שירשור הלוואות – יציאה מהאוברדרפט

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 281, 29 באוקטובר 2001

 

בחברות רבות, בהן מובילות במשק, מקיימות מנגנון הלוואות לעובדיהן. החברות אלו הופיעו באחרונה ביקושי שיא להלוואות מצד העובדים. כל עולה מסקר שערכה "יבולים – חברה לייעוץ כלכלי ועסקי" מסביר, גיל אורלי , המנכ"ל.

בעקבות הממצאים, טבעה "יבולים" מושג חדש, "שירשור הלוואות".

שירשור הלוואות – נטילת הלוואות ב'שרשרת', שלמעשה רק מכבידות על תקציב המשפחה ומדרדרות אותה למצבי מצוקה. החזר ההלוואה הראשונה מפחית את סכום הנטו במשכורת העובד בכמה מאות שקלים. וכך, אם בכל חודש היה חסר לעובד, למשל, סכום של אלף ש"ח לצרכיו השונים, הרי שבעקבות החזר ההלוואה גדל ה'גרעון החודשי' שלו ל- 500 ,1 ש"ח. האוברדראפט הולך וגדל, מנהל הבנק לוחץ, והעובד פונה למחלקת הרווחה במקום העבודה, ונוטל הלוואה נוספת, בדרך כלל גדולה יותר. החזר ההלוואה השניה מתווסף לזה של הראשונה, וכך ישנם עובדים, שסכום החזרי ההלוואות שנטלו מגיע ל- 40 – 50 אחוז ממשכורתם החודשית, ואף יותר.

ששרשור ההלוואות הפחית את סכום הנטו של העובד לרמה נמוכה מאד. על מנת לעזור לעובד נדרשת מעורבות שבה משותפים הנהלת הארגון וסניף הבנק של העובד, לצורך חילוצו הראשוני ממצבו באמצעות צעדים דרסטיים יחסית, כמו פדיון חסכונות, פריסת חובות וכו'. לא ניתן להתחיל טיפול בלי לאפשר לעובד משכורת פנויה של כמה אלפי שקלים בחודש, כדי שיהיה אפשר לבנות לו תכנית הבראה.

מנהלי משאבי אנוש, אומר אורלי, מודעים היום לתופעה ולנחיצות ההיעזרות בגורמי יעוץ כלכלי ופיננסי, כדי לתת לעובדים, שנזקקים להלוואות, פתרונות המשלבים את קבלת ההלוואה בניהול נכון של תקציב הבית והמשפחה. "יבולים" גיבשה תכנית לטיפול בעובדים המבקשים לקבל הלוואה שניה. התכנית מורכבת ממיפרט אישי לעובד להיחלצות מהמצוקה, השתתפות בסדנה קבוצתית, וטיפול מערכתי שבו מלווים את העובד ומעורבים בתהליך מנהלו הישיר של העובד, מנהל הרווחה וחבר ועד.

אם מאובחנים אצל עובד בתחילת הטיפול האישי, התנהגויות והרגלים הפוגעים בניהול נכון של התקציב המשפחתי (למשל התמכרות להימורים), מוצע טיפול ספציפי לבעיה. הטיפול עשוי לכלול את בן/בת הזוג של העובד. העובד ובן/בת הזוג משתתפים בסדנה בת ששה מפגשים, שגיבשה ומנחה "יבולים", שבה רוכשים המשתתפים כלים לניהול נכון של תקציב המשפחה.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת: 

הורדה של מסמך אקסל לניהול תקציב המשפחה

מתוך:http://www.yevulim.com/

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

פיגור בנושא אבטחת המידע בארגונים בארץ

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 145, 20 בינואר 1999   במרבית הארגונים קיים פיגור של שנת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *