הנחלת ערכים בארגוני היי טק

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 272, 8 באוגוסט 2001

ארגוני היי טק, החווים באחרונה מצבי משבר נעזרים בייעוץ וסיוע להיערכות ארגונית ומנהיגותית חדשה. מטרת ההיערכות היא להביא את המנהלים והעובדים בארגון לשאול ולהשיב לעצמם מהם הערכים שאמורים להנחותם בעבודתם. מתברר, כי מה שחשוב להם בעצם זה אתגר מקצועי, רוח צוות, להיות הטובים בתחומם, ובזה כרוכים מוכנות להשקעה אישית ולקיחת אחריות אישית מסביר גידי יצחקי, יועץ ארגוני ומנהל פרוייקטים ב"מכון מנהיגות".

אנשי "מכון מנהיגות" מלווים היום חברת היי טק בגודל בינוני, שבדומה לחברות אחרות לפני המשבר, כיוונה את מירב המוטיבציה לגורמים חיצוניים כמו ערך המניה, ערך השוק, האופציות, וההתעשרות המהירה המובטחת. להפתעתם של רוב המנהלים הגיע זמן משבר וקשיים והתברר להם כי הם בעצם 'שכחו' מה זה באמת לנהל אנשים.

המנהלים והמהנדסים, שהלכו לפני שנים ללמוד מחשבים או אלקטרוניקה, מזכיר יצחקי, למדו תחומים אלה מתוך עניין ורצון למימוש עצמי. קסם להם הסיכוי להתעשרות, האפשרות כי החברה שבה הם עובדים תירכש על-ידי משקיע גדול, אבל לאיש המקצוע קסם עוד יותר האתגר המקצועי, הסיכוי כי הכרטיס האלקטרוני שהוא מפתח יהיה המוצר הטוב מסוגו בשוק, שתקשורת של חצי מדינה תפעל בזכות הכרטיס הזה.

בהתאם לראייה זו, יצחקי מגדיר את גישת "מכון מנהיגות" כ- back to basics, כלומר 'חזרה למקורות' – יש להביא את המנהלים והעובדים בארגון לשאול ולהשיב לעצמם מהם הערכים שאמורים להנחותם בעבודתם ותהליך זה כולל מספר שלבים:

הגדרת ערכים – בשיחות קבוצתיות בהשתתפות מנהלים מדרג מנכ"ל עד ראשי צוותים, בהנחיית היועץ, מנסחים ומגדירים את הערכים המרכזיים שרוצים להנחיל בארגון.

הנחלת הערכים לעובדים – המנהלים פועלים להנחילם לעובדים. באמצעות שיחות ייעודיות, ויותר מזה גוזרים מן הערכים את משמעותם והשלכתם על הפעילויות היומיומיות של המחלקה או הצוות.

 

שינוי והשתנות – הפעילות ביישום הערכים מובלת לפי שני מושגים – שינוי והשתנות. כלומר מה צריך לשנות, מה כיוון השינוי, ובמה אנשי הארגון עצמם צריכים להשתנות, ולהתאים עצמם.

יצחקי מדגים באמצעות אירוע שהתרחש בארגון לפני המשבר – מפגש חברתי לעובדי החברה אורגן באמצעות תקציב ענק, חברת הפקה וצוות בידור יוקרתי. היום אורגן המפגש בשיטת "עשה זאת בעצמך": מנהלים וראשי צוותים נידבו עצמם להפקת המפגש, תרמו כספים מכיסם, ואף הביאו ציוד מהבית. ההיבט הערכי: חסכון וצניעות, 'משפחתיות', נטילת אחריות, טיפוח גאוות יחידה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

חשיבה חזונית

חשיבה חזונית מאת: עינת גרוס-ברונר מכון מראות אסטרטגיה הגדרת חזון אותנטי ברמה האישית או הארגונית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *