אגדה על שינוי – או אם תרצו אין זו אגדה

 כיצד נולד הספר:

"דינמיקה אהובתי" –

8 מנטרות לשינוי

מאת: רחל פרג*

 

אגדה

 

 

 

"אני חושבת שהייתי רוצה לקרוא ספר – שכבר מקריאת הכריכה אני אוכל ללמוד נוסחא פלאית קסומה, כזו שתאפשר לי להתמודד עם השינויים הרבים שאני עוברת." בקשה זו שמעתי ממנהלת צעירה שאיתה עבדתי והיא הגדילה והוסיפה "בקשה צנועה" "אני מצפה ומקווה שאדע לנהל אותם ובבקשה בלי להתפלסף מדיי , שיהיה כתוב בהתאמה לכל נפש".

שנים רבות ליווה  אותי משפט זה בעבודתי ובחיי היום יום, בכל פעם שליוויתי מנהל, בעל תפקיד, ואנשים ונשים בצומתי שינוי בחייהם שמעתי את אותה בקשה בוריאציות שונות וחיפוש "נוסחת הפלא" לניהול שינויים הפך אצלי לאתגר.

והנה לפני כשנה כשנסעתי לצפון איטליה וישבתי שם, בין שמיים לארץ, מתבוננת (יש לומר בקנאה) במפלי המים הרבים שנוצרו מהפשרת השלגים, "ראיתי" את הפתרון, "מצאתי מצאתי " קראתי בהתלהבות כארכימדס בשעתו ובעלי שהיה עמי הרים  גבה ושאל:" מה מצאת כאן בהרים"?

"תסתכל על המפלים הללו" עניתי לו בהתלהבות,"הם חורצים בהר ערוץ וכל שנה המים חוזרים וזורמים בו, אם רוצים לשנות את זרימת המים צריך לבנות ערוץ חדש וזה בדיוק מה שאומר אדוארד דה בונו לגבי דפוסי החשיבה וההתנהגות שלנו: "רק לעיתים רחוקות דפוסים גוועים תוך היותם מותקפים, כי דווקא ההתקפה מחזקת את השימוש בהם – הם גוועים עקב ניוון והזנחה".

תסתכל כאן בהרים ממש רואים את מה שהוא אמר , רואים בבירור מה יוצר ערוץ של נחל או

       נהר  בשטח , ואם אצליח להמחיש ניהול שינוי בעזרת מטאפורה של בניית ערוץ בטבע אוכל להסביר טוב יותר את הקושי בניהול שינויים. כי הרי גם במוחנו קיים קושי ביצירת דפוס חדש בשטח שכבר יש עליו "חזקה" של דפוס קיים.

 דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות שרכשנו, הם השולטים בנו ובמעשנו, כוחו של ההרגל, הכוח המשמר את הדברים כפי שהם, זהו כוח אדיר, כולנו נפגשנו בכוח זה בחיינו בעבודה, בבית, בזוגיות ובגידול הילדים, כשניסינו להיגמל מעישון, לשנות הרגלי אכילה, הרגלי עבודה, הרגלי התנהגות, והרגלי חשיבה.

הניסיון מלמד שחלק מאיתנו מצליחים לשנות הרגלים לבד אבל רובנו איננו מנהלים את השינוי אלא מגיבים למתרחש, עכשיו יש לי דרך להביא בפני הקורא  את המודל שפיתחתי במשך שנים רבות  בעזרת התמונות שאצלם להמחיש  את התהליך.

 

התהליך המובנה והמתוכנן כולל שמונה צעדים שכול צעד וצעד בוחן את הדינאמיקה החבויה  בנו ומציג את הכלים והטכניקות המאפשרים ליצור תנועה קדימה ולתכנן את רתימתה ליצירת דפוסים חדשים, לבניית הרגלים חדשים.

*  רחל פרג היא יועצת ארגונית וחברה באיפ"א, מרצה בנושאי ניהול ומנהיגות, ומשמשת כמנחה למנהלים ולבעלי תפקידים בכירים במערכות ובארגונים שונים. מוסמכת לתואר שני במינהל החינוך, ותפישותיה הייחודיות ניזונות מעשרות שנות הנחיה של קבוצות מגוונות בחברה הישראלית, שמשתתפיהן התמודדו עם תהליכי שינוי אישיים, קבוצתיים וארגוניים.

 

 

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  נובמבר 2010. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *