האם אתה מסוגל לסכן את ההצלחה שלך?

מאת: רינת בורג, 'טל & בורג'*, ייעוץ אסטרטגי ושיווקי
הצעד הראשון להצלחה
פחד מכישלון גורם לרבים מאיתנו לוותר על המסע להצלחה עוד בטרם החל.
הרצון להגשים את משאלות לבנו גדול אך
הפחד לחיות לשם כך באי וודאות ולברוא מציאויות יש מאין עוצרים אותנו מלהעז לנסות. המפחדים מכישלון לא יעזו לגייס את כוחותיהם הטמונים בהם על מנת לעשות את הצעד הראשון. אנשים, שהפחד שולט בהם, לא יודעים, שטמונים בהם כוחות כאלו. יש להם מטמון אך הם לא ייצאו לחפש אותו, ולכן המטמון נשאר טמון, חבוי, מוחבא, ועד שלא מתעורר הצורך או הרצון, הם לא עושים את הצעד הראשון המהוסס ומחוסר הידיעה. הם מעדיפים להמשיך במקום הנוח, המוכר, החמים והטוב.
כאשר מסיבה מסוימת נאלץ אדם להתמודד עם התחלה חדשה בחייו, הוא יוצא לדרך ארוכה ומאתגרת, שמחייבת אותו להיפגש גם עם הפחדים העמוקים שבנפשו.
הטריוויאלי הוא להיאבק בפחד, לנסות לחסל אותו, למחוק אותו, לא להשאיר אף זכר. חלקנו נלחמים בו. חלקנו מנסים להתיידד עימו. עורכים
עמו הכרות, מנסים להבין את מניעיו, אולי הוא בעצם כמו הסיפור על היפה והחיה. בו החיה נראית אומנם מפחידה ומאיימת, אך כשמכירים אותה מבפנים מגלים אישיות רכה מאוד, המחפשת חום ואהבה, כמו כולנו.
כשהפחד הופך לידיד, למישהו שאנו יכולים לסמוך עליו, ידיד שניתן ללכת עימו יד ביד
, זה לצד זה, הוא יוצר בנו דחף. דחף להצליח. ואז השמים הם הגבול, נוצרים שטחי מרעה ירוקים, גדולים, רחבי אופק. לא ברור לנו איך לא ראינו אותם קודם. ידידנו הפחד מספר לנו שהוא היה מסך. מסך אטום. כי הפחד הוא אטום. והדחף הוא שקוף. וההצלחה? ההצלחה היא בראש הפסגה. כולם רוצים להגיע לשם להצלחה. כולם רוצים לצלוח לפסגה, להריח את האוויר הצלול, להשתכר מהניחוח המתוק, לשים יד במקום הנשגב ההוא. כאשר מגיע אדם לפסגה, הוא מאושר, כולם מדברים עליו, הוא מצליחן מוכשר ואהוב.

וכשהגענו…
אבל פסגה מתוקף היותה פסגה היא צרה מאוד. קשה לשמור, שלא ליפול שם. המגיע לשם צריך להשגיח, להיות ערני. ואז הוא מוצא את עצמו שומר. שומר על הפסגה שלו, שומר שלא להירדם בשמירה. והוא לא יכול להציב שומרים במקומו, כי הם עלולים להפקיע ממנו את ההצלחה, שהוא כה גאה בה. אז הוא מחדש עוד הצלחות, דומות יותר, דומות פחות. הצליח קודם, ברור שיצליח גם עכשיו.
אבל עכשיו נוספו קשיים
, שלא היו קודם, מסתבר, שהפסגה צפופה. חשבת שהיא דלילה, אבל מסתבר,שהרבה אחרים חשבו כמוך, ועכשיו היא גדושה, דחוסה, מלאה, סמיכה. מסתבר, שיש פסגה נוספת, גבוהה יותר מאתגרת, מרוחקת יותר. חשת שיכולת לעשות יותר, לתת יותר, לקבל יותר, אבל בפסגה אין מרחב לעשייה שכזו, וכך חוזר האדם ונאבק על מקומו. הפסגה הפכה לפסג' לעוקץ. היא עוקצת. והוא ממשיך להיאבק, הרי לא יוותר עכשיו עליה, לא עכשיו. לא אחרי שהשיג אותה בעמל רב כל כך... היה צריך להלחם בפחד, נלחם בכבוד, ניצח אותו. ועכשיו הוא נלחם בהצלחה.
ואז נזכר האדם, שאת הפחד הפך לידיד, הוא מנסה להתיידד גם עם ההצלחה. אבל היא לא מעוניינת. היא יהירה, היא הרי הפסגה, כולם שואפים אליה, כולם רוצים אותה. היא מבוקשת, היא לא זקוקה לידידים.
אז מציץ לו ידידו הוותיק הפחד, הוא מחייך , הרי מדובר בידידים נכון? אבל האדם טורק לו את הדלת, הוא לא מעוניין בידיד המפוקפק הזה. מה הוא חושב לו? אנו ידידי עבר, מה הוא מופיע לו שוב? אני כבר טיפסתי לצמרת.
והפחד מעז לשאול – האם אתה מוכן לסכן את ההצלחה שלך? האם אתה מוכן להאמיר לשיא חדש? לפסגה חדשה? לקצה גבוה יותר של רום ההר? אז אתה עונה שנראה לך שכן אבל…
אבל מה? שואל הפחד. ואתה עונה
"ואם לא אצליח הפעם? ואם אפול בדרך? ואולי זה בכלל לא הזמן?".שאלה זו מעמידה את החברות שלך עם הפחד בסימן שאלה. אם זו חברות שווא, הרי שתמשיך להלחם בזירה הצפופה של פסגת ההצלחות.
אם החברות היא כנה ואמיצה, אתה תהיה מוכן לסכן את ההצלחה ולהפוך את הסיכון לנכס. אתה תהיהמוכן למצוא בך את האומץ להתמודד עם סיכון ההצלחה, האומץ להתיידד עם סיכון ההצלחה. האומץ להאמין בעצמך.

* חברת 'טל & בורג' עוסקת במגוון רחב של פתרונות ייעוץ אסטרטגים ושיווקיים ובפיתוח עסקי לעסקים, חברות וארגונים. הייעוץ ניתן בכל שלב במחזור החיים של העסק – שלב היזמות, הקמת העסק, הובלת שינוי, חדשנות, פיתוח ענפים ותחומי עיסוק חדשים. החברה פועלת בגישה המתאימה לכל עסק את פתרון הייעוץ האופטימאלי עבורו (  Tailor made  ).

    
קישורים רלבנטיים :
מנהיגים ברשת
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" ספטמבר 2006. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *