פיתוח מנהיגות בתחום שיפוט משחקי כדורגל

מאת: קורנפלד דני

פורסם לראשונה בפברואר 2000

 

בעולם הדינמי ועתיר השינויים בו אנו חיים כיום, ניהול עצמי, הצבת מטרות והגשמתן הפכו לעניין הכרחי עבור רבים, ודאי לאלו העוסקים בספורט כה אישי וכה תלוי בעוסק עצמו כמו שיפוט משחקי כדורגל.

לרבים מהאנשים המנהלים את עצמם ואחראים אישית לתוצאות, יש קשיים בהגדרת והבנת הזירה בה הם פועלים ולכן רבים מהם אינם מגיעים למיצוי יכולותיהם ופורשים עם טעם רע בפיהם או נשארים בעמדות נחותות וודאי מאוד ממורמרים. הבנת הזירה בה פועל שופט הכדורגל ויצירת מסלול התקדמות מבוסס יעדים תוך השקעת המשאבים הראויים יעזרו לשפר עבור רבים את מסלול ההישגים ובודאי יתרמו לשינוי מהותי בדרכי פעולה ולהנאה רבה יותר בתהליך. רבים מאתנו פועלים בעיקר על פי אינטואיציות וממעטים ליזום באופן מבוקר, שכלתני ועל פי יעדים מאוד מוגדרים. האסטרטגיה השכיחה ביותר היא התגובה. אנו יוזמים התחלה של מהלכים ואז עוברים מפעיל לסביל ומתמקדים בתגובות למתרחש ובהתאמה למציאות.

 

ברצוני להציע באמצעות מסמך זה, התבוננות בבניית והבנת הזירה בה פועלים שופטי הכדורגל.

איני עוסק בשאלה מדוע בחר אדם להיות שופט כדורגל, אלא בשאלה כיצד עליו לנהוג אם ברצונו להצליח ולפתח דרך אגב גישה של מנהיג.  המודל עליו אני מבסס את שיטתי מורכב מהבסיסים הבאים :

 

בסיס ראשון : חוויה

מה מעניק לכולנו העיסוק בספורט. החוויה כדלק ובסיס לעיסוק ארוך טווח. הבהרת הליבה שתזרח לאורך כל הדרך הארוכה ולעיתים מייאשת. פינת האושר שבעשייה, אושר נטול ייחוס לדרג השופט או למעמדו בארגון.

 

בסיס שני : מרכזיות

מיקומו של ענף הספורט והכדורגל בפרט בחברה. היקפי פרסום. היסטוריה והיסטריה. בסיס זה מוביל להבנה של שותפות לתחום מרכזי ביותר מעמדה של עוצמה. הרצון להתפרסם, לשלוט ולפתח עוצמה נובעים בין השאר מבסיס זה. השופט נמצא במרכזו של המשחק הנמצא במוקד השפעה אדיר וחשוף להיקפי פרסום באין ספור מדיות. ככל שמעמדו בארגון של השופט יעלה, כך יהיה עליו להתמודד עם לחצים רבים יותר. לעיתים העלייה בלחצים תהיה בקצב גבוה יותר מכפי הצפוי (לדוגמא : הסכמי שידור ותשלום לפי צפייה, הגדלת מעורבות גורמים מסחריים ולחצים בלתי פוסקים על הארגון "להעניש" שופטים שטעו).

 

בסיס שלישי : גדילה

הרצון הבסיסי והמהותי שלנו. ההוויה שלנו, לגדול, להתעצם, להתפתח. בסיס זה מבהיר את מטרותינו ואת מחויבותנו למטרות שלנו. כל אחד צריך לראות את היעד הסופי כבר מצאתו לדרך וליצור מחויבות בדרך התנהגותו והבחירות שהוא עושה כדי לחצוב את דרכו ליעד.

 

בסיס רביעי : עוצמה

פיתוח עצמי והקפדה על מרכיבי ההתנהגות, הבחירות שאנו לוקחים, הדרך שבה אנו חיים יביאו אותנו לשגשוג ממקור פנימי ולביטוי של עוצמה בשעת צורך.חשוב להיזהר מהאדרת אגו או מהתמודדות עם כישלונות. העוצמה נובעת כתוצר לוואי של התמקדות במטרה ובמחויבות להגיע אליה. העוצמה תבדיל אותנו מאחרים ותעניק לנו יתרון משמעותי מול מתחרינו.

 

בסיס חמישי : דוגמאות

ההשראה לצאת לדרך, האור לפני המחנה של ההולכים במדבר תבוא בעיקר מסיפורי הצלחה ודוגמאות על דרכם של אחרים ש"עשו זאת". ההוכחה שניתן להגיע ליעד ושכדאי להגיע אליו תשתקף ביתר בהירות דרך ניסיונם החי והאמיתי של אלו שעשו זאת. חשוב לשים לב לדוגמאות של "אל תעשה" בנוסף לאלו של "עשה". להדגיש מקרים בהם הגיבור כמעט הגיע ולנתח מדוע רק "כמעט". ללמוד מחויבות וטוטליות בדרך להגשמה, ללא הנחות ובלי להסתפק ב- כמעט.

 

בסיס שישי : כלים

רבים האנשים הזקוקים ל" דחיפה קלה" כדי לצאת לדרך. רבים הם אלה, במיוחד בתחילת דרכם, המשוועים לייעוץ, תמיכה, מקור להקשבה ולעיצה טובה. סדנת מנהיגות ( גם אם היא קצרה) מוטב לה שתעניק מספר טיפים ליציאה לדרך. עצות ל עשה ואל תעשה. כללים ליציאה מבוקרת לדרך חדשה, אזהרה מפני "אפנת הדיאטות" ( כל יום מתחילים וזונחים עשר דיאטות ).

 

ששת הבסיסים שלהלן מסייעים בהכרת הזירה בה פועל שופט הכדורגל.הוא לא שוכח מדוע בא, הוא מבין את חשיבות הענף בו הוא עוסק ואת מגוון האפשרויות הממתינות לו, הוא מחויב לגדילה ומציב לעצמו יעדים.השופט משנה ומתאים דפוסי חיים ליצירת עוצמה ויתרון יחסי.השופט ניזון מדוגמאות וסיפורי "עשיתי זאת" כדי לצבור השראה ו"דלק" בתהליך הארוך והמייגע אל היעד. לשופט ניתנים כלים, עיצות מעשיות וטיפים שיועילו לו בדרכו.

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

מנהלים רצפות ייצור – הגישה המערכתית בתהליכי הכשרת מנהלי דרג ביניים

לקבל את המיטב מבוגרי הכשרה לניהול – צרורעצות מעשיות  מאת: קובי רוזנברג*    ניהול ברצפת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *