גמישות מחשבתית כגורם קריטי ביישום שינוים ארגוניים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 220

 17 יולי 2000

 

החברה המערבית נתונה היום בתאוצה והשתנות דרמטית, בקצב הולך וגובר, בתחומים חברתיים ותרבותיים רבים, והשתנות זו אינה פוסחת על ההגדרות הכי בסיסיות של ארגון, אנשים בארגון ויחסים בתוך ארגון, אומר אורי לנדאו, מרצה במגמה לסוציולוגיה ארגונית באוניברסיטת תל-אביב.

"קיים צורך תמידי בשינויים בארגון, כיום ובעבר, אך כיום כבר לא ניתן לשנות בלי להשתנות, כלומר בלי לשנות דברים מהותיים בארגון, ובאופן חשיבתם ואופן פעילותם של מנהלי הארגון".

לנדאו מציג דוגמה קלאסית בספרות להבנת הקריטיות של הצורך בשינוי, המבוססת על דברי קרל ווייק, חוקר אמריקאי בתחום ההתנהגות ארגונית, ביחס להתמוטטותה של חברת כרכרות בוינה. המקרה מומחש על ידי סיפור של מנהל צעיר בדירקטוריון החברה, המתאר סוס חדש, מברזל. חברי הדירקטוריון התייחסו לדבריו בביטול, גם כשסיפר על מנוע בעירה פנימית, וכשסיפר כי כבר נוסעות מכוניות, אמרו לו שהן עושות רעש ועשן. המקרה הזה מלמד כי פעמים רבות אנשים

מקובעים מחשבתית ואינם פתוחים לקבל ולפרש מציאות חדשה.

מבחינה פסיכולוגית ופילוסופית, התנאי לגמישות מחשבתית הוא נטישת החשיבה הרציונליסטית הקלאסית, הפוזיטיביסטית, אל חשיבה פרגמטיסטית ופנומנולוגית: כלומר, המציאות היא (או תהיה) כפי שאנחנו יוצרים אותה בעצמנו. הפרגמטיזם, מציין לנדאו, נותן קדימות לפעולה כנגד החשיבה. "אם אתה חושב שהמציאות היא נתון 'טבעי', פרי חוקיות מסוימת, אתה פחות גמיש לשינוי. אך אם אתה חושב שהדברים הם בעצם מעשה ידי אדם, אתה הרבה יותר פתוח". "לראות נכון יותר פירושו להשתנות: להעריך מומחיות שלא הערכת קודם, לחשוב על תכנון ובניית דברים שאתה עדיין לא מכיר. בנוסף, לפעמים אתה לא רואה נכון, או גם חושש להשתנות, מפני שאתה פשוט חושש להתחרות בתחום חדש, או חושש שהסטטוס שלך ישתנה".

אמנם, לעולם אין לדעת אם השינוי הוא 'נכון', כלומר יצליח, אך אפשר 'להבטיח' רק דבר אחד: מי שמאמין שהעולם בתאוצה, ומה שמצליח היום לא בטוח שיצליח גם מחר. ולכן תפקידם המרכזי והכי משמעותי של יועצים ארגוניים הוא ליצור פריצות דרך בחשיבה ובפעולה של הארגון, כאשר "פריצת דרך" – אין הכוונה לשינוי במסגרת קטגוריות החשיבה וכללי המשחק השוררים בארגון, אלא לשינוי הפורץ את הנחות היסוד וכללי המשחק המקובלים בארגון.

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ניהול שינויים אפקטיבי עם מתודולוגית Agile

 מאת: עדה מרקמן *     בעולם העסקי של היום שינוי הוא הדבר ה'קבוע' היחיד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *