'שמירה על קשר' אינה מומלצת בתקופת היעדרות ממקום העבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 134, 4 נובמבר 1998

בכתבה מדווח על סדרת מחקרים על השפעת ההפוגה מהעבודה, הנערכים מזה ארבע שנים בראשות פרופ' דליה עציון, במסגרת "המכון למחקר עסקים" בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א במימון חלקי של "ארקיע" ורשת המלונות "אטלס". ממצאי המחקרים מראים, כי ניתוק מוחלט ממקום העבודה בתקופת מילואים, חופשה, הדרכה וכדומה, מפחית את תחושות הלחץ והשחיקה מהעבודה, במידה רבה יותר מ"שמירה על קשר" עם מקום העבודה במהלך תקופת ההיעדרות. כמו-כן עולה, כי תחושות הלחץ והשחיקה פוחתות עוד יותר, בהפוגה מהעבודה הנתפסת כבלתי-תלויה בהחלטת העובד, כמו מילואים או חופשה מאורגנת לכלל העובדים. עוד עולה מהמחקר, כי גם אם תקופת המילואים נחוותה כתקופה לא נעימה (המחקר נערך בזמן האינתיפאדה) עצם הניתוק בכל זאת גרם להפחתת תחושת השחיקה בזמן החזרה לעבודה. תקופות המילואים שנכללו במחקר הן 14-31 ימים.

השפעת המילואים על הלחץ והשחיקה נבדקה בשבוע הראשון של החזרה לעבודה (בנוסף, כמובן, לבדיקה לפני היציאה למילואים). במחקר מקביל, נבדקה השפעת חופשה שנתית במפעל תעשייתי גם שלושה שבועות לאחר השיבה לעבודה. נמצא, כי תחושת השחיקה נותרה נמוכה, למרות שתחושת הלחץ התעסוקתי חזרה לרמה שהייתה לפני היציאה לחופשה.

כקבוצות ביקורת נבחרו עובדים שלא יצאו למילואים או לחופשה, ונמצא כי תחושות הלחץ התעסוקתי והשחיקה נותרו כפי שהיו, ואפילו עלו קצת במהלך השנה בה התקיימו המחקרים. תחושות הלחץ התעסוקתי והשחיקה נבדקו בשאלונים המקובלים במחקרים מסוג זה, ובהם משיבים הנשאלים לשאלות הנוגעות למצב רוחם, לרמת האנרגיה שלהם, לשביעות רצונם מהיבטים שונים הקשורים לעבודה וכו'.

לדברי הפרופ' עציון "ראוי שהממצאים יביאו מנהלים ומנהלי משאבי אנוש ועובדים לידי הבנה והכרה, כי פנייה והטרדה של עובד בזמן חופשה או מילואים אינה רצויה, וחשוב שהעובד ירגיש כי הניתוק המוחלט הוא לגיטימי ולא גורם לו 'מוסר כליות'. ללא הניתוק, פוחתת מאוד התועלת שבחופשה, מבחינת מקום העבודה והעובד כאחד".

 

ביבליוגרפיה נבחרת:

דליה עציון (1995)

האם הפוגה מהעבודה היא אמצעי יעיל להתמודד עם לחץ ולבלום שחיקה בארגונים.

חידושים בניהול – בטאון הפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל-אביב, עמ' 4-5.

April 1997) ) .Etzion, D., & Sapir, O

Annual vacation: Duration and relief from job stress and burnout. Presented at

The Society for Industrial-Organizational Psychology 12th Annual Conference, St  .Louis

(ניתן לקבל ע"י פניה למחברת הראשונה: mailto:etziond@post.tau.ac.il)

.(1998) .Etzion, D., Eden, D., & Lapidot, Y

Relief from job stress and burnout: Reserve service as a respite. Journal of

577-585(4) Applied Psychology, 83

.Effects of vacation on job stress and burnout  .(1997) .Westman, M., & Eden, D

.Relief and fade-out. Journal of Applied Psychology, 82, 516-527

בנוסף מומלץ לעיין (בספריות כל האוניברסיטאות) בעבודות מ.א. בהתנהגות ארגונית, בהנחיית דליה עציון ו/או מינה ווסטמן של התלמידים/ות:

אדווה אופק, נועם אביב, תמי שביב, רווית רדיאן, יפתח יופה, מירב אהרון.

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ערך העבודה בחברה ישראלית

הרחבה לכתבת משאבים 11 במרץ 2000 העבודה היא עדיין ערך מרכזי בחברה הישראלית, אומר פרופ' …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *