הוועדה הציבורית לקביעת הקריטריונים לדירוג ומדד מעלה אישרה לאחרונה את יציאת דירוג ומדד מעלה 2008 לדרך

 

רועי ורמוס, יו"ר הוועדה הציבורית לקביעת הקריטריונים לדירוג ומדד מעלה:

"דירוג מעלה מאפשר להעריך את ביצועי חברה לטווח הארוך וניתוח יכולתה להמשיך ולהוביל את השוק גם בעתיד של מציאות משתנה, באמצעות מתן משקל גם לרמת ניהול הסיכונים של החברה במימדים חברתיים וסביבתיים. אני מאמין כי החשיבות והצורך של דירוג ומדד מעלה תלך ותעלה ומזמין את כל החברות הגדולות במשק להיענות לאתגר ולהצטרף לרשימה הגדלה של חברות המחויבות לניהול האחריות התאגידית תוך שקיפות ודיווח".

 

  • השנה לראשונה: נוסף פרק ממשל תאגידי

                              הורחב פרק סביבת עבודה וזכויות אדם

     שאלוני הדירוג נשלחו לחברות ב- 08.01.08

  • הדירוג והמדד יפורסמו ב- 11.06.08 (מצ"ב עיקרי השאלון)

 

מעלה, ארגון גג מקצועי המלווה עסקים בישראל בפיתוח ויישום אסטרטגיות של אחריות תאגידית, ומעלות Standart & Poor's, הודיעו לאחרונה על אישור שאלון דירוג מעלה 2008  ועל תהליך הפצת שאלוני מעלה לדירוג ומדד מעלה 2008 בקרב החברות הגדולות במשק. שאלון הדירוג כולל, לראשונה,  גם פרק בנושא ממשל תאגידי.

לדברי טליה אהרוני, מייסדת ומנכ"ל מעלה "בהתאם לדירוגים  העולמיים המקבילים, דירוג מעלה עודכן השנה בהוספת פרק ממשל תאגידי המשקף את העניין הציבורי הרחב בנושא ואת העבודה המקיפה שנעשתה על ידי ועדת גושן. פרק סביבת עבודה וזכויות אדם עודכן גם הוא ונוספו שאלות בנושא שרשרת האספקה ופיקוח על העסקה הוגנת של עובדי קבלן, מניעת הטרדה מינית, שמירה על זכויות עובדים היוצאים לשירות מילואים ופיתוח ההון האנושי בפירמה. לפרק הסביבה נוספה שאלה בדבר פיתוח מוצרים ידידותיים לסביבה".

מומו מהדב, סמנכ"ל מעלה, מציין "אנו אופטימיים מהעניין הגדל של חברות ישראליות בהשתתפות בדירוג וצופים השנה עליה נוספת של 20%-10% במספר החברות שישתתפו בדירוג, מ-53 ב-2007 ל-60 ב-2008. דירוג מעלה מייצר הזדמנות מצוינת למדוד ולדווח על ניהול האחריות התאגידית של הפירמה ולתקשר זאת לעובדים, ללקוחות ולצרכנים המודעים יותר ויותר לצורך בהתנהלות אחראית".

פניית מעלה להשתתפות בדירוג תבוצע בשבועות הקרובים  לחברות הציבוריות הכלולות במדד ת"א 100 (חברות הכלולות במדד נכון ל-1.1.2007 ו-1.1.2008) והחברות הציבוריות והפרטיות, שמחזור ההכנסות שלהן הוא מעל 100 מיליון דולר ונכללות בשנתון דן אנד ברדסטריט 2006 בתחומי שירותים ומסחר, תעשיה, תשתית ובניה. סך הכל  כ- 350 החברות הגדולות במשק, ציבוריות ופרטיות.

20 החברות המובילות בדירוג מעלה אשר עומדות בתנאי הסף של מדד ת"א 100, מרכיבות את "מדד מעלה". מאז השקת "מדד מעלה" בפברואר 2005, עלה המדד ב-52%. כך נוצרה לראשונה בישראל, הזדמנות להשקיע במניות של חברות לא רק על סמך הביצועים הפיננסיים, אלא גם על סמך מידת האחריות החברתית-סביבתית שלהן.

מעלה ייסדה את "דירוג מעלה לאחריות תאגידית" בשנת 2003 ומאז פועלת להטמעת תהליכי הדירוג וההיערכות לקראתו בקרב החברות, לגיבוש ויישום פרמטרים נוספים לבחינת מכלול תחומי האחריות החברתית-סביבתית של החברות ולהרחבת מספר החברות המשתתפות בתהליך. בשנת 2005 הושק "מדד מעלה" בבורסה לניירות ערך בתל-אביב.

שותפי מעלה להליך הדירוג הם חברת הדירוג מעלות Standard & Poor's המתפעלת את הדירוג וחברת הייעוץ מקינזי המגבשת את המודל החישובי. תהליך הדירוג מבוקר על ידי משרד רו"ח ארנסט אנד יאנג. "מדד מעלה" מחושב על ידי הבורסה לניירות ערך בתל-אביב ונסחר באורח רציף. תעודת סל "קסם מעלה" וקרנות  נאמנות  "פסגות מעלה" ו- "פקן מעלה" מאפשרות השקעה במדד.

דירוג ומדד מעלה 2008 יפורסמו ב- 11.06.08 בבורסה לניירות ערך.

 

 אודות מעלה

"מעלה", הינו ארגון הגג המקצועי המוביל של עסקים-עמיתים המחוללים שינוי בתחום האחריות התאגידית (Corporate Responsibility) בישראל. הארגון מוביל תהליכים של פיתוח ויישום אסטרטגיות של אחריות תאגידית (פעילות עסקית המשלבת ערכים חברתיים, סביבתיים ואתיים) כגישה עסקית.

ערוצי הפעילות המרכזיים של מעלה כוללים: פיתוח מודלים חדשניים בתחום האחריות התאגידית, פיתוח מקצוע ניהול האחריות התאגידית, הדרכה, חינוך ופיתוח ידע, קידום מודעות לתחום והסברתו, מאגרי מידע וכלים מקצועיים.

מעלה מתפעלת (משנת 2003) את "דירוג מעלה" המדרג חברות ציבוריות ופרטיות בישראל, על פי מאפייני האחריות התאגידית שלהן.

בשנת 2005 השיקה מעלה את "מדד מעלה" בשיתוף עם הבורסה לניירות ערך בתל-אביב ואת "הקוד לניהול חברתי בעסקים" – קווים מנחים לניהול האחריות התאגידית בפירמה.

יו"ר מעלה: צבי זיו, מנכ"ל בנק הפועלים.

מייסדת ומנכ"לית מעלה: טליה אהרוני

אתר הארגון: www.maala.org.il

דירוג מעלה

 נוסד על ידי מעלה ב-2003 במטרה להרחיב את המודעות לתחום האחריות התאגידית ולשכלל את השוק והפעילים בו. דירוג מעלה מדרג עסקים בישראל על פי רמת ניהול האחריות בתאגידית בפירמה.

הדירוג פונה לחברות הגדולות במשק, ציבוריות ופרטיות ומציג אותן בטבלת דירוג, בקבוצות של עשיריות או חמישיות. טבלאות הדירוג פתוחות לעיון הציבור. החברות המשתתפות מקבלות עם תום התהליך דו"ח מפורט המציג את מקומן ביחס לחברות אחרות במשק במטרה לסייע להן לשדרג את רמת ניהול האחריות התאגידית בפירמה.

ההשתתפות בתהליך הדירוג אינה כרוכה בתשלום ו/או בחברות במעלה.

 מדד מעלה

נוסד על ידי מעלה ב-2005, בשיתוף עם הבורסה לניירות ערך בתל אביב. מדד מעלה הינו כלי פיננסי המייצג את 20 החברות הראשונות בדירוג מעלה, הנסחרות במדד תל אביב 100. מטרת המדד לאפשר השקעה אתית על פי קריטריונים של אחריות חברתית.

המדד הושק על פי הערך של מדד תל אביב 100, נסחר כמוהו ברציפות ונמדד בהשוואה אליו. מקבילים למדד מעלה: FTSE4GOOD מול מדד ה-FTSE ומדד ה-Dow Jones Sustainability מול מדד ה-Dow Jones.

 

לפרטים נוספים: דסי וגנר, וגנר גרינשטין טל': 03-5615606, נייד: 054-6367636

רוני גלס-אלוני, וגנר גרינשטין טל': 03-5615606, נייד: 054-5648046

 

קישורים רלבנטים:

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" פברואר 2008. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *