סוגי צוותים

מאת: יורם גלי -Createams פיתוח מנהיגות צוותית

הישגה המרשים של מכבי חיפה בכך שעלתה לשלב הבתים בליגת האלופות בכדורגל באירופה, זוכה לסיקור עיתונאי נרחב בעיתוני הספורט ובכתבות שמתארות את המשחק האחרון שהעלה אותה לשלב זה. לענייננו, השאלה שאותה אני מעלה כאן היא: איזה מין צוות היא נבחרת מכבי חיפה?

נשאיר שאלה זאת כרגע באוויר ונחזור אליה בסוף המאמר.

אדם שעובד בצוות ו/או עומד בראש צוות כזה, חי בידיעה שהוא יודע שני דברים:

  1. מה זה צוות (כשידיעה זו קיימת אצלו באופן ממשי וחווייתי ולא באופן תיאורטי).
  2. איך צוות עובד.

ידיעה זו עשויה לתת לו את המחשבה החזקה ואת התחושה שהוא יודע, לפיה אין הרבה מה ללמד אותו לגבי צוותים – הוא יידע לתפקד כאיש צוות בכל צוות בו יימצא את עצמו בעתיד. אין בדעתי לדון באמירה/מחשבה כזו – אדם שחש בעל יכולת לנהל כל צוות שיעמוד בראשו  ו/או להיות חבר צוות אפקטיבי בכל צוות אליו ישובץ, שילך עם זה ושייהנה מעבודה בצוות. אני מעלה טענה אחת שמהווה את מהות מאמר זה:

כפי שכל אדם שונה זה מזה (ומסגרות חינוך שונות מדריכות את חבריהן להכיר בשונות זו ולקבלה) וכמו שכל ארגון הינו בעל מאפיינים ייחודיים לו (שם, תרבות, מבנה, תחום  מוצר/שירות, ייעוד וכן הלאה), כך גם הצוותים: כל צוות שונה וייחודי!

צוות יכול להיות…

צוות של מדור במחלקה כלשהי באגף התפעול

צוות פרויקט שנושא בדרך-כלל את שם הפרויקט כזהות

צוות הדיילים במטוס הנוסעים

צוות טנק

הנהלת אגף בחברה כלשהי

צוות תרבות לתכנון הטיול השנתי בחברה

צוות אינטרדיסציפלינרי בארגון מטריציוני

צוות היגוי להטמעת חזון הקונצרן

צוות בין-תרבותי (גם באותה מדינה)

צוות הפקת לקחים בעקבות הגשת הצעה ללקוח

צוות שיפור ואיכות

צוות מיזוג בין שתי חברות

צוות יכול להיות…

צוות יכול…

צוות…

ספרים שונים בנושא הצוותים מציגים חלוקה שונה של צוותים לפי קטגוריות.

ברצוני להציג כאן חלוקה בסיסית שמאפשרת להכיר בעובדה לפיה: "אין דין צוות אחד כדין צוות אחר!" למשל – אין דין צוות דיילים שהרכבו בנוי לטיסה ספציפית והסיכויים  שהרכב כזה בדיוק ייפגש שוב באחת הטיסות הקרובות הינו זעיר (בהתאם לחברת התעופה), כדין צוות עובדים במפעל ותיק שאנשיו חיים אחד עם השני למעלה משלושים שנה(!) וחוו יחדיו עליות ומורדות בחיי החברה ובחיי כל אחד מחברי הצוות. עצם עיסוקו של הצוות  שונה בתכלית השינוי וכך שונה גם דרך עבודתו ופעולתו של הצוות.

חמישה סוגים של צוותים

  1. צוות פתרון בעיה

בקטגוריה זו אנו מוצאים צוותים כמו: צוות פתרון בעיה, צוות משימה, צוות אד-הוק וכן, שמות נוספים. ייחודו של צוות כזה הוא שהציר המרכזי בו הוא המשימה/הבעיה: ישנו נושא שהוגדר כנושא שחשוב לטפל בו וכן, שהמנגנון לטפל בו הוא צוות. השאלה שעולה אז, היא: מיהם האנשים שמתאימים לאייש צוות כזה וכמובן, מי יעמוד בראשו. צוות כזה מוגדר בדרך כלל בזמן ועם השגת  המשימה (עם הגעת הצוות לפתרון הבעיה שלשמה הוא הוקם) הצוות מפורק.

  1. צוות עבודה

כאן אנו מוצאים את הצוותים שעובדים כצוות דרך קבע. צוותים שנגזרים בדרך כלל מהמבנה הארגוני: צוות תוכנה בפרויקט כלשהו, צוות הרכבה בתהליך ייצור, צוות אנשי מכירות של מחלקה ספציפית וכן הלאה – מה שמוכר גם בשם: צוות אורגני. צוות כזה יכול להיות צוות שפועל על רצף סמכות שבקצה אחד עומד בו ראש צוות שמוביל  ומנהל את הצוות ובקצה האחר, צוות בניהול עצמי ( – מאמר נפרד יוקדש לצוותים בניהול עצמי). הציר המרכזי פה הוא האנשים. ישנו תחום עבודה שבו הצוות עוסק. מה שיכול להתחלף בו הוא המשימות השוטפות. הצוות, כל עוד לא חל שינוי ארגוני וכל עוד לא עבר אחד מחבריו לתפקיד/למקום אחר, עשויים חבריו לעבוד יחדיו שנים רבות.

  1. צוות ניהול

ייחודו של צוות ניהול ולכך נוצרת קטגוריה נפרדת, היא שצוות ניהול מאופיין בכך שאת העבודה הוא מבצע דרך אנשים אחרים ו/או דרך צוותים אחרים. בקטגוריה זו נמצא צוותי ניהול למיניהם: הנהלה של חברה, אגף או מחלקה, צוות היגוי לנושא מסוים, מטה פעולה לקידום נושא כלשהו. לצוות ניהולי נבחרים  קודם כל בגלל הפונקציה שאותה נדרש לאייש ופחות בגלל יכולת עבודה בצוות. באיזו מידה יכול צוות ניהול לעבוד כצוות? זו שאלה שתטופל במאמר נפרד. ניתן לראות שבצוות ניהול יש ביטוי לתחומים שונים – למשל, נמצא שהנהלה בחברה מורכבת מבעלי תפקידים כמו: מנכ"ל, מנהל תפעול, מנהל פיתוח, מנהל ייצור, מנהל משאבי אנוש, מנהל כספים, מנהל איכות, מנהל השירות, ומנהל הרכש.

  1. חוג איכות

סוג זה של צוותים למעשה נכחד כמעט לגמרי. אני מציין אותו כי במשך תקופה ארוכה זכה סוג זה להכרה רבה והיווה פריצת-דרך בחשיבות שניתנה לעבודה בצוותים  ולתרומתם לארגונים. בחוג איכות, הכוונה לאותם צוותים שהיו בדרך כלל צוותי עבודה  ברצפת הייצור ושלפי תכנית מסודרת, ישבו אחת לשבוע למשך שעה-שעתיים בחדר ישיבות במטרה לבחון את תהליכי העבודה שלהם ולראות מה הם יכולים לשפר. השיפורים היו בדרך כלל בכיוון של הפחתת תקלות/פגמים וכן, בקיצור זמן תהליך או בהורדת עלויות. מדוע קטגוריה זו כמעט שאיננה קיימת? סיבות רבות לכך ובעיקר- נמצא שחוגי איכות רבים  מצאו שהם מגיעים לגבול יכולתם לשפר במסגרת פעילות המחלקה בה הם עובדים וכדי לשפר יותר, נדרשת מעורבות של בעלי תפקידים מחוץ לצוות העבודה שמרכיב את חוג האיכות. כיום, פועלים צוותים דומים במבנה אחר, תחת שמות כמו: צוותי שיפור, קש"תות (קבוצות שיפור תהליך), צוותי איכות.

  1. צוותים וירטואליים

בשונה מקודמו, זו היא קטגוריה שמתפתחת ועולה. אנו מדברים על צוות מעצם העמידה  בהגדרה של צוות (מאמר קודם), אך צוות כזה הינו וירטואלי בכך שאת עבודתו/פעילותו הוא מקיים כשחבריו נמצאים במקומות פיזיים שונים. זה יכול להיות כל צוות מהקטגוריות  שצוינו לעיל, אך עדיין באמצעים טלקומוניקטיביים שונים: שיחות ועידה בטלפון, וידאו קונפרנס, וכן באמצעי מיחשוב שונים, בסיוע האינטרנט. בצוותים כאלו אנו פוגשים תצורות-מישנה רבות כמו: צוותי פרויקט, צוותי שירות בין-יבשתי, צוותים גלובליים וצוותים שפועלים כקבוצות דיון באינטרנט.

עכשיו, לקראת סיום, נחזור לשאלת הפתיחה: איזה מין צוות הוא נבחרת מכבי חיפה?

כמו שניתן לשאול שאלה זו, יכול כל אדם לשאול את עצמו שאלה זו לגבי הצוות שבו הוא חבר – איזה מין צוות זה? מה מאפיין אותו כצוות (במובחן מהשאלה: מה מאפיין את כל אחד מחברי הצוות)? בכלל, אילו צוותים אתם פוגשים?

כמנהלי צוות – בראש איזה צוות אתם עומדים?

באילו צוותים אתם חברים?

האם ניתן לראות את עצמנו עם מספר זהויות צוותיות?

ראו עצמכם כחלק מצוות האנשים שנושא הצוות מעניין אותו.

שתפו בניסיונכם בצוותים ובעבודה במסגרתם.

פעילות משותפת תיצור פתח לצוותים טובים יותר.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2003. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

כיצד הופכים אוסף של מנהלים טובים לקבוצה מנצחת?

 מאת: הדר קנטור * במהלך הקריירה נתקלתי לא פעם בחברות ששדרת הניהול שלהן מורכבת ממנהלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *