שיפור יחסים בינאישיים בצוות

הרחבה לכתבת משאבים, 20 בפברואר 2000

 

צוות יהיה יותר אפקטיבי בהשגת משימתו, אם בפסקי זמן שינהיג בעבודתו מעת לעת, יידונו היחסים הבין אישיים בצוות, צרכים אישיים והעדפות, מידת שיתוף הפעולה, העניין של כל חבר צוות במשימה ועוד, ולא תידון המשימה עצמה. כך עולה מניסיון מצטבר בהנחיית סדנה התנסותית של אימון לעבודת צוות.

הסדנה, שפותחה עבור תעשיית החלל האמריקאית, ומופעלת מזה עשר שנים ברחבי העולם, מופעלת בישראל קרוב לארבע שנים על-ידי חברת "יישום מערכות ניהול והנדסה (1987)".

"אם חברי הצוות ידונו ללא הרף ובמרבית הזמן במשימה עצמה, ולא במה שקורה ביניהם, גם אם כולם חכמים וכולם נבונים הם יתקשו מאד בהשגת המשימה, ומידת ההצלחה תהיה קטנה יותר", אומרת אביבה פלדמן, מנכ"ל משותף ב"יישום". "אנשים מחפשים בצוות מקום שטוב להם בו, וכך הם יכולים לתפקד טוב יותר במידה משמעותית", מסבירה פלדמן. "אמנם קיימת משימת צוות שיש לה צרכים משלה, אבל חשובים לא פחות הצרכים של חברי הצוות".

במסגרת הסדנה מוטלת על הצוות משימה – בניית מערכת להולכת נוזלים צבעוניים, באמצעות ערכה הכוללת חומרים וכלי עבודה שונים.

מהלך הסדנה כולל מספר "ימים" מדומים (כל "יום" כשעה), וביניהם פסקי זמן, שבהם מתקיימים, בהנחיית מנחה הסדנה, דיונים, כאמור, על היחסים בין המשתתפים, וכן נדונים דפוסי הארגון הצוותי, כדי לשפר את עבודת הצוות ב"ימים" הבאים.

בפסקי הזמן מתקיימת הלמידה המרכזית בסדנה. המנחה מוסר לצוות קריטריונים שונים שלפיהם יבדקו ויאבחנו המשתתפים בעצמם, תהליכים שונים בחיי הצוות, כמו מידת פתיחות התקשורת ביניהם. "אך הצוותים בדרך כלל לא זקוקים להנחיה בעריכת האבחון", אומרת פלדמן, "כי האבחון העצמי שלהם הוא הכי נכון, הכי מדויק שקבוצה יכולה להגיע אליו כקבוצה, אם היא עושה זאת לעצמה באומץ".

בפסקי הזמן חשוב לדון גם בהיבטים הארגוניים, כמו חלוקת תפקידים, תהליכי קבלת ההחלטות, הקצאת הזמן, דפוסי וכללי עבודה שונים. "צוות הוא תהליך מאד מורכב של אנשים התלויים זה בזה בדרך להשגת משימה משותפת. התלות הזו יוצרת קשיים, הזדמנויות, אתגרים, צרכים, שצריך לעבד אותם, לדבר עליהם. לדבר על מה שחבר צוות אחד עושה ומכעיס את האחר, או מסכן את מעמדו של האחר גם במישור שלא קשור ישירות למשימת הצוות".

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

כיצד הופכים אוסף של מנהלים טובים לקבוצה מנצחת?

 מאת: הדר קנטור * במהלך הקריירה נתקלתי לא פעם בחברות ששדרת הניהול שלהן מורכבת ממנהלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *