החזר כספי לעובד שלא הופקדו בעבורו כספים לקופת גמל

מאת: בני קיויתי*

 rtf2803785026_272991782

 

פרטי המקרה:

 

עובד החל לעבוד אצל מעסיק לפני כשנה, ופוטר. המעסיק ניכה מהעובד כספים מיום תחילת עבודתו, במטרה להפקידם לקופת תגמולים כנדרש על פי צו ההרחבה לפנסיה מקיפה, ברם, הכספים שהופרשו ע"י המעסיק לא הופקדו לקופת הגמל במשך תקופת העבודה בשל התלבטויות העובד לאיזו קופה להפקידם.

 

השאלות הנשאלות:

 

  1. האם ניתן לשלם את הכספים לעובד בתשלום חד פעמי בעת פיטוריו?
  2. האם לאחר התשלום, המעסיק לא יהיה חשוף לתביעה מצד העובד?

 

 

תשובה:

 

מדובר במעשה חמור –  עבירה על חוק העונשין התשל"ז 1977 ועל הוראות חוק הגנת השכר התשי"ח 1958  (להלן:  החוק). עונשו של מעסיק העובר על חוק זה עד שנתיים מאסר וקנס כספי גבוה.

 

המעסיק במחדלו, למרות שנעשה עקב מחדל של העובד, מנע במעשהו כיסוי ביטוחי מהעובד למשך שנה שלמה, ומזלו של המעסיק שלא חל במהלך שנה זו אירוע ביטוחי, אילו חל אירוע ביטוחי היה גורר את המעסיק לחיובו בשיפוי מלוא הנזקים לעובד.

 

מבחינת העובד – חוק פנסיית חובה הינו זכות קוגנטית, העובד אינו רשאי לוותר על זכות זו שניתנה לו מכוח חוק או הסכם קיבוצי.

 

לעניין ההפקדות שלא בוצעו: קופת הגמל אינה יכולה לקבל כספים לאחר סיום יחסי עובד ומעביד, לכן על המעסיק לשלם לעובד את כל הכספים בתוספת הרווחים שהיו נצברים עליהם אילו הופקדו לקופת גמל.

 

על המעסיק להחתים את העובד על קבלת הכספים.

 

יש להניח שבהנחה שלא חל בתקופת העבודה אירוע ביטוחי שהיה מזכה את העובד בתשלומים מקופת הגמל, המעסיק אינו חשוף לתביעות בעתיד מצד העובד.

 

 

 

* לפניות לבני קיויתי: bkivity@gmail.com

www.bkivity.com

 

 

הכתובים לעיל הינם דברי הסבר ודוגמאות ואינם באים במקום ייעוץ מקצועי או משפטי כמו כן אין דברים הכתובים לעיל באים במקום הוראות חוק או נוהל שנקבעו. לייעוץ ולקבלת חוות דעת מקצועית ספציפית נא לפנות אל בני קיויתי

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" ספטמבר 2009. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול תזרים מזומנים

ניהול תזרים מזומנים בעסק

  מאת: צוות i-value ניהול כושל של תזרים המזומנים בעסק הוא אחד מהגורמים העיקריים לקריסתם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *