אתוסיה: אחרי החגים כבר כאן והביקוש לעובדים חוזר לעלות

ethosia-logo

אחרי החגים כבר כאן והביקוש לעובדים חוזר לעלות

 

ידיעה לעיתונות 06.10.2013

 

 

אומנם הרבעון השלישי של שנת 2013 רשם ירידה של 9% ברמות הביקוש לעובדים בתעשיית ההייטק והביוטק, בהשוואה לרבעון הקודם, יחד עם זאת השבוע הראשון שלאחר החגים נראה אחרת לגמרי. כך עולה ממחקר שביצעה אתוסיה חברת השמה להייטק וביוטק.

הרבעון החל במגמה חיובית בביקוש לעובדים, אך נחלש באופן דרמטי בחודשים אוגוסט וספטמבר ובכך רשם הרבעון השלישי של 2013, עליה במשך הזמן הממוצע לאיוש משרה, שעולה עד לרמה של 8 שבועות בממוצע.

אייל סולומון, מנכ"ל אתוסיה אומר כי "חברות רבות העדיפו להימנע מגיוס עובדים לפני החגים, מטעמים תקציביים. בנוסף, המצב הקשה של תעשיית התקשורת בישראל, הקשיים ב-ECI, הסגירה של אלווריון והשמועות על פיטורים בקומברס, העלו את רמת העמימות בשווקים וגרמו לחלק מהחברות לשבת על הגדר".

אנחנו מעריכים, אומר סולומון, כי הרבעון האחרון של השנה, ייסגר בעליות חדות בביקוש לעובדים וקיצור בזמני איוש המשרות. מנגד, השוק יחווה עליה משמעותית במספר העוזבים מרצון ומעבר לחברות שיבקשו לגייס עובדים.

הערכות אלו נשענות על מספר אינדיקטורים: ההתאוששות והמשך הצמיחה בשווקים בארה"ב, שרושמים גידול במספר המועסקים וירידה בתביעות האבטלה. בנוסף, נרשם גידול דרמטי במספר המשרות, שנפתחו בישראל בתעשיית ההייטק, בשבוע הראשון שלאחר החגים, מספר המגלם עליה של 45% מתחילת השנה.

יחד עם המגמות המעורבות בביקוש לעובדים, גם רמות השכר בתעשיות ההייטק והביוטק לא השתנו באופן מהותי ביחס לרבעון הקודם. במסגרת השינויים המינוריים ברמות השכר, בלטו העליות בתחום פיתוח התוכנה ופיתוח למובייל וזאת בהמשך למגמה שהשתקפה היטב בנתונים המסכמים של סיכום חציון 2013, אשר הצביעו על ביקוש הולך וגובר למפתחי מובייל ואינטרנט. מרבית הביקוש הגיע מארגונים וסטארטאפים המפתחים טכנולוגיות בתחום הענן, האחסון, אבטחת המידע, הסייבר והמובייל, הממשיכים לרכז את עיקר הביקושים למהנדסי תוכנה בשוק ההייטק הישראלי.

 

מגמות ברבעון השלישי בשנת 2013, בהשוואה לרבעון הקודם:

הייטק ביוטק
שיעור העוזבים מרצון מתוך סך כל העובדים 2% 1.5%
שיעור הגיוסים החדשים מתוך סך כל העובדים 1.5% 0.5%
משך ממוצע של איוש משרה בשבועות 8 6
שינוי ממוצע בגובה השכר 0.9%+ 0.3%+

 

רמות ביקוש לעובדים מתחילת 2013 לפי תעשיות:

תעשייה שינוי בביקוש לעובדים
שבבים -3%
מדעי החיים +1%
אינטרנט +3%
תקשורת -10%
תוכנה +3%
מחקר, מדעי החיים +2%
מכשור רפואי +1%
פרמצבטיקה +2%

 

 

מגמות שכר וביקוש לעובדים ברבעון השלישי לשנת 2013, בהשוואה לרבעון הקודם, לפי תפקידים:

 

קבוצת תפקידים מגמת ביקוש מגמת שכר
פיתוח תוכנה 7% 1.5%
פיתוח למובייל 10% 2.5%
פיתוח אינטרנט 5% 1%
פיתוח חומרה 15%- 0%
ניהול מכירות 3%- 0%
ניהול תפעול 2% 0%
ניהול שיווק 3% 1.5%
פיתוח עסקי 1% 2%
ניהול פיתוח 5%- 2%
הנדסה 4%- 0%
בכירים 4% 0%
קליניקה ורגולציה 1% 1%
בקרת איכות 3%- 2%
משאבי אנוש 5%- 0%
מנהלי פרויקטים 7%- 0%

 

 

 

על יחידת המחקר של אתוסיה

המידע נאסף על ידי יחידת המחקר של חברת אתוסיה. יחידת המחקר של אתוסיה עוקבת אחר מגמות בתחומי התעסוקה בענפי ההייטק, הביוטק, הקלינטק ושוק ההון, ועורכת באופן קבוע סקרי שכר בענפי ההייטק והביוטק. איסוף המידע וניתוחו הם אחד מתחומי הפעילות המאפיינים את גישתה הייחודית של אתוסיה בתחומי משאבי האנוש, ההשמה בכלל וניהול הקריירה בפרט. אתוסיה מייצגת תפיסה מקצועית בתחומי משאבי האנוש ומציעה פתרונות איוש רחבים המבוססים על גישה ממוקדת-אנוש, על ידע מקצועי רחב ועל הבנה עסקית של הענפים הרלוונטיים.

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

אתוסיה: מחקר שוק במקצועות התוכנה, אוגוסט 2013: המהנדסים בראש סולם השכר, הרבה לפני כולם

ידיעה לעיתונות מנתונים עדכניים שאספה חטיבת המחקר של אתוסיה, מרוויחים המהנדסים בממוצע עד 40% יותר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *