סינרגיה בניהול יחסים יצירת שיתופי פעולה איכותיים להבטחת הצלחת הארגון

מאת: דר' רמי בן-ישי * מאמר תדמית 

 

 rtf7543973624_286633378

 

הניהול העכשווי של ארגונים, מחייב חיבורים ברמות שונות בין הפרטים, הצוותים ובין הארגון לסביבתו. ניהול נכון של היחסים האלה משפיע באופן ישיר על התפוקות ונמצא כתורם העיקרי להשגת מטרות הארגון.

ניסיון ארגונים ומנהלים רבים מראה כי יצירת יחסי גומלין סינרגטיים נתקלת בקשיים רבים.

קשיים אלה מעידים על קושי באימוץ גבולות גמישים ותקשורת סינרגטית בין עובדים, מנהלים, צוותים וארגונים.

מודל F 7  הדפוסים לחיבורים איכותיים (Forms of Interactions 7) פותח על מנת לאבחן ולעבוד על קשיים אלה. על פי המודל, חיבורים טובים מושתתים על גבולות ועל תקשורת. המודל מתייחס לשלושה דפוסי גבולות ולשלושה דפוסי תקשורת.

הגדרת הגבולות (השונים) מאפשרת לכל מערכת ארגונית, מנהל ועובד להרגיש נוח עם התפקיד, הציפיות, המטלות, האחריות והסמכות הנגזרות ממנו. בהעדר גבולות ברורים תבוזבז אנרגיה רבה על תאום ציפיות. תחומים רבים "יפלו בין הכיסאות" ומנגד יהיו כפילויות רבות. התקשורת מאפשרת את עצם החיבורים.

 

להלן מטריצת דפוסי הגבולות והתקשורת ודפוסי יחסי הגומלין שהם יוצרים.


 

 

 

 

תהליך שיפור יחסי הגומלין ותפוקותיו.

תהליך עבודה אופייני כולל ארבעה שלבים:

  1. מיפוי המצב הקיים של יחסי הגומלין.
  2. אפיון המצב הרצוי.
  3. קביעת תוכנית פעולה אישית וקבוצתית להשגת המצב הרצוי, כפי שהוגדר על ידי המשתתפים.
  4. מעקב והערכה אחר השגת התפוקות (הטמעה ושימור של המצב הרצוי).

 

שני השלבים הראשונים מתבצעים בצוות ובעבודה פרטנית על פי רמת הפתיחות. אפיון המצב הרצוי יתבצע בעיקר בתהליך קבוצתי בו המשתתפים עצמם, בהנחייתי, מחליטים מה המצב הרצוי מבחינתם ומה תוכנית הפעולה להשגתו. שלב 4 מתבצע על ידי המשתתפים עצמם ובסיוע שלי במידת הצורך, על פי יעדים, לוחות זמנים ותחומי אחריות שנקבעו בשלב השלישי.

התהליך כולו, על אף שהוא עוסק בנושאים רגישים מתבצע בצורה תומכת, אשר אינה מאיימת על המשתתפים ומאפשרת  לכל משתתף לשלוט בנושאים שהוא מעוניין להעלות בפגישות הצוותיות.

 

למנהלים וליועצים ארגוניים ניתנת הזדמנות לייצר סינרגיה בעצמם בקורס: סינרגיה – יצירת שיתופי פעולה איכותייםלעוסקים או מתעתדים לעסוק במיזוגים ורכישות מומלץ לקרוא הרחבה ממוקדת במאמר "הצלחה בתהליכים של מיזוגים ורכישות –  היבטי תרבות ויחסי גומלין על פי גישת הסינרגיה".

 

* ד"ר רמי בן-ישי, עוסק כשלושים שנה בניהול, ייעוץ ופיתוח מנהלים ממגזרים שונים. מומחה בניהול היחסים בין אנשים, יחידות ומערכות ארגוניות. הד"ר בן-ישי הינו חבר בכיר באיפ"א – הארגון הישראלי לפיתוח ארגוני, וב – IODA – הארגון העולמי לפיתוח ארגוני. הד"ר בן-ישי עומד בראש מרכז סינרגיה ומפתח גישת הסינרגיה – לשיפור ניהול היחסים.

 

לאתר של מרכז סינרגיה

http://www.ben-yshai.com/

 

 

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אפריל 2013. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

רמי בן ישי

הצלחה בתהליכים של מיזוגים ורכישות – היבטי תרבות ויחסי גומלין על פי גישת הסינרגיה

מאת: דר' רמי בן-ישי *   מאמר תדמית         תהליכים של מיזוגים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *