ראשי » ניהול המשאב האנושי » גיוס מיון והערכת עובדים » גיוס עובדים בכלכלה גלובלית

גיוס עובדים בכלכלה גלובלית

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 226, 5 בספטמבר 2000

 

הכלכלה הגלובלית, חוצה גבולות גיאוגרפיים ופותחת פתח להעסקת עובדים בתחום היי טק מכל העולם. מדינה אשר תשכיל לפתוח את גבולותיה להעסקת עובדים מכל העולם תנצח בתעשיית ההי טק, טוען מיכאל כהן, מנכ"ל "מסילה מט"י היי טק", המסייעת לחברות סטרט אפ במתן שירותי פיתוח עסקי (תכנון וגיוס הון), הכוונה ולימוד. הטיעון המרכזי הוא שימוש בתעשיה הגלובלית כמנוף, "אם הכלכלה החדשה היא גלובלית, אז צריך להקים פה תעשיה שמסוגלת לשחק במשחק הזה, לפי כללי המשחק הגלובליים". ישראל עדיין לא השכילה לתאים עצמה לשינוי, ראייה לכך, לאחרונה התקיים ויכוח בארץ על "יבוא" עובדי היי טק זרים. הממשלה מתנגדת ליבוא העובדים אך אנשי תעשיית ההיי טק תומכים. הבעיה מחריפה נוכח העובדה כי אנחנו 'מייצאים' עובדי היי טק לחו"ל, אך מנועים כתמורה מ'לייבא' עובדים מחו"ל. לעומת זאת, ממשלת ארה"ב מנפקת היום כ- 50 אלף רשיונות עבודה בשנה לעובדי היי טק זרים, וההערכות הן כי מגמה זו תגדל. השוק האירופאי יצר כלכלה ושוק עבודה ללא גבולות. צרפתי וגרמני יכולים לעבוד בכל מקום באירופה. ובסופו של דבר זה צריך להגיע גם אלינו.

מוקמות כיום מערכות מידע גלובליות און ליין לגיוס עובדי היי טק מכל העולם. מאגרי המידע הללו משמשים את סוכניות גויס כוח אדם, שמבקשות על-ידי כך לפתור ללקוחותיהן מצוקות קשות של מחסור בעובדים. אתר אינטרנט של סוכנות כזו מהווה מעין 'מרקט פלייס' גלובלי לאנשים ומקומות עבודה. במרבית האתרים קיים צ'אט פתוח בין הארגון המציע משרה לבין מחפש העבודה, וקיימת אפשרות לראיין את המועמדים און ליין, לפני ששולחים למועמדים הפוטנציאליים כרטיס טיסה לראיון פנים אל פנים.

גורם המפתח בתעשיית היי טק הוא עובדים מיומנים, ומענקים ממשלתיים הם רק גורם שני בחשיבותו להתפתחות תעשיה זו". להערכת מיכאל כהן, פועלות כיום במשק הישראלי כ- 2000 חברות סטארט אפ, שמגייסות אליהן עובדים מהחברות הגדולות, ובזה מגבירה את מצוקת המחסור בכח אדם מיומן בחברות אלה. מספר הבוגרים של מסלולי הלימוד וההכשרה באוניברסיטאות ובמכללות אינו עונה על כל הצרכים בכוח אדם. כהן מציע להכשיר לעבודת היי טק את האוכלוסייה החרדית והמגזר הערבי. לדוגמא האוכלוסייה החרדית הינה בעלת יכולות אינטלקטואליות וחשיבה לוגית מפותחת כתוצאה מלימוד הגמרא והתורה. שילוב אוכלוסיות אלה יהדק את המקשה החברתית המפוררת בחברה הישראלית, יעלה את הפרודקטיביות במשק ויפתור במידה רבה את מחסור בכוח אדם בהי-טק.

כמו כן זה יכול לפתור גם את בעיית את ה"ירידה" של אנשים טכנולוגים שכן אוכלוסיות אלה נוטות שלא לעזוב את המדינה.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת: 

חברות גיוס עובדים עולמיות:

Monster.com

CareerPath.com

Nation Job Network

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ethosia-logo

כשעולם ה-Big Data פוגש את עולם הגיוס

  ידיעה לעיתונות 18.06.2014 כלים טכנולוגיים הסורקים את הרשת ומנתחים כמויות ענק של מידע הופכים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *