מיזוגים ורכישות והשפעתם על העובדים

 הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 211, 15 מאי 2000

 

באחרונה נמסרה הודעה לבורסה כי "תדיראן מוצרי צריכה" (תמ"צ) רוכשת מחברת "אמקור" הנסגרת את ייצור המקררים והמזגנים, וכן את יחידת השירות "אמפא" למוצרים אלה, ואת "אמפא סחר" המופקדת על הייבוא. מנהל משאבי האנוש בחברת אמקור הנרכשת (והנעלמת), אמור ליצור, לעובדים שלא ישולבו בחברה הממוזגת, תהליך פיטורין קל ככל הניתן, על-ידי סיוע בהיערכות לחייהם החדשים, כמו הסבה מקצועית, סיוע בהשמה במקום עבודה אחר (שיבוץ חוץ), ייעוץ פנסיוני וכדומה.

מנהל משאבי האנוש בתעשיה ובהנדסה של תמ"צ, חיים הובר, אומר כי למנהל משאבי האנוש בחברה הרוכשת תפקיד מרכזי ומשמעותי להצלחת המיזוג. באופן כללי, הוא אומר, תפקידו של מנהל משאבי אנוש בחברה הרוכשת חברה אחרת וקולטת חלק מעובדיה, להכיר את התרבות הארגונית של החברה הנרכשת, נהליה, 'איכות חייה', שיטות התקשורת שהיו בה וכו'. מידע והבנה על אלה הוא יכול לקבל משיחות אישיות עם מנהלים ועובדים לאורך שדרת הארגון, קריאת מסמכים שונים של החברה הנרכשת ועוד.

עליו להיות מודע ולהיערך לחששות בקרב מנהלים ועובדים בארגון הקולט. (מנהלים חוששים לעתים כי זו הזדמנות להחליפם). מנהל משאבי האנוש לא אמור להפיג חששות על החלפת מנהל, אך כדי להפחית באופן כללי את רמת החששות, הוא צריך, אומר הובר, לסייע בפיתוח התקשורת ולהזרים מידע, ככל האפשר, על פעולות הכרוכות או נובעות מהמיזוג, זאת באמצעות האינטרה נט או הודעות בכתב. מנהל משאבי האנוש צריך להיות "השותף הבכיר" של המנכ"ל בניסוח הודעות אלה לעובדים ולמנהלים.

מנהל משאבי האנוש צריך לקיים מפגשים משותפים לקבוצות עובדים מתחומים דומים בשתי החברות, למשל לעובדי שירות הלקוחות. יחידת השירות של "אמפא" עשויה להיקלט כמעט בשלמותה, והמגמה היא לגבש בהדרגה יחידת שירות לקוחות אחת, שתיבנה משיטות הניהול והעבודה המיטביות משני הצדדים. כדי למנוע חשדנות וניכור, מציין הובר, צריך לקבוע ולמנות סוכני שינוי, בעיקר מנהלים בדרגים שונים, ובעזרתם ליישם את תהליך האיחוד.

בעקבות האיחוד, צפוי כי יעודכנו ויוגדרו על-ידי המנכ"ל נהלי העבודה בארגון, שיטות הניהול, דרכי התקשורת ועוד, וגם בזה תפקיד מרכזי למנהל משאבי האנוש, וכן בתהליך המוביל להשגת הסכם עבודה אחיד לעובדים ה'מקוריים' והחדשים.

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

סינרגיה בניהול יחסים יצירת שיתופי פעולה איכותיים להבטחת הצלחת הארגון

מאת: דר' רמי בן-ישי * מאמר תדמית        הניהול העכשווי של ארגונים, מחייב חיבורים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *