פאנג שווי – איזון בסביבת העבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 224, 15 באוגוסט 2000

 

פנג שווי היא צורת חשיבה וטיפול מהפילוסופיה הסינית, שלפיה רמת האיזון בסביבת עבודה, מגורים וכו', משפיעה על תחושות וחשיבה. ד"ר דינה ראלט, שעוסקת באינטגרציה בין פילוסופיות מזרחיות ומערביות, אומרת כי גישת פנג שווי מנסה ליצור איזון. רמת האיזון מושפעת מהתכנון הפנימי של הבית או המשרד, מיקום החפצים בחדר, משילוב הצבעים וכדומה. "באופן כללי, צריך להתבונן בסביבה ולראותה כמערכת שניתן לאזן אותה ולשפרה, ולהשפיע על ידי זה על יחסי הגומלין בין הסביבה הפיזית לבין החיים, כי האחד הוא ראי של האחר". ראלט היא ד"ר לביולוגיה (של התא), ויחד עם האדריכלית תרצה סמית-קיטל חיברה את הספר "פנג שווי – אמנות המיקום" (בהוצאת "בבל").

בחשיבה ובטיפול לפי פנג שווי נכלל מושג מרכזי נוסף מהפילוסופיה הסינית: צ'י, שפירושו – המידע שזורם בין דברים ובין מערכות, למשל, לפי גישת הצ'י גוף האדם מורכב ממרידיאנים, שהם קווי האינפורמציה בין התאים.

יישום עקרונות הפנג שווי במקום העבודה יצרו איזון וסביבת עבודה נעימה. ד"ר ראלט מציגה כמה מעקרונות השיטה:

  • איתור חסימות בחלל האתר (חדר, אולם וכדומה) שחסימות שמונעות את הזרימה החופשית של הצ'י.

למשל: עובד יושב לשולחן העבודה ופניו אל הקיר. נוצרת חסימה או תחושת חסימה, שפוגמת בכושר העבודה של האיש. כדי למנוע זאת, עליו לשבת עם הגב אל הקיר ופניו אל המרחב שממולו.

הישיבה צריכה להדמות להרגשה שיש בישיבה על כורסא: הגב מוגן, הצדדים פתוחים במקצת ומוגנים במקצת, והמרחב ממול פתוח.

אם אין אפשרות לשנות את מיקום הישיבה, מציעה ד"ר ראלט להציב מראה מול פני העובד, שדרכה ישתקף המרחב שמאחוריו. "עבודה במשך שעות רבות בלי לראות את המרחב שמאחורי גבך, גורמת למתחים מצטברים ולסימפטומים שונים, כמו כאבי גב".

  • התבנית "יין ויאנג", או יחסי גומלין בין שני ניגודים שיוצרים את השלם – עגול ומרובע, כהה ובהיר, גבוה ונמוך וכדומה. בכל מערכת פועלים ניגודים כאלה, וצריך לשאוף לקיום איזון נכון בין שני הניגודים.

בחלל העבודה צריך לבדוק לפי תבנית את האיזון האופטימלי של רמת התאורה, לבדוק אם מרחב העבודה גדול מדי או קטן מדי, מעוגל או מרובע מדי וכדומה.

"ליין וליאנג השפעה על התהליכים שמתרחשים במקום העבודה", אומרת ד"ר ראלט. "תהליכי יאנג הם אקטיביים מאד, ותהליכי יין הם פסיביים מאד, אך שני סוגי התהליכים נחוצים ליצירת שלמות או מידה נכונה של כל מצב, והעדר איזון בין התהליכים גורם לפגיעה ברמת העבודה".

"מומחה לפנג שווי יכול להיכנס לחדר ולדעת איזה תהליכים מתקיימים בו, מהי האווירה הדומיננטית והמשפיעה על הנוכחים בחדר, וזאת בלי להכיר את הנפשות הפועלות".

יישום עקרונות אלו ישרו אווירה טובה יותר במקום העבודה, יצרו איזון והרמוניה.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

ד"ר ראלט ותרצה סמית-קיטל מפעילות באינטרנט קהילה וירטואלית הכוללת פורום לשאלות ותשובות, וכן הפניות למאמרים.

מתוך: http://www.iol.co.il/

 פנג שווי מסורתי

מתוך: http://www.fengshui.co.il/

ההיסטוריה של הפנג שווי

מתוך: http://www.fengshuigate.com

מגזין פנג שווי

מתוך: http://www.fengshui-fanzine.co.uk

 

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

מוטיבציה בעידן של פיטורין

בילי דובב יועצת ארגונית ומנחת קבוצות הרצאה ניתנה במסגרת כנס יחסי עבודה, ב- 10 לינואר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *