ממצאי סקר: נשים יזמיות ומנהלות בחברות סטארט אפ

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 215, 12 יוני 2000

הגיל הממוצע של נשים יזמיות ומנהלות של חברות סטרט אפ הוא יותר מ- 40 ורבע מהן בנות 55 ויותר. ל- 60 אחוזים מהנשים תואר שלישי, ולעשרים אחוזים תואר שני. כך עולה מסקר שערך מכון "מדגם" לייעוץ ומחקר עבור התאחדות התעשיינים. אמנם לא נבדקו הנתונים המקבילים בקרב גברים יזמים, אך אפשר לקבוע, אומרת רלי ארין-קרן פז, חוקרת בכירה במכון "מדגם", כי נשים יזמיות של חברות סטרט אפ הן משכילות יותר ובגיל גבוה יותר מגברים יזמים.

הסקר נערך בקרב 25 נשים יזמיות שמנהלות חברות סטרט אפ. (יודגש כי הסקר מתייחס למנהלות שהן היזמיות בהקמת החברה, ולא מנהלות בלבד שמונו לתפקידן על-ידי היזם). נכללו חברות בשלבי פעילות מתקדמים, שכבר עברו את שלב גיוס ההון ההתחלתי, ומרביתן גייסו הון נוסף. המדגם, מציינת ארין-קרן פז, מייצג ומשקף, כי בסך הכל ישנן בישראל כ- 40 נשים יזמיות ומנהלות חברות סטרט אפ.

אצל 40 אחוז מהיזמיות, בן הזוג שותף עימן בהקמת החברה ובניהולה, תוך חלוקת תפקידי הניהול ביניהם. במקרים אלה מיוחסת היוזמה והדחיפה להקמת החברה לשני בני הזוג במשותף.

ההסבר לגיל הגבוה יותר של הנשים היזמיות, סוברת ארין-קרן, הוא, כנראה, בצורכן של נשים, המעוגן בתרבות הרחבה, לקבל "הכרה חברתית" ביכולתן ליזום ולנהל, רק תוך הצגת "הוכחות" ו"קבלות", כמו תעודות השכלה גבוהה, ואלה מושגות באופן טבעי בגילים יותר מתקדמים. נראה גם כי הגיל היותר מבוגר, הוא גורם המאפשר "לסמוך" על אשה, יותר משהוא מהווה גורם כזה בהתייחסות לגבר.

הצורך של נשים משכילות ומבוגרות יחסית לרכוש "הכרה חברתית" ביכולתן, הוא מניע מוטיבציוני נוסף להקמת חברת סטרט אפ, לפי דיווחי הנשים בסקר. הרצון לממש את עצמן, להוכיח שהן מוכשרות, וליהנות מפירות כישוריהן.

רוב הנשים דיווחו כי אינן נתקלות בעבודתן מיחס יותר ספקני ופחות רציני מזה הניתן לגברים יזמים, ורובן סוברות כי הקשיים שבפניהם ניצבת אשה יזמית, אינם גדולים וקשים יותר מאלה שבפני הגבר, אלא אולי רק במעט. "אמנם לנשים, יותר מלגברים, יש יותר קשיים לשכנע את עצמן שהן מסוגלות ליזום ולבצע, אך זה לא כל כך חמור כמו שחשבנו", אומרת ארין-קנה פז.

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת: 

נשר – נשים ברשת

מתוך: http://www.wol.co.il

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *