סקר שכר רבעון ראשון 2012

 

מאת: אור בוברמן – חברת אתוסיה*

 rtf2112470328_157218407

 

הביקושים לעובדים ולמנהלים בתחומי ההייטק בישראל חוזרים לעלות וחברות האינטרנט והמובייל ממשיכות בדהרת הגיוסים. כך עולה מסקר השכר והביקוש לעובדים שערכה חברת אתוסיה לרבעון הראשון של 2012.                         

 

ברבעון הראשון לשנת 2012 חלה עלייה חדה בביקוש למהנדסי תוכנה ואינטרנט, ועליות שכר בתחומי התוכנה, האינטרנט, התקשורת והמכשור הרפואי – אלה הם ממצאי סקר השכר והביקוש לעובדים שערכה מחלקת המחקר של חברת ההשמה אתוסיה. עוד מראה הסקר, כי הביקוש למנהלים ולמנכ"לים בתעשיות ההייטק הולך וגובר, כשלראשונה זה כשנתיים נרשמות עליות שכר של 6% ויותר בדרגות מנכ"ל וסמנכ"ל.

מנכ"ל אתוסיה, אייל סולומון, אומר: "המיתון שכולם חששו מפניו איננו מגיע, לשמחתנו, לתעשיות עתירות הידע בישראל. במקום ירידות בביקושים, אנו מזהים מגמה הפוכה: משקיעים זרים שמעוניינים להגדיל את השקעותיהם בחברות ישראליות". להערכתו של סולומון, האקזיטים האחרונים שבוצעו בתעשיית ההייטק בארץ ובעולם הם המספקים את הרוח הגבית להתעוררות המחודשת בהייטק.

טבלה 1: ממצאי סקר אתוסיה – מגמות השכר והביקוש לעובדים בתעשיות ההייטק והביוטק בישראל ברבעון I 2012 לעומת רבעון IV 2011

 

תעשייה ביקוש לעובדים מגמת שכר
סמיקונדקטור 4%+ ללא שינוי
אינטרנט 18%+ 1.5%+
תקשורת 6%+ 1%+
תוכנה 15.5%+ 1.3%+
מחקר, מדעי החיים 7%+ ללא שינוי
מכשור רפואי 4%+ 1.4%+
פרמצבטיקה 8%+ ללא שינוי

 

 

ביקוש גבוה למהנדסי תוכנה

בתחום התוכנה, נרשמה עלייה ממוצעת של 16.5% בביקוש למהנדסים מכל הסוגים. נתוני השכר מראים על יציבות, עם עליות של כ-1.5% דווקא בחברות אינטרנט קטנות ובינוניות. דניאל אלוני, מנהלת חטיבת התוכנה באתוסיה, אומרת: "אנו מזהים ביקוש גבוה למהנדסי תוכנה, בעיקר בקרב חברות המתמחות ב-,Cloud Computing Virtualization,SaaS ו-Mobile, הדורשות ניסיון קודם במערכות הפעלה מבוססות Android ו-IOS. אפשר לזהות גם, שהרבעון האחרון מאופיין בביקוש למנהלים ולמהנדסים בעלי ניסיון בסביבת ה-Agile וה-Scrum".

תחום נוסף שהתעורר בתנופה הוא תחום בדיקות התוכנה, שרשם גידול של 11% בביקושים לעובדים. אומרת כרמית דוד, מנהלת יחידת הבדיקות באתוסיה: "המגמה המעניינת היא שחברות האינטרנט מבקשות לגייס דווקא מהנדסי תוכנה למחלקות הבדיקות שלהן, והדרישה הנפוצה היא בעיקר לכותבי קוד בשפות Java ו-"C#. גם בתחום ה-IT נרשמים ביקושים ערים, ונתוני הסקר מראים שהתחולל גידול של 14% בביקוש לאנשי מערכות מידע בסביבת Linux. באתוסיה מעריכים כי גם בחברות המתבססות על סביבת מיקרוסופט קיים ביקוש למומחי Linux, כחלק מההיערכות למעבר לסביבת LAMP. 

התעוררות בביקוש למנהלים

תחום הבכירים זוכה לעדנה לראשונה מזה כשנתיים, ומעסיקים בתעשיות ההייטק והביוטק מדווחים על עליית שכר ממוצעת של למעלה מ-6% בדרגות מנכ"ל וסמנכ"ל. עדי עירוני, מנהל חטיבת הבכירים באתוסיה, אומר: "אנו עדים לעלייה של למעלה מ-16% בביקוש לאיוש משרות בכירות, כשהמובילים הם תפקידי סמנכ"ל פיתוח, סמנכ"ל מכירות ומנכ"לים בחברות האינטרנט". כל החברות שהשתתפו בסקר אתוסיה דיווחו על תכניות גיוס בכירים חיוביות לרבעון השני והשלישי השנה. את התכניות השאפתניות ביותר הציגו חברות המכשור הרפואי, האינטרנט, אבטחת המידע והתקשורת, המתכננות להגדיל את מספר הבכירים שייקלטו השנה בכ-7-9%.  

תחרות על עובדים בסמיקונדקטור

מניתוח הממצאים של סקר אתוסיה עולה גידול משמעותי בביקושים בתעשיית השבבים. לדברי אייל סולומון, "ברבעון הראשון של השנה זיהינו עלייה של למעלה מ-13% בביקוש למהנדסי חומרה, למהנדסי אלגוריתמים ולמהנדסי מערכת, בעיקר בחברות השבבים בתחום התקשורת הסלולרית, האינפיניבנד ו-computer vision. המיזוגים והרכישות שהתבצעו בחברות הסמיקונדקטור בתקופה האחרונה הותירו את שוק העבודה עם מספר תאגידים קטן יחסית, המתחרים ביניהם על אותו קהל יעד". 

בביוטק צריכים מהנדסי איכות

מהסקר עולה כי רמות השכר בחברות הביומד והפרמצבטיקה רושמות יציבות איתנה. יחד עם זאת, נרשמות ירידות קלות של כ-1.5% ברמות השכר של מהנדסי האיכות. מאיה שוולב, מנהלת חטיבת הביוטק באתוסיה, מציינת: "למרות הירידות הקלות ברמות השכר של מהנדסי האיכות, אנחנו מזהים עלייה בביקושים של למעלה מ-15% למהנדסי איכות בחברות רבות בתחומי הפארמה, הביוטכנולוגיה והמכשור הרפואי, המגדילות תקנים מתחילת השנה, והביקוש לאנשי מכירות בחברות אלו עלה ב-9% מתחילת השנה". 

מגמה מעורבת בשיווק ובתפעול

נועה אלימלך, מנהלת יחידת השיווק והמכירות באתוסיה, אומרת כי חלה עלייה של למעלה מ-9% בביקוש למנהלי מוצר, "אך יחד עם זאת, אנו מזהים ירידה של כ-5% בביקוש למנהלי מכירות בכירים. עיקר הגיוסים מתרכזים בחברות תוכנה ואינטרנט, שם לרוב רמת הבכירות והניסיון הנדרשים נמוכים יחסית לנדרש בחברות תקשורת וחומרה". את העלייה המשמעותית ביותר רושם תחום ניהול השיווק באינטרנט: גידול של 22% בהשוואה לרבעון הקודם.

מהסקר עולה כי קיימת מגמת ירידה של כ-11% בביקושים לאנשי ייצור בהשוואה לרבעון הקודם, ירידה המוסברת במגמה מתמשכת של העברת מרכזי ייצור למזרח הרחוק. יחד עם זאת, עלה הביקוש לתפקידים בשרשרת האספקה ובתפעול.

 

לטבלאות השכר המפורטות לחצ/י כאן. 

אודות הסקר

סקר השכר הרבעוני של אתוסיה נערך על ידי יחידת המחקר של אתוסיה ונועד לספק מידע מהימן ומקצועי על שוק התעסוקה בתעשיות ההייטק והביוטק בישראל.

בסקר לרבעון הראשון של 2012 השתתפו 204 ארגונים פרטיים וציבוריים, ממגוון רחב של תעשיות: סמיקונדקטור, אינטרנט, תקשורת, מחקר ביומד, פרמצבטיקה, קלינטק ומכשור רפואי.

במסגרת הסקר, נשאלו מנהלי גיוס ומנהלי משאבי אנוש בחברות הגדולות ומנהלים בכירים בחברות הבינוניות והקטנות על אודות מגמות השכר, העזיבה מרצון ותחזיות הגיוס לרבעונים הבאים.

איסוף המידע וניתוחו הם אחד מתחומי הפעילות המאפיינים את גישתה הייחודית של אתוסיה בתחומי משאבי האנוש, ההשמה בכלל וניהול הקריירה בפרט. אתוסיה מייצגת תפיסה מקצועית בתחומי משאבי האנוש, ומציעה פתרונות איוש רחבים, המבוססים על גישה ממוקדת-אנוש, על ידע מקצועי רחב ועל הבנה עסקית של הענפים הרלוונטיים. 

לפרטים נוספים:

אור בוברמן – מנהלת מרקום

054-7717766

 

* אתוסיה הינה חברת שירותים למשאבי אנוש. החברה מתמחה במתן פתרונות איוש לשוק היי טק.
מרכז פעילותה בהשמת בעלי תפקידים בדרג בינוני ובכיר.
החברה בעלת תפיסה מקצועית, מעמיקה ויסודית, עם מערך קשרים לא מבוטל בשווקים אליהם היא פונה.

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

אתוסיה: מחקר שוק במקצועות התוכנה, אוגוסט 2013: המהנדסים בראש סולם השכר, הרבה לפני כולם

ידיעה לעיתונות מנתונים עדכניים שאספה חטיבת המחקר של אתוסיה, מרוויחים המהנדסים בממוצע עד 40% יותר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *