תפקיד הקב"ט בשמירה על בטחון בארגון

מאת: יהונתן שפע, יועץ ביטחון, מנכ"ל שפע בטחון בע"מ

פורסם לראשונה מאי 2002

 

פרופיל הקב"ט הארגוני

לתפקיד הקב"ט לרוב מחפשים אדם בעל עבר בטחוני, צבאי או משטרתי. אך זו רק אחת מהיכולות הנדרשות מהקב"ט.

פרופיל הקב"ט צריך לכלול מאפיינים כגון: אדם בעל השכלה על תיכונית, יכולת ארגון גבוהה, ידע טכני, יכולת שליטה בכוח אדם (כמו קצין ב – צ.ה.ל בתפקידי פיקוד ).

עיקר התפקיד נוגע דבר ראשון ביכולת לפתח גישה חיובית לאנשים אכפתיות לעובדים, יחסי אנוש מן הטובים ביותר, גישה לכל עובד בצורה אישית, הכרת המשפחה של העובד, בעיותיו בבית, ילדים, האישה של העובד, התייחסות באופן כזה שהעובדים ירגישו מאוד נוח, כי למישהו איכפת יכולת הקשבה לכל אדם ואדם ארגון.

הפרס הגדול בתמורה, מקבל הקב"ט בקבלת מידע שיזרום מאיליו, מתוך משפחת העובדים של הארגון.

האדם המתאים ביותר לתפקיד הקב"ט בארגון, הוא עובד הארגון הבקי היטב בכל המערך. וישנם יתרונות רבים למינוי עובד מתוך הארגון על פני אדם חיצוני חדש.

אם הארגון מחליט לבחור עובד מתוך הארגון, בנוסף למעלותיו והכרתו את הארגון, חשוב לשלוח אותו לקורס מיוחד לתפקיד הקב"ט בארגון, גם אם לעובד יש עבר בטחוני.

אין אבחנה בין ארגון גדול, בינוני או קטן בתפקיד הקב"ט.

נשק אישי לעובדים

בתקופה נוראה זו שעוברת על כולם בישראל, לאור הפיגועים הקשים, ולאור אי הוודאות הקיימת, כאשר לא יודעים מתי ואיפה תהייה מטרתם הבאה של המפגעים. ארגונים יכולים לנקוט בפעולות אשר יקטינו את אי הוודאות. הנהלת הארגון בעידוד הקב"ט, יעודדו בעלי נשק מורשה מתוך העובדים, לשאת נשק כאשר באים לעבודה.

אך נשיאת הנשק אינה מספיקה ועל הקב"ט לארגן את העובדים לכיתה צבאית עם חלוקת תפקידים בשעת משבר. הקב"ט צריך לדאוג להכנתם למטלות שיבצעו בשעת חירום, כמו למשל:

  • לרכז את כולם יחד לאימוני ירי בכלים שלהם במטווח מורשה אחת לחודשיים לפחות.
  • להכין עובדים אלו כצוות מלוכד.
  • לבצע רענונים בכל הקשור לחפצים חשודים, דמויות חשודות.
  • פעילויות אלו יצרו גיבוש החבורה לכוח מיומן כאשר כל אחד מכיר טוב את חברו לצוות.

 

 

 

 תפקיד הקב"ט הארגוני ככלל בתקופה זו בכלל

 

תפקיד הקב"ט הארגוני מחייב התמצאות בנושאים הבאים:

 

  1. בטחון

הכרת נקודות התורפה של הארגון, נגד פריצות, גניבות, בתקופה זו פיגועי טרור, הכנת אמצעים למניעה, נגד כל הנושאים האלה.  מיגון – מוקדים, אבטחת מידע, טמ"ס, כרטיסי זיהוי, מערכות אזעקה, מיגון רכבים, דלתות, שערים, כספות מנעולים ועוד.

 

  1. בטיחות

בטיחות היא מילת המפתח של כל ארגון המעסיק עובדים ובעל שליטה במתקן שבו מועסקים ועוסקים עובדיו, כי קיים צורך חיוני להבטיח בטיחותם של האנשים תחת קורת גג המתקן השייך לו ובאחריותו. כריזה, כיבוי אש, גלאי עשן ואש למיניהם, מערכות אל פסק, אב"כ, גנרטורים, תאורה, תמרורים ועוד, הכרה מקרוב של כמה יועצי בטיחות בארץ.

 

  1. חקירות

יכולת הקב"ט לטפל ולפתור בעיות שונות בתוך הארגון ומחוץ לו, בעזרת איסוף מידע וקבלת מידע השותף היומיומי בתוך ומחוץ לארגון, מעקב אחר מאמרים, מגזינים לביטחון ובטיחות, יכולת ניתוח הבנה של כל מידע הקשור בארגון.

חוקרים פרטיים, חקירות אישיות, חקירות כלכליות, פוליגרף, גרפולוגיה, שירותי גביה, ציוד לביון ומעקבים, מכשירי האזנה ועוד.

 

ולסיום סיפור קטן:

 

דמיינו לכם! לוקחים אדם מן השורה, מטילים עליו שליחות מוזרה שהיא כך:

 

אדוני, המשימה שלך היא, לקחת תיק מנהלים זה, ולהניח את התיק ליד המזרקה בכיכר. אומרים לו כי בתיק יש מטען חומר נפץ, והוא צריך לחצות את כל רחוב דיזנגוף בתל אביב ברגל.

 

מאותו רגע שהאיש יודע מה מכיל התיק, רמת הלחץ הנפשי שלו עולה והוא מתנהג בצורה שונה

 

מכל האנשים הולכי הרגל בדיזנגוף, ( על ראש הגנב בוער הכובע ). ניתן להבחין בהתנהגות שונה של האיש תחת הלחץ לעומת העוברים והשבים האחרים ברחוב.

 

ערנות ראייה נכונה של הדברים בזמן אמת, יכולה למנוע אסון גם אם במקרה טועים. ולכן, מטרת התרגיל, היא לתת מודעות נוספת לקב"ט ולאלה מתחתיו, ולאפשר להם להסתכל על אנשים במבט אחר ושונה ממה שרגילים – מבט חוקר.

 

 

 

כותב מאמר זה, מנכ"ל חברה לביטחון, עברו איש משרד ראש הממשלה, עסק

בלוחמה בטרור, לוחם שייטת 13 בשירותו הצבאי.

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

פרוק בעיות מעגליות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 206,  5 באפריל 2000   בעיה מעגלית היא בעיה חוזרת ומטרידה, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *