הארגון הרוחני

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 208, 18 אפריל 2000

 

ב"עידן התודעה", שאנו בתחילתו, שמושם בו דגש על צמיחת הפרט והתחדשותו המתמדת, ועל יכולתו לממש עצמו ולהגיע ל"אני הגבוה" שלו, הולך ומתפתח הארגון הרוחני, המחליף את הארגון המכני שהכרנו עד עתה, אומרת ד"ר ברכה קליין תאיר, מנהלת "מכון טנטלוס" לצמיחה והתחדשות.

מתפתחת היום שפה שמושגיה מתייחסים לקפיצה קוואנטית (קפיצה משמעותית ולאו דווקא ליניאריות) בהתפתחות האדם, קפיצה החותרת להגיע לתודעה גבוהה יותר של הפרט, שיכולה לחבר את הפרט ל'אני' האותנטי והאמיתי שלו. זה תהליך שיחייב את הארגונים העסקיים להפוך לארגונים-קהילות רוחניות.

עד לפני 10 – 20 שנה, הארגון נתפס כמערכת מכנית, הניצבת במרכז התודעה הקולקטיבית, אך בשנים האחרונות ובעתיד, הפרט והארגון הם במרכז תוך תלות הדדית ביניהם: הפרט המפתח את תודעתו הגבוהה, והארגון החדש, הרוחני.

הארגון הרוחני יהיה קהילה הממוקדת ברעב תמידי להזנת האנרגיה המרכזית של הארגון, שזו "הנשמה הארגונית". זה ערוץ אנרגטי, שדרכו יכול הארגון להיות בהתהוות תמידית, ב"כאן ועכשיו", בלמידה, גילוי והתחדשות תמידיים. דרך ערוץ הנשמה יוכל הארגון לתת פרשנויות מתחדשות על העבר, לראות באור משתנה את העתיד, וליצור הווה בעל ערך מוסף ייחודי ותחרותי.

עיקר התפקיד המנהיגותי בארגון הרוחני יהיה ניהול אנרגיות. בנוסף לניהול ההזנה של האנרגיה המרכזית, המנהיג יהיה חייב לדעת להכיל רגשות, סלחנות, כעסים ואהבה, "דברים שעד היום לא נהוג לבטא בארגון עסקי".

יכולת ההכלה של רגשות, כעסים וכו', מאפשרת לארגון הרוחני לשאת בתוכו הפכים, וככל שיכולת הכלת ההפכים גדלה, כן שואף הארגון לשיא יכולותיו. "בארגון הרוחני סך כל ההפכים יכולים ליצור אחדות, שמאפשרת פריצות דרך והצלחות מדהימות שארגונים עדיין לא חוו".

"ההפכים הם יכולת ליצור סדר מורכב בתוך כאוס, ולשם זה נדרשת מנהיגות משרתת: המנהיג מאפשר ולא מכתיב, זורם ולא שולט, מרפא ולא מדכא, ובעצם מתמקד כולו בהעצמת האנרגיות בתוך הארגון".

"הפרט הוא בטבעו אוטונומי ויצירתי", מציינת ד"ר קליין תאיר, "אך בארגונים המכניים מנסים לקצץ כנפיים אלה, להמעיט בשונות בין הפרטים, וכך מאיצים ארגונים אלה, תוך חוסר הבנה, את התפתחותו של פרט אגואיסט, השואף לנצח ולהצליח על-ידי 'כיבוי האורות' של הפרטים האחרים".

בארגון הרוחני הגורם המכריע בסופו של דבר הוא איכות התלות ההדדית בין האנשים. הארגון יאופיין בתלות מפרגנת, דואגת וכו', ולכן הארגון הזה יהיה כמו בית לעובדים.

ד"ר קליין תאיר מציינת כי התיאוריה אינה בגדר "פילוסופיה גרידא". כתבות רבות על הארגון הרוחני מתפרסמות באתרי אינטרנט בעולם העסקים, ובכנסים בעולם נדון הקשר בין רוחניות, מדע ועתידנות. חברות היי טק ישראלית התחילו באחרונה "לדבר בשפה" המתייחסת לרוחניות ולנשמה הארגונית, וד"ר קליין תיאר מעורבת בהובלת מיזם שבו משתתפים קיבוצים גדולים במדינה, המבקשים לפתור את המשבר הקיבוצי על-ידי בניית מתח יצירתי בקיבוץ בין הפרט האוטונומי, המועצם, לבין הקהילה שמאפשרת לו זאת, ומנהלת אנרגיות, ולא מכתיבה מלמעלה, כפי שהיה בקהילה הקיבוצית בעבר.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

אתר העוסק בעסקים ורוחניות הוא:

http://www.bizspirit.com/

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

רוחניות וארגונים: הגדרה מפתיעה לארגוני העתיד, חובת המשימה שלהם, רציונאליות חדשה ומנהיגות קיבוצית

   מאת: ד"ר ברכה קליין תאיר, אהיה – מרכז להתפתחות אוניברסלית   מנהיגי ארגונים אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *