המשווקים מגלים את הבארטר

מתוך פורום שיווק – עיתון מקצועי לשיווק ,גיליון 562 , 7 במאי 2001

 

כשהכלכלה בארצות הברית כבר לא מחייכת – עסקי הבארטר פורחים. חברות

חדשות, הקוראות לעצמן 'חברות לחליפין תאגידי', מתווכות בין חברות, המבצעות

ביניהן עסקאות ללא מזומנים.

אחת התופעות השיווקיות המעניינות בתקופת המיתון הפוקד את הכלכלה האמריקאית, היא הקמתן של חברות בארטר – חברות המתווכות בין בעלי עסקים המעונינים לרכוש סחורות ושירותים בעסקאות חליפין, מבלי לערב בעסקה מזומנים.

התועלת שבעסקאות כאלה ברורה: יבואנית מכוניות המעונינת לרכוש זמן פרסום בטלוויזיה "משלמת" במכוניות, שערכן בשוק גבוה אך לה הן עולות פחות. החברה המתווכת רוכשת ממנה את המכוניות ו"משלמת" בזמן פרסום שרכשה מרשת שידור, שהייתה זקוקה דווקא לריהוט. את הרהיטים רכשה חברת הבארטר מיצרנית מוצרי עץ, שהיו דרושים לה כרטיסי טיסה לאירופה. ונחשו למה הייתה זקוקה חברת התעופה? נכון, לצי מכוניות חדש.

עסק מסוכן ואחוזי רווח גבוהים

אולם חברות הבארטר של המאה ה-21 אינן יכולות להרשות לעצמן להיקרא בשם שכזה. היום הן נקראות חברות ל- Corporate Trade (חליפין תאגידי) – שם מכובס, נוצץ ומבריק, התואם את התדמית השיווקית שהן מעונינות להקנות לעצמן.

כשחברה לחוצה מעט במזומנים ויש לה מלאי גדול של מוצרים או שירותים שיש להם ביקוש, וכשהכלכלה כבר לא מחייכת – עסקי הבארטר האמריקאיים פורחים. אך מסתבר, שגם ללקוחות נוח לעשות עסקים עם חברות שאינן "סתם" חברות בארטר.

חברות הבארטר החדשות מנסות להקנות לעסקיהן תדמית מהוגנת יותר, ולהיפרד מהדימוי החלקלק והלא תמיד ישר שנצמד בעבר לעסקי הבארטר. אחד היתרונות שמציעות החברות הללו הוא שינוע ואחסון של הסחורה עבור הלקוחות. כעת, האתגר שלהן הוא לשנע צרכים, דרישות, סחורות ושירותים בין כל השחקנים, כדי לא להישאר עם מלאים.

אין ספק כי מדובר בעסק מסוכן למדי, אך הוא מבטיח אחוזי רווח גבוהים למי שמצליח בו. כיום, ההערכות הן כי עסקאות הבארטר החדשות מגלגלות בשוק האמריקאי מחזור של 16 מיליארד דולר בשנה. סכום עתק, לכל הדעות, שרק יגדל אם המיתון במשק ימשיך ויעמיק.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

Business Nation

מתוך: http://www.businessnation.com/

 

EBB ONLINE BARTER

מתוך: http://www.g-bb.com

 

קישורים רלבנטים באתר: 

 

 

יכול לעניין..

פרגון למרצדס – ההמשך

  מאת: בני מרגליות *  חלק שני   קיבלתי המון תגובות לפוסט הקודם – פרגון למרצדס . …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *