אתוסיה: מחקר שוק במקצועות התוכנה, אוגוסט 2013: המהנדסים בראש סולם השכר, הרבה לפני כולם

ethosia-logo

ידיעה לעיתונות

מנתונים עדכניים שאספה חטיבת המחקר של אתוסיה, מרוויחים המהנדסים בממוצע עד 40% יותר מהנדסאי התוכנה, ועד 80% יותר מבוגרי קורסים בתכנות 

משתלם יותר להיות מהנדס – גם בעולם התוכנה. כך עולה מנתונים עדכניים שאספה חטיבת המחקר של אתוסיה, חברת השמה בהייטק, במסגרת מחקר השוק של מקצועות התוכנה בענף ההייטק הישראלי לקיץ 2013. 

מנתוני המחקר שביצעה חטיבת המחקר של החברה, עולה כי מהנדסי תוכנה, בכל הרמות, זוכים לשכר ממוצע גבוה ב-25-40% מהשכר הממוצע של הנדסאי התוכנה, וגבוה ב-60-80% מהשכר לו זוכים בוגרי קורסים מקצועיים בתכנות.

כך, מהנדס תוכנה מתמחה מרוויח 12-17 אלף ₪ בממוצע לחודש, מעל 100% יותר מעמיתו, בוגר קורס מקצועי, שיחל את קריירה בשכר של 6-8 אלף ₪ בלבד. הנדסאי תוכנה ירוויח 9-11 אלף ₪, 40% פחות מעמיתו המהנדס;

מהנדס תוכנה מתחיל מרוויח בממוצע 16-19 אלף ₪ לחודש, לעומת הנדסאי התוכנה שמרוויח 12-14 אלף ₪ בתחילת דרכו. בוגר קורס מקצועי, יחל את הקריירה בשכר של 9-11 אלף ₪;

מהנדס תוכנה מנוסה מרוויח 20-23 אלף ₪ לחודש, לעומת הנדסאי התוכנה, שמרוויח 15-16 אלף ₪ באותו מעמד. בוגר קורס מקצועי יגיע בשלב זה לשכר של 12-14 אלף ₪;

מהנדס תוכנה בכיר מרוויח 24-28 אלף ₪ בממוצע לחודש, לעומת עמיתו הנדסאי התוכנה, שמרוויח 17-19אלף ₪. בוגר קורס מקצועי בלבד, ירוויח שכר של 15-17 אלף ₪;

חריג מסוים בעניין זה הוא בוגר קורס מקצועי בעל ניסיון רב בתכנות WEB, אשר ירוויח בממוצע רק כ-60% פחות ממהנדס תוכנה בכיר.

בהקשר זה חשוב לזכור כי ישנם הבדלים ברמות השכר גם בקרב המהנדסים עצמם, בהתאם למוסד האקדמי בו רכשו את השכלתם. עלפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כשליש מבוגרי המסלולים האקדמיים להנדסת התוכנה למדו במכללות. למרות זאת, גם היום ישנם פערי שכר של כ-6% בין מהנדסי תוכנה בוגרי אוניברסיטאות לבין מהנדסים בוגרי המכללות.

עדכון רמת השכר

כפי שניתן להבין מהנתונים שהוצגו עד כה, גם קצב עדכון רמת השכר בקרב הנדסאים ובוגרי קורסים (בהתאם לוותק שצברו) מציג הבדלים גדולים. כיום עומד קצב העדכון בקרב אנשי המקצוע הללו על 2% בממוצע – איטי משמעותית מעמיתיהם המהנדסים, שזוכים להעלאות תכופות ותדירות. שכרם של ההנדסאים ובוגרי הקורסים לעיתים לא יעודכן כלל במהלך השנה, תופעה שכמעט ואינה קיימת בקרב המהנדסים. 

* עולם ה-WEB מתייחס לטכנולוגיות כגון JAVA, #C, NET., UI/Graphic Design ושפות סקריפטים נוספות.

הנתונים לא כוללים נתוני שכר בתכנות למובייל ותכנות למערכות משובצות מחשב.

מהנדס? יותר ויותר דלתות ייפתחו בפניך

יתרונו הגדול של מהנדס התוכנה מתבטא גם בהיצע המשרות ובמגוון האפשרויות: בוגרי הנדסה משתלבים במגוון משרות פיתוח WEB בחברות הייטק גדולות, אשר דרישת הבסיס שלהן היא תואר ראשון במדעי המחשב או בהנדסת תוכנה, מאוניברסיטה או מכללה.

האטרקטיביות של בוגרי מסלולי ההנדסאים והקורסים המקצועיים נמוכה יותר:בוגרי קורסי תכנות מתקשים להשתלב בתפקידי מפתח בעולם התכנות ומתמקמים לרוב במשרות בוגרים בתחומי ה-QA או ה-WEB. נוסף על כך, 70% מבוגרי המסלולים להנדסאים והקורסים מקצועיים מתמקמים בבתי תוכנה או בחברות מיקור חוץ המספקות שירותים לתעשיות השונות לרבות בנקים, חברות ביטוח ותעשיות ביטחוניות – עובדה אשר פוגעת בתנאי העסקתם, לעומת עמיתיהם למקצוע, בוגרי המסלולים להנדסה.

עם זאת, חברות הזנק (סטארט-אפ) קטנות בתחומי הWEB- והמובייל, אשר מציעות עבודה בעלת אופי דינאמי ומאתגר, לא תמיד יתפסו את עניין ההשכלה כפרמטר מרכזי וכקריטריון ראשון במעלה בעת גיוס העובדים. חברות כאלו מגייסות לרוב על סמך ניסיון בפרויקטים קודמים (תיק עבודות), ראייה רחבה של עולם התוכנה, יכולת אוטודידקטית וכניסה לתחומים חדשים. כך, דווקא בחברות אלו יש להנדסאים ולבוגרי הקורסים המקצועיים סיכוי לא רע להתקבל גם לתפקידים מובילים.

זמני חיפוש עבודה בעולם התוכנה

כיום אנו נמצאים במצב בו ישנו יתרון למעסיקים בשוק, במרבית הסגמנטים בתוכנה וזאת משום שעל כל משרה אשר מוצעת היום על ידי מעסיק כזה או אחר, מתמודדים מועמדים רבים. במציאות כזו, בוגרי קורס מקצועי יתקשו במציאת עבודה לעומת עמיתיהם ההנדסאים והמהנדסים, אשר נחשבים למבוקשים ואיכותיים יותר. כך, זמן חיפוש העבודה של בוגר קורס יארך כ-18 שבועות בממוצע, לעומת זמן חיפוש של הנדסאי אשר עומד על 13 שבועות. מהנדס תוכנה יחפש עבודה 5 שבועות בממוצע.

 

על יחידת המחקר של אתוסיה

המידע נאסף על ידי יחידת המחקר של חברת אתוסיה. יחידת המחקר של אתוסיה עוקבת אחר מגמות בתחומי התעסוקה בענפי ההייטק, הביוטק, הקלינטק ושוק ההון, ועורכת באופן קבוע סקרי שכר בענפי ההייטק והביוטק. איסוף המידע וניתוחו הם אחד מתחומי הפעילות המאפיינים את גישתה הייחודית של אתוסיה בתחומי משאבי האנוש, ההשמה בכלל וניהול הקריירה בפרט. אתוסיה מייצגת תפיסה מקצועית בתחומי משאבי האנוש ומציעה פתרונות איוש רחבים המבוססים על גישה ממוקדת-אנוש, על ידע מקצועי רחב ועל הבנה עסקית של הענפים הרלוונטיים.

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

אתוסיה: אחרי החגים כבר כאן והביקוש לעובדים חוזר לעלות

אחרי החגים כבר כאן והביקוש לעובדים חוזר לעלות   ידיעה לעיתונות 06.10.2013     אומנם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *