אתיקה בניהול

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 147, 3 בפברואר 1999

 

מחקרים שנערכו בעולם בשנים האחרונות מראים כי מנהלים רואים במניפולציה ובהטעיה במילים ובדיווח, כהתנהגות מוסרית גרועה יותר ממניפולציה והטעיה בפועל. כלומר, אמירת דבר שקר רעה יותר מבחינה מוסרית, ממעשה מניפולטיבי ומטעה.

בתרבות הכללית קיים קונצנזוס כי שקר הוא דבר רע מבחינה מוסרית, אומרת ד"ר אביבה גבע, ראש המחלקה לניהול וכלכלה באוניברסיטה הפתוחה, ומפתחת הקורס "מוסר ועסקים", אבל מביאה כמה דוגמאות הממחישות כי למרות קונצנזוס זה, לא נוטים להעניש את מי ששיקר.

למשל, הסקרים בארה"ב מראים על קונצנזוס בציבור האמריקאי, ביחס לעובדה כי קלינטון שיקר בעדותו על יחסיו עם מוניקה לוינסקי, אך בכל זאת רוב גדול מתנגד להדחת הנשיא. ד"ר גבע מכנה זאת "פרדוקס קלינטון", שפירושו "זה לא רע לעשות רע", כלומר, כולם מסכימים כי שקר הוא דבר רע, ובכל זאת חושבים שהרע בעצם לא רע".

אצלנו, בעולם העסקים, מנכ"ל טבע, אלי הורוביץ, מורשע בבית המשפט על השתמטות מתשלום מס הכנסה, אך הדירקטוריון קובע כי המנכ"ל יכול להמשיך בתפקידו. "גם הורוביץ הופתע עד עמקי נשמתו (לפי התבטאויותיו), על שהורשע. כלומר גם הוא סבור שהרע איננו רע, למרות שבנה קונסטלציה מורכבת ופיקטיבית שאפשרה התחמקות מתשלום מס".

לדעת הד"ר גבע, למילים, לשקרים, ולידיעה כי מישהו שיקר, אין הרבה משקל בתחום ההתנהגות המוסרית והאתית ולדבריה: "נוהגים לחשוב כי ניתן לשפר את ההתנהגות וההתמודדות המוסרית בארגון על-ידי הרחבת הידע של עובדים ומנהלים, בסדנאות ובהתנסויות שונות. סוברים כי אם הם יידעו יותר, הם יתמודדו טוב יותר עם בעיות מוסריות ואתיות".

מסתבר מהאירועים הנזכרים לעיל כי לא הידיעה היא הדבר החסר להתנהגות מוסרית. כולם יודעים באירועים אלה מהי האמת והשקר: הציבור האמריקאי בפרשת קלינטון, והדירקטוריון של טבע. "הבעיה היום היא של ליקוי מאורות בתרבות הכללית, רמה ירודה של תפיסה מוסרית לגבי אמת ושקר, מעשים טובים ולא טובים, המחלחלת לתרבויות ארגוניות". התיאוריה העוסקת באתיקה, מציינת ד"ר גבע, גורסת היום כי בכדי לשפר את ההתנהגות המוסרית והאתית בארגונים, נדרשים מנהיגות אתית, חינוך, ופיתוח הסגולות הטובות של המנהל.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 1) Bruns, JR. W.J. & Merchant K.A. The dangerous morality of managing earning, Management Accounting, August, (1990).

 2) Nash, L.L. Good Intentions Aside: A Manager's Guide to Resolving Ethical Problems, Harvard Business School Press.

 מתוך: http://www.amazon.com/

Washington Post: Clinton Accused Special Report

 מתוך: http://www.washingtonpost.com/

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *