תחזוקה אישית

 מאת: גלעד גלבוע, מנהל חברת גלעד יעוץ והדרכה

 

יום יום, במסגרת המירוץ אחר העסקאות, מתמודד איש המכירות עם מתח, לחצים ואילוצים בלתי צפויים מחד, ועם שגרה משעממת מאידך.

בכל מה שקשור בניקיון אישי (רחצה, צחצוח שיניים, גילוח) אנו רגילים לתחזק את עצמנו. גם את הבית אנו מתחזקים, את הגינה, את המכונית. ומה עם תחזוקה אישית/נפשית ?

ובכן, שליטה עצמית, הרפיה, הפגת מתח וריכוז מאמץ הנן תכונות טבעיות ובסיסיות הטמונות בנו ומשימתנו לגלות אותן בתוך עצמנו.

לוחמים ומנצחים, למשל אלו העוסקים באומנויות לחימה כמו קראטה, ג'ודו, טאי-צ'י ואחרות, גילו כבר מזמן את היכולת הפנימית שלהם להגיע לרמה גבוהה ביותר של שלווה ושליטה עצמית, וכתוצאה מכך – לפתח את היכולת העצמית ולהעלותה לשיאים שלא ידעו כמותם.

הלחצים יכולים להיות ממשיים או דמיוניים (פחד, חששות, השערות לא מבוססות, דעות קדומות, ראייה בלתי נכונה של המציאות החיצונית וכדומה). לכל הלחצים האלו מגיב הגוף באופן ביוכימי, במהירות, בצורה אוטומטית ולעתים באופן בלתי-מודע לחלוטין. התגובה באה לידי ביטוי, בין היתר, בייצור ובהפרשה של חומרים כימיים בגוף, המשפיעים על המערכת הפיזיולוגית: הנשימה, קצב הדופק, לחות העור, קצב התכווצות השרירים, וגורמים לנו "להרגיש לחוצים". חומרים אלו משפיעים על "מצב הרוח" ומונעים מאיתנו לתפקד במיטבנו. הגוף, כ"תגובת הישרדות", מייצר חומרים כימיים שהביטוי להם ניכר בתסכולים, בדימוי עצמי ירוד, שעמום, אדישות, בדידות, דריכה במקום, כעס, התכנסות, התנתקות, התבדלות ודיכאון.

אולם הגוף שלנו, יצירת פלא מופלאה, מצויד גם במנגנונים שיכולים להפעיל שרשרת "תגובת התרגעות". תגובה זו מנטרלת את מנגנון "תגובת ההישרדות" וגורמת לגוף לייצר חומרים האחראים על תחושת הנינוחות, הרגיעה, השלווה ומצב הרוח הטוב.

ניתן ללמוד, לתרגל ולהתאמן בשליטה על הגוף, כך שייצר את אותם החומרים המפעילים את "תגובת ההתרגעות". פעולה זו קרויה תחזוקה עצמית. כל מה שצריך הוא להפעיל את הדמיון והיצירתיות ולהשתמש במספר טכניקות פשוטות, להקדיש לעניין מספר דקות, פעם או פעמיים בכל יום, ולחזור ולהתמיד בתרגילים לאורך זמן.

 

איזון הפעילות היומית

להלן מספר פעולות פשוטות להפליא, שאם תאמץ אותן ותתמיד בהן, תרגיל את גופך לייצר את תחושות ההתרגעות.

 • הרפיה עולה בעוצמתה פי 10 על הרגשת השלווה והמנוחה המושגת על ידי שינה. הרפיה קצרה ונכונה של דקות בודדות מקנה הרגשה נינוחה, שלווה ורעננות השוות בעוצמתן לשעת שינה! לכן, דאג לארגן לעצמך, פעם או פעמיים ביום, מספר דקות של מנוחה טוטלית במקום שקט ורגוע.
 • מנוחה לא בהכרח גורמת לרגיעה. על מנת לנצל את הזמן כראוי יש למצוא עיסוקים יום יומיים, כאלה שיש בהם עניין והנאה, ובו בזמן הם מפחיתים את תחושת הלחץ. נסה למשל את הפעולות הבאות:

– תרגילי התעמלות מספר דקות בכל יום.

– עיסוק בתחביב הדורש רק דקות אחדות בכל יום.

– עיסוק כלשהו שונה לחלוטין מהעיסוק השגרתי שלך.

 • הפסק לעקוב אחרי חדשות ואירועים במדינה, די לשמוע חדשות פעם אחת ביום. יתר הזמן הקשב למוזיקה שאתה אוהב, רצוי מוזיקה שקטה ורכה.
 • הקדש זמן רב יותר לעצמך – בלה יותר זמן עם עצמך במרחב האישי שלך. היכנס לחדר בודד ושקט ועשה משהו אישי ללא הפרעה, בנחת. מותר לחלום בהקיץ מדי פעם, להתבונן, להרהר, לשקוע באמבט חם, לקרוא ספר… לבד !
 • אל תוותר על עיסוקים מהנים שאתה אוהב – פרגן לעצמך.
 • הקדש זמן להיכרויות חדשות.
 • דאג לצרכים הבריאותיים שלך – הרגלי תזונה נכונים, טיפול שיניים וכד'.
 • היה גלוי ופתוח – שוחח עם עמיתים/מנהלים/כפיפים בעבודה על קשיים/בעיות/דברים מעיקים.
 • השתמש בהומור בכל מעשיך – אל תחשוש לצחוק גם על עצמך.
 • אם יש לך צרכים נפשיים שאתה מתקשה להתמודד עמם בעצמך, התייעץ עם מומחה, שוחח בגלוי עם מקורבים.
 • חפש ובנה סביבך מסגרת חברתית תומכת.
 • כשאתה בלחץ, בדיכאון, או כשאתה חש כעס, חוסר ביטחון עצמי, מתח, תסכול – הנח לעצמך להרגיש כך ואל תחוש חובה להגיב כלפי מישהו. שוחח על כך עם מישהו קרוב ותן לעצמך מנוח. "זה בסדר" להרגיש כך.
 • הפסק לנתח, להסביר, למצוא תירוצים, להאשים. עבור לתחום העשייה והפעילות. עשה משהו חיובי.
 • השלם עם העובדה הפשוטה שתמיד תמיד יהיו אנשים לא לטעמך. מבין האנשים שאתה תרצה למכור להם אי פעם יהיו כאלה שאינם נחמדים, מוזרים ואפילו רעים. עליך לקבל בפשטות את עובדת החיים היסודית שישנם אנשים שונים ממך, ולרבים מהם תרצה למכור – ואין זה דבר רע. יכולתך לנהוג בתבונה ולפתח בסבלנות ובאהבה את הכישרון לתקשר גם עם המוזר ביותר, היא המבחן העליון ליכולת שלך למנוע את שחיקתך ולשמור על שלווה ורגיעה.

 

קישורים רלבנטים באתר: 

 

 

 

יכול לעניין..

אימון אישי – מרק האהבה של אלון

 מאת: בני מרגליות *     אלון הגיע אלי כשהוא מיואש. כבר זמן רב ניסיונותיו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *