברת האכיפה). הספר ערוך לפי נושאים (כולל תוכן עניינים מפורט) ומהווה כלי עבודה מעשי ומקצועי לעוסקים בתחום דיני העבודה והשכר. עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"הסכמים, מסמכים וטפסים בדיני עבודה".

www.hilaporat.co.il

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *