מודל פיתוח יזמות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 277, 10 בספטמבר 2001

לחץ לקבלת מידע נוסף

 

פיתוח יזמות הינו מודל שפותח ומיושם על-ידי "העמותה ליזמות אישית-חברתית". גישה זו מאפשרת לעובד, ולאדם בכלל, למצות את הפוטנציאל שבו, את כשרונותיו, ולשפר איכות עבודתו ואיכות חייו. יעל גור, מנהלת תחום שיווק בעמותה, הציגה את המודל ביום עיון של "א.י.ל.ת – איגוד ישראלי ליעוץ תעסוקתי". חזון העמותה הוא הרחבת מעגל האנשים היזמים במדינה. קהל היעד מגוון, ובין היתר כולל עובדים בארגון. המודל מתאים ליישום בכל קבוצת אנשים שמעונינת לעשות שינוי אישי, שיש לו גם נגיעה לסביבה, כך שפיתוח יזמות של פרט בארגון, תורם גם לעמיתיו.

 

המודל מיושם בסדנה קבוצתית, בתהליך דינמי שכוונתו להשפיע על התפתחות הפרט. הוא מתחיל בהיכרות בין המשתתפים ויצירת חוזה עבודה, כנהוג בעבודה בקבוצות. "מהמפגש הראשון", אומרת גור, "מתחילה התבוננות פנימה של כל פרט, בכישוריו, בצרכיו האישיים, במשאלותיו האישיות, כל מה שלדעתנו הן תחנות חשובות בעולמו הפנימי של אדם".

 

בשלב הבא בסדנה, לאחר ההתבוננות פנימה מתבוננים החוצה: באיזו סביבה אני חי ומהם צרכיה. מתחיל איסוף רמזים לבניית רעיון יזמי שמתחבר לשאיפה האישית של הפרט.

 

כל משתתף מצהיר בקול רם בפני חברי הקבוצה, במעמד "מיני פרזנטציה", מה הרעיון היזמי שלו, ולאט לאט מתגבשים צוותים המורכבים ממשתתפים שיש להם רעיונות דומים או רעיונותיהם עונים על צרכים דומים. האנשים מתחילים לממש את רעיונותיהם בליווי המנחה, בתמיכת הקבוצה. בפעילות זו לומדים משתתפי הסדנה לא רק על המודל אלא גם על כישורי היזם שלהם.

 

למודל תכנית ליבה שמכילה את כל המיומנויות והכלים לחשיבה והתנהגות יזמית. לכל סדנה מותאמת תכנית בהתאם לקהל היעד. "הרעיון ביזמות אישית הוא לחבר צורך אישי לצורך סביבתי, וליצור מזה מיזם בר ביצוע, שיש לו השפעה רחבה".

 

למשל, בסדנה לקבוצת אחיות סיעוד ממחלקות טיפול נמרץ בבתי חולים, הושם דגש על פיתוח פרוייקטים יזמיים אישיים, שגם ישפרו את איכות השירות. האחיות פיתחו מערך תמיכה לאחות, שכולל הכשרת האחיות לתת טיפולי רייקי (סוג של הילינג) זו לזו בזמן העבודה. מצד אחד זה הפחית מתח, לחץ ושחיקה, ומצד שני העלה את יכולתן להיות יותר אמפתיות וסבלניות לפונים ולחולים.

 

מימד נוסף ברעיון יזמי, אומרת גור, שיהיו לו חלופות, ולכן נדרשים המשתתפים לראות צדדים ומהלכים נוספים שנותנים מענה לאותו צורך. "הצורך של אותן אחיות היה להתחדש, להתרענן, להיטען באנרגיות, כדי להיות יותר יעילות בעבודתן, והן פיתחו במערך התמיכה, בנוסף לרייקי, חלופה של תכנית תמיכה פסיכולוגית.

 

בסדנה אחרת, לפקידי השמה בשירות התעסוקה, פותחו פרויקטים להקטנת מספר דורשי העבודה שמגיעים ללשכות ולצמצום מעגל האבטלה. כעת נבנית סדנה שמיועדת לעובדים לפני פרישה, שכוונתה לפתח בהם יכולת לממש "חלומות" ושאיפות אישיות בתקופת הפנסיה, תוך תרומה לקהילה.

 

"כישורי היזם הם בעצם יכולות שטמונות בכל אדם", אומרת גור, "כמו היכולת לחלום, האומץ להיות ייחודי, היכולת לשהות באי-ודאות ועוד. את הכישורים האלה, שמתחדדים בתהליך של מימוש הפרוייקטים, אדם לוקח איתו לחיים, ויכול להשתמש בהם לצורך יצירת שינויים בחייו הפרטיים, במשפחה ובקהילה".

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  אוקטובר 2001. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

גישת "עוגנים" לפיתוח עובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 190, 14 בדצמבר 1999   בפרדיגמה הישנה של יחסי עובד-מעביד המעביד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *