מהו ייחודו של האימון האונטולוגי?

מאת: ברק כהן, הברק שבעיניים, מאמן אישי אונטולוגי

 rtf8673368155_1124026229

האימון האונטולוגי מובחן מזרמים אחרים בענף האימון.

האימון מתייחד בשפה האונטולוגית שבו, הנגזרת מתחום האונטולוגיה.

האונטולוגיה היא מדע החוקר את מערכת היחסים בין הוויות שונות במרחב.

האימון האונטולוגי מניח, שיצירת בהירות לגבי מה שהמתאמן רוצה, מה שנכון לו, מהי מערכת היחסים ההוויתית שלו עם נושא האימון, היא המביאה אותו לפרוץ דרך במציאות ולהגשים את החלום שלו.

מדובר בהקשרים עימם הוא בא אל הפעולות שלו להגשמת מטרותיו ובהקשרים עימם הוא בא אל אינטראקציות עם אנשים הקשורים במטרותיו.

לא ידע רלוונטי, לא עצה חכמה, לא טכניקה או שיטת עבודה מתוכננת, לא מחויבות כלפי אדם מבחוץ, ובודאי שלא רצף פעולות אינטנסיביות הם המוציאים אנשים ממצבים הקרויים "תקועים", אלא יצירת הבהירות התודעתית לגבי המצב הנתון!

נשמע מוזר?

אם נתייחס ל"תקיעות" כמכלול של אנרגיות, הנעות בסרבול ומתנגשות זו בזו ואם נראה ביצירת הבהירות גורם, המפלס דרך בתוך הסרבול הזה, הרי שאנרגיות רבות, שהיו אחוזות בתוך דאגות ומחשבות מבולבלות, משתחררות ומתכווננות אל כיוון אחיד ובהיר. זהו הברק שבעיניים המתקבל כתוצאה מהבהירות הזו.

ייחודו של האימון האונטולוגי כזרם בענף האימון הוא בכך שהוא נוגע בשלב הכי ראשוני והכי מהותי בתהליך פריצת הדרך והוא: הבהרת מערכת ההתייחסויות התודעתיות של האדם כלפי מצבו הנוכחי וכלפי היעד שהוא רוצה לפרוץ אליו.

האימון האונטולוגי מאמץ עקרונות מתורת האונטולוגיה, החוקרת את מערכת היחסים בין הוויות במרחב. כך לדוגמא מניח האימון האונטולוגי, שמה שעומד בין האדם לבין היעד שהוא רוצה עבור עצמו הוא מכלול של שיחות פנימיות, הקשורות בהתייחסויות שלו עם היעד הזה.  שיחות אלו נוגעות במערכת היחסים של האדם עם היעד שלו.

המאמן האונטולוגי חוקר עם המתאמן את ההתייחסויות האלה. הוא חוקר את הדרך, שבה המתאמן מתייחס אל היעד שלו ואת הדרך שבה המתאמן מתייחס אל עצמו ביחס ליעד שלו. זוהי בעצם חקירת ההוויה של המתאמן לגבי היעד שלו.

האימון האונטולוגי מניח, שפיתוח התייחסויות מקדמות של המתאמן כלפי היעד שלו מפיק תוצאות פורצות-דרך  באופן אפקטיבי הרבה יותר מאשר תכנון פעולות להשגת היעד במציאות. לכן, כשיובהר מכלול השיחות הפנימיות, יאבדו האנרגיות, שהוא לוקח מהמתאמן. אנרגיות אלו משתחררות ונעשות זמינות עבור המתאמן ומופיעה בו התרגשות רבה ומוטיבציה לפרוץ קדימה.

המתאמן חווה ומגלה מתוך עצמו אפשרויות חדשות ואחרות של התייחסויות מקדמות עבורו ושביכולתו ובכוחו לבחור באופן אפקטיבי איך הוא רוצה להתייחס אל היעד.

כך מעטפת התקיעות הקשיחה נעשית ניתנת לפריצה.

המאמן סומך על גדולת המתאמן ועל המחויבויות של המתאמן לחייו. מתוך כך המתאמן לבדו מחליט, בוחר ומתכנן את הפעולות האפקטיביות, שינקוט בדרכו החדשה. המתאמן יכול לבקש מהמאמן לתכנן איתו ביחד אך לחלוטין אין זו מטרת שיחת האימון.

מה שמהותי בתהליך פריצת הדרך הוא האנרגיות הזמינות, הרעננות, ההוויה המקדמת שהתפתחה והאמונה ביכולת ההצלחה בדרך החדשה.

זוהי מהות פריצת הדרך – לצאת מתקיעות מסובכת אל מרחב חדש, שבו אפשר להגיע רחוק.

תפקידו של המאמן האונטולוגי:

תפקידו של המאמן האונטולוגי הוא לחולל עם המתאמן את פריצת הדרך הזו.

המאמן האונטולוגי הוא מומחה ליצירת בהירות במערכת ההתייחסויות של המתאמן כלפי היעד שלו. אלו התייחסויות, הקשורות באופן שבו הוא תופס את היעד שלו ובאופן שבו הוא תופס את עצמו ביחס ליעד שלו.

הבהירות הזו גורמת לזעזוע תודעתי ולערנות חדשה של המתאמן כלפי חייו וכלפי היעד שלו. נקודות עוורות שלא ראה קודם לכן נעשות בהירות באופן המאפשר לו לראות אפיקים אפקטיביים לפרוץ בהם דרך אל היעד שלו.

יש להבהיר, כי שיחות האימון אינן עוסקות בתכנון פעולות אפקטיביות.

המאמן האונטולוגי לוקח מתאמן ממצב של תקיעות אל מצב שבו אפשר להגיע רחוק. אז, במצב החדש, המתאמן יכול להיעזר בשירותי ייעוץ מקצועי לתכנון צעדים אפקטיביים.

המאמן האונטולוגי נוקט בשפה האונטולוגית, החותרת לברר מהי המציאות הנמצאת מאחורי המילים של המתאמן. המאמן האונטולוגי לוקח את שפת המושגים, הרגשות, המטאפורות, התחושות והחוויות של המתאמן ומביא אותו לתרגם את מילותיו במילים המתייחסות לעובדות קונקרטיות ולשיחות פנימיות.

אימון אונטולוגי הוא דרך שבה אנו מעירים אנשים, מאירים להם את דרכם במציאות ומביאים אותם לפעול מתוך הכרת גדולתם, על מנת להשיג את מטרותיהם, חלומותיהם וחזון חייהם.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוקטובר 2006. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

מה יעזור מחשב משוכלל אם אינו מחובר לחשמל?

    מאת: בני מרגליות *   שישי בצהרים, עוד מעט שבת. קניתי עיתונים והרהרתי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *