אתיקה בארגון: הלכה ומעשה

מתוך "משאבים", גיליון 187, 23 בנובמבר 1999

 

"בהעדר אתיקה פנימית בארגון, כאשר מנהל או ממלא תפקיד מרכזי יכול לנקוט בסנקציות כבדות כלפי עובד, נפגעת יעילותו של הארגון במידה משמעותית", אומר ד"ר דן מוקואס, מחבר הספר "השפעה ארגונית" (בהוצאת צ'ריקובר).

כשמנהל יכול לנקוט כלפי עובד צעדים חמורים יותר ממה שנאמר בכללים הפורמליים של הארגון, אז הארגון לא אתי. "הכללים הפורמליים", מציין ד"ר מוקואס, "מתארים בצורה חלקית בלבד את קודי ההתנהגות בארגון, את הכללים שלפיהם מתנהגים בארגון בסופו של דבר".

ההיררכיה בארגון מתבטאת בתהליכי השפעה: אנשים מקבלים החלטות המחייבות אנשים אחרים בארגון. קבלת ההחלטות יכולה להיות בסגנון תוקפני: "אם אתה לא עושה מה שאני אומר לך, אז אני נלחם בך בכל האמצעים". היררכיה יכולה להיות גם בנוסח "איך אתה מעז לדבר עם מישהו מעלי בלי לעבור דרכי". סגנון כזה אופייני למסגרות צבאיות, אך גם למסגרות ביורוקרטיות גדולות, כמו ארגונים ציבוריים וממשלתיים. בארגונים שיש בהם היררכיה כזו, עובד נרדף על-ידי מנהל בגלל סכסוך אישי ולא בגלל, שאינו עובד טוב.

ארגון כזה לא יכול להיות ארגון יעיל. בארגונים נוקשים עם רמת אתיקה נמוכה עובדים שידווחו על מעשי שחיתות, למשל, יפלטו מהארגון. כדי שארגון יתקיים ויתפתח צריכים להתקיים מספר תנאים, כמו תקשורת בין מערכות הארגון, גמישות וטיפוח אתיקה של כבוד הדדי.

"במוסד שבו אני עובד, הנחשב לארגון דמוקרטי", מספר ד"ר מוקואס, תלויה במסדרון הצהרת ISO 9000, ובה סעיף שלפיו מתחייב הארגון להאציל לפתח את עצמו וכדומה. אך המצב בפועל שונה, סמכויות ולאפשר לכל עובד כי קיימת היררכיה סמויה: מנהלים, תת-מנהלים ומשמעת כופה".

ד"ר מוקואס מציע לקיים בארגונים מנגנון בקרה והגנה לאיזון כוחות, מעין מבקר פנימי בתחום המשמעת ויחסי העבודה, שאינו תלוי בהיררכיה הארגונית.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *