ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » ההפרטה בבחירות: תוצאות מחקר

ההפרטה בבחירות: תוצאות מחקר

מאת: יואל צפריר – "צפריר תקשורת"

הודעה לעיתונות מיום 29.12.2002

 

מחקר  של  עמותת  "סנאט" לקראת  הבחירות: ההפרטה  מהווה  סוגייה  מרכזית  במצעי המפלגות; רובן  תומכות  למעט  'עם  אחד'. פרופ' גד ברזילי: אין הבדל ניכר בין מצעי המפלגות בתחום הכלכלי כולם מאכזבים, מעורפלים ולא מציגים תוכנית כלכלית של ממש.

"מצעי המפלגות בתחום הכלכלי מאכזבים בהיותם כלליים מאוד, מעורפלים וללא תוכנית של ממש,  זאת חרף מצבה הכלכלי החמור של ישראל." כך נטען במחקר שקיימה עמותת "סנאט", הפועלת במימון קרן פרידריך אברט הגרמנית. "סנאט" היא עמותה על-מפלגתית העוסקת בהעברת מידע למקבלי ההחלטות.

המחקר, שנכתב ע"י פרופ' גד ברזילי, מהחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל-אביב, מציין כי ההפרטה הפכה לסוגייה מרכזית ובולטת במצעי כל המפלגות. שאלת ההפרטה מצוייה כמעט בקונצנזוס מלא, כאשר כמעט כל המפלגות תומכות בהפרטה, או נמנעות מלהתנגד לה. המפלגה היחידה שמתנגדת להפרטה היא מפלגת 'עם אחד', מפלגתו של ח"כ עמיר פרץ.  מפלגה זו מדגישה במצעה את הצורך במתן שירותים חברתיים ע"י המדינה ומבליטה את חשיבות שליטת המדינה במשק.

לדברי פרופ' ברזילי, בולטות סוגיית ההפרטה במצעי המפלגות מלמדת כי השיח המפלגתי עבר שינוי של ממש בשנים האחרונות לעבר תמיכה מפורשת, או חלקית, או מסויגת בהפרטה ובצמצום מעורבות הממשלה במשק . למעשה, אין הבדל ניכר בין מצעי המפלגות בתחום הכלכלי.

בתחום המיסוי קוראות מספר מפלגות במצען (הליכוד, מרצ, שינוי, מפד"ל, חד"ש) להקלת נטל המס על השכבות החלשות ושכבות הביניים, אך אין במצעים אלה משום תוכנית מפורטת יותר להקלת נטל המיסוי בישראל, שהוא מן הגבוהים בעולם.

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *