ניהול משאבי האנוש בפרוייקט

 

מאת: שי שרגל * מנהל פילת-יעוץ ניהולי

 

ניהול המשאב האנושי בפרוייקט כולל את התהליכים הנדרשים לביצוע השימוש היעיל ביותר במשאבי האנוש המעורבים. הדבר כולל את כל בעלי העניין: ספונסרים, לקוחות, שותפים ואינדיבידואלים שונים המעורבים בפרוייקט. התהליכים העיקריים הינם:

–   תכנון ארגוני – תיעוד, זיהוי והשמה של כללי הפרוייקט, תחומי אחריות ויחסי דיווח.

–   השגת הצוות – השגת משאבי האנוש הנדרשים לפרוייקט, השמתם והעסקתם.

–   פיתוח הצוות – פיתוח היכולות של הפרטים השונים ושל הצוות, על-מנת להשיג את ביצועי הפרוייקט.

תהליכים אלו מצויים באינטרקציה האחד עם השני כמו גם עם תהליכים בתחומי ידע אחרים של  ה- PMBOK.  כל תהליך עשוי לדרוש מאמצים מאינדיבידואל אחד או מקבוצה, בהתאם לצרכי הפרוייקט. למרות שהתהליכים מוצגים בנפרד, בפועל תיתכן חפיפה ביניהם.

ישנו מאגר מידע עצום אודות ניהול משאבי האנוש בכלל ותהליכים בפרוייקטים בפרט. הנושאים העיקריים אותם יש לציין הינם:

   כישורי מפתח ניהוליים (מנהיגות, תקשורת, מו"מ ועוד).

–   הנעה, אימון, השגחה וכישורים שונים, הנוגעים באינדיבידואלים.

–   בניית צוות, פתרון קונפליקטים ונושאים שונים הקשורים לעבודת צוות.

–   הערכת צוות, גיוס והשמה ונושאים אדמיניסטרטיביים שונים.

מירב הידע ישים לניהול והנהגת צוות הפרוייקט ולכן מנהל הפרוייקט וצוותו חייבים להיות בקיאים בו. למרות זאת, יש לגלות רגישות ליישום של ידע זה בפרוייקט, עקב ההיבטים דלהלן:

–   עובדת הזמניות של הפרוייקט גורמת למעורבים בו להיות מודעים, לכך שהם יהיו במצב של מערכת יחסים     זמנית, בכל הנוגע לקשרי הגומלין ביניהם. בדרך-כלל, הצוות מתגבש לצורך הפרוייקט ולכן מדובר גם על מערכת     יחסים 'חדשה'.

–    מספר בעלי העניין המעורבים, ישתנה כפונקצייה של השלב בו הפרוייקט יימצא, במהלך מחזור החיים שלו.     לאור זאת, טכניקות וכלים הרלבנטיים לשלב מסויים, יכולים שלא להיות רלבנטיים לשלב אחר. צוות ניהול הפרוייקט חייב להתאים את הטכניקות השונות לשלבים השונים בפרוייקט.

–   פעילויות אדמיניסטרטיביות שונות הינן לעיתים באחריותו הישירה של צוות ניהול הפרוייקט. למרות זאת, הצוות צריך להיות ערני לצורך בביצוע התאמות שונות מעת לעת.

 

* שי שרגל משמש כמנהל חטיבת הייעוץ של פילת וכנשיא העמותה לניהול פרוייקטים בישראל.

 

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אפריל 2006. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

ניהול משאבי האנוש בפרוייקט

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *