אינטואיציה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 210, 8 מאי 2000

 

אינטואיציה, אומר ד"ר יוסי אברהם, היא מבחינתי – כפסיכולוג חברתי המטפל בתהליכי חשיבה – אחת הצורות לעיבוד מידע. היא איננה תופעה על-טבעית או לא טבעית, איננה טלפתיה וגם לא ראייה והבנה מתוך חלום. אינטואיציה, מגדיר ד"ר אברהם, היא תהליך של איסוף מידע, אגירת התרשמויות, והערכת המידע. אך בשונה מתהליכי הערכה אחרים, זה תהליך הערכה שאינו לוגי, אינו ליניארי, ואינו אמפירי.

כפסיכולוג, אני רואה בה סוג של תהליך חשיבה וקבלת החלטות, סוג של תפיסה והערכת המידע הנתפס ונקלט על-ידי החושים, ומפורש על-ידי כל אדם ואדם בצורה סובייקטיבית.

 

בביתו בחיק הטבע בפרדס חנה, מנחה ד"ר אברהם, בדרך כלל בסופשבוע, סדנה לפיתוח האינטואיציה למנהלים, לשם שיפור תהליכי קבלת החלטות ניהוליות.

בקרב מנהלים ה'משתמשים' באינטואיציה בצורה לא מודעת, מפתחת הסדנה יכולת להבין ולהבהיר לעצמם בצורה יותר מסודרת ומובנית את תהליך החשיבה וההחלטה האינטואיטיבי. הסדנה מאפשרת למי שכמעט ואינם חושבים בצורה אינטואיטיבית, לתרגל ולהתנסות בחשיבה זו, ולפתחה במשך הזמן.

הסדנה מורכבת משלושה מפגשים, ארבע שעות כל מפגש. בתחילה נדון ומובהר בסדנה תהליך קבלת ההחלטות הליניארי, הנסמך על ניתוח נתונים. אחר כך דנים בתהליך הערכה וקבלת החלטות שנעשה מתוך שיקול והערכה סובייקטיביים. "תהליך כזה, שבו מנהל מעריך מצבים ומקבל החלטות לפי תרבותו ותרבות סביבתו, ראייתו והשקפתו, הוא בעיני דבר חיובי", מבהיר ד"ר אברהם.

אחר כך נדונה צורה נוספת של קבלת החלטות, המבוססת על תחושות ורגשות, והמוגדרת היום כאינטליגנציה רגשית, "וגם דרך זו חיובית מאד, כי תורמת לחיבור בין האדם, בין ה'עצמי' שלו, לבין מה שהוא עושה ושואף לעשות".

 

כדי לפתח את היכולת האינטואיטיבית של המשתתפים בסדנה, מתרגלים בה "את אחד הכלים החזקים המאפשרים לאדם להיות אינטואיטיבי – השימוש באסוציאציות". הקשר בין מידע אובייקטיבי על דבר מסוים, לבין דעותיו ותחושותיו הסובייקטיביות של אדם כלפי המידע הזה וכלפי הדבר הזה (תופעה, מצב וכו'), יכול להתבהר באמצעות אסוציאציות.

 

בתרגילי העלאת אסוציאציות נמסרים לכל משתתף נתונים, לדוגמה, אודות פיתוח מוצר מסוים, כמו עלות הפיתוח, תוצאות סקר שוק על רמת הביקוש למוצר וכו'. כל משתתף מעלה סדרת אסוציאציות על נתונים אלה, וכן על המוצר בכלל, אסוציאציות הנובעות מניסיון חייו, ואף מילדותו.

אחר כך מנסים לזהות את הקשרים בין האסוציאציות השונות, ומתברר, אומר ד"ר אברהם, כי בעצם קיימים קשרים בין אסוציאציות המתייחסות לתחומי מידע ונתונים שונים. "זה השלב", אומר דר אברהם, "שמיומנותי כפסיכולוג מסייעת לתפקידי כיועץ ארגוני. מסתבר, כי הקשרים שבין האסוציאציות מאפשרים למנהל המשתתף בסדנה להעלות ולגבש פתרון יצירתי וחדשני לגבי דילמה הכרוכה במידע ובנתונים, פתרון שמתאים לנתוני הסיטואציה ולאדם עצמו, כלומר למנהל".

בעקבות ההסבר לעיל, ד"ר אברהם שב ומגדיר מהי אינטואיציה: תהליך של יצירת קשר בין מידע קדום שנאגר אצל אדם לאורך השנים, לבין התופעה האובייקטיבית הנתונה על שולחנו. הקשר הפנימי מסייע לאיתור וגיבוש פתרונות הרבה יותר יצירתיים מאלה המופקים בחשיבה לוגית גרידא.

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

 !Intuition Coach Website

מתוך: http://www.intuitioncoach.com

  7 lessons in Emotional Intelligence

מתוך: http://www.7eq.com

 Emotional Intelligence Quiz

מתוך: http://homearts.com/

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

מעקב החלטות ממוחשב לשיפור הניהול

  מאת: דוד אפלבוים * מבוא בכל ארגון מקבלים החלטות באופן שוטף וזאת בפורומים שונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *