גישה פסיכואנליטית למנהיגות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 197, 8 בפברואר 2000

 

על-פי המושג "טרנספרנס", העברה, שטבע זיגמונד פרויד, ועל פי מאמרו:

Group Psychology and Analysis of the Ego, ניתן לומר כי המנהיג משחזר לכפיפיו חוויות לא מודעות מילדותם. כלומר, מזכיר להם, באופן לא מודע להם, דמות סמכותית מעברם, את אחד ההורים בדרך כלל. הטרנספרנס משמעותו סוג מסוים של אהבה שרוחשים המונהגים למנהיג, אהבה שהיא שחזור של האהבה לדמות הסמכותית מן העבר.

כפיפים מצפים ושואפים שהמנהל יהיה מנהיג, אומר ליאור לב, מרצה ויועץ ארגוני, ומשנוצר טרנספרנס בין מונהגים למנהיג, בין כפיפים למנהל, נוצרת הערצה ואף סגידה למנהיג, למנהל.

יועץ ארגוני, המתמחה בטיפול פסיכואנליטי, אומר לב, יכול ליישם שיטת טיפול זו בייעוצו למנהל. הייעוץ אינו בשיטה המקובלת, הכוללת אבחון ארגוני, תצפיות בתהליכי עבודה, ראיונות וכדומה, אלא הוא  עין טיפול פסיכואנליטי המסייע למנהל להתגבר על בעיותיו בעבודת הניהול.

כדי שמהלך הייעוץ יהיה אפקטיבי, אמור להיווצר טרנספרנס גם בין המנהל ליועץ. כלומר, כדי שהמנהיג, המנהל, ילמד משהו אודות סגנון ניהולו, חייב להיווצר קשר בינו לבין היועץ הפסיכואנליטי, שאף הוא נגזר מהקשר של המנהל עם דמות סמכותית מעברו המוקדם.

לדוגמה, מנהל הנוטה בצורה קיצונית לשתף ולהאציל סמכויות, הנעזר ללא הרף בסגניו, ביועצים, לא פוסק מלאסוף מידע ונמנע מלקבל החלטות לבדו, אינו נתפס בעיני כפיפיו כמנהיג, כסמכותי, אלא כמנהל נרפה, חלש.

היועץ הפסיכואנליטיקאי, אומר לב, אמור לחשוף, בשיחות הטיפוליות עם המנהל, את הסיבות להתנהגותו הלא סמכותית. זאת, על-ידי זיהוי התנהגויות דומות ולא רצויות בעבודתו הניהולית, ניסיון להבין מדוע הן קורות, וחשיפה וניתוח של אירועים משלבי ילדותו והתבגרותו של המנהל, שנראים כמקור או כסיבה להתנהגויות בהווה. בצורה דומה מטופלת גם התנהגות ניהולית הנוטה לקיצוניות האחרת: מנהל יותר מדי סמכותי, מגלומן, נרקסיסט, הפועל במנותק מהנסיבות.

 

בסדרת שיחות, המנהל הנועץ מדבר, והיועץ מקשיב ומעיר, מכוון מעט את מהלך השיחה (ולא כמו היועץ הארגוני "הקלאסי", האומר למנהל מה עליו לעשות). המטרה, להביא את המנהל להיות מודע להתנהגויותיו, לדמיון ולקשר בין התנהגויות שונות, לקשר שלהן לאירועים בעברו, ועל- ידי זה להוביל את המנהל להיות מודע ליכולתו לשנות התנהגויות לא רצויות.

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

מנהלים רצפות ייצור – הגישה המערכתית בתהליכי הכשרת מנהלי דרג ביניים

לקבל את המיטב מבוגרי הכשרה לניהול – צרורעצות מעשיות  מאת: קובי רוזנברג*    ניהול ברצפת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *