שיתוף ידע – מעקפי חששות

מתוך: 2KNOW – ירחון ניהול הידע, גיליון מס' 1 אוקטובר 1999

 

בשנים האחרונות שמענו הרבה על חששו של היחיד מניהול ידע. קיבלנו הסברים רבים מדוע כל יוקרתו המקצועית מקורה בידע שהוא צובר ומדוע יחשוש כל כך משיתוף הידע. להלן מספר שיטות להקל / לעקוף ולהוריד מעצמת הבעיה:

  • לא להזכיר כמטרה של ניהול ידע את הקטנת התלות בעובד היחיד. טיעון שכזה, גם אם נכון, יכול להצעיד את הפרוייקט מספר צעדים…אחורה.
  • בעת בניית מאגרי ידע, או בכל פרסום שיתוף אחר של ידע, תמיד לציין את שמו של יוצר הידע. הקרדיט מגיע לו, ובכך יוקרתו גדלה, לא קטנה.
  • לא לשתף את כל עובדי הארגון, לפחות עד השלבים המתקדמים, במטרות הפרוייקט המדויקות. מלים גבוהות מפחידות ומושגים מעורפלים לא מסייעים לשיתוף הפעולה. ניתן לדבר על שיפור תהליכים, על שיטות וכלים לסיוע לעובדים לביצוע פעילויותיו וכד'.
  • היכן שלא יוצרים בעיה, לרוב היא לא נוצרת מאליה. העובדות מדברות על כך שבארה"ב ב- 1998 הארגונים ראו בחשש משיתוף ידע בעיה מינורית (מקום שביעי בסדר עדיפויות, מתוך שבע). אולי פשוט לא כדאי להציע לעובדים רעיונות לבעיות…

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" נובמבר 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

הפקת לקחים: יצירת האווירה הנכונה

מתוך ירחון ניהול הידע 2KNOW, גיליון מס' 38, נובמבר 2002 הכנסת נושאי תחקור והפקת לקחים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *