ניהול על פי עקרונות אתיים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 177, 7 בספטמבר 1999

"בעידן של שינויים מהירים ואי וודאות בסביבה העסקית, עולה יותר ויותר חשיבות האתיקה בניהול והשפעתה על היכולת להוביל שינויים בארגון ולשמור בתוכו את העובדים הטובים", אומרת ציפי גושפנץ, מרצה לאתיקה וניהול בתכניות הכשרה למנהלים ובאקדמיה.

עידן זה מאופיין בשכיחות גבוהה של שינויים פנימיים בארגון, ובצורך תמידי של גיוס אנשים מתאימים ואיכותיים לתפקידים חדשים. יכולתו של מנהל לקבל בזמן הובלת שינויים החלטות, הנתפסות כהוגנות וצודקות על-ידי העובדים, ולא רק על-ידי בעלי העניין האחרים – הלקוחות ובעלי המניות, היא המפתח להצלחתו הניהולית.

ככל שהסביבה יותר תחרותית, דינמית ואי-ודאית ולא ניתן לתכנן בה לטווח ארוך, בנויה ההצלחה בתחרות על היכולת לגייס לארגון הון אנושי טוב ולשמרו לאורך זמן. יכולת זו תלויה לא רק במימד החומרי של רמת שכר וחשיבות התפקיד, אלא גם במימדים הבין- אישיים בארגון, לרבות רמת המודעות וההתנהגות בפועל של המנהל מבחינה אתית.

הערך המוסף של מנהל טוב נובע היום לא רק מהמיומנויות העסקיות שלו, אלא מיכולתו לייצג בעיני העובדים ערך של הגינות ואמינות. למשל, קידום ותגמול לפי פרמטרים אובייקטיביים ולא מתוך שיקולים זרים, או דוגמה אישית, כלומר, על המנהל לפעול וליישם בעצמו בחיי יומיום בארגון קודים של התנהגות שהוצהר עליהם, למשל, מנהל התובע לצמצם עלויות, ונוהג בעצמו בהתאם.

באופן כללי, על המנהל לראות בעובדי הארגון בעלי עניין, כלומר, משפיעים ומושפעים מההחלטות הניהוליות. יכולתו ליצור עימם מערכת של יחסי הגינות ואמון הדדי, עשויה להשפיע על טיב הביצועים והצלחת הארגון לטווח ארוך. כל אלה תלויים במידה רבה ביכולתו להפנים ולממש התנהגות אתית בניהול.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *