ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » מגמות בתחום יחסי העבודה

מגמות בתחום יחסי העבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 229, 3 באוקטובר 2000

 

המהפכה בעולם העבודה בעיצומה בשנים האחרונות. מערכת היחסים בין עובד לארגון ,החוזה הפסיכולוגי בין הצדדים, עוברים שינויים משמעותיים. לכל אלה השלכות ואתגרים חדשים בניהול בכלל, ובניהול משאבי אנוש בפרט, אומר פרופ' עמוס דרורי, דיקן ביה"ס לניהול באוניברסיטת בן גוריון.

הגורמים העיקריים למהפכה המתמשכת הם תהליכי הגלובליזציה והתחרות בעולם העסקי, התפתחות טכנולוגיית המידע, האוטומציה והרובוטיקה, פריצת ענף ההיי טק, עליה דרמטית ברמת החיים, וחדירת תרבות כללית של "אינסטנט" שמאופיינת במיידיות, שטחיות, ומרחב הזדמנויות כמעט אינסופי. "העולם שבו פועל כיום הארגון הוא הרבה יותר מתוחכם", אומר פרופ' דרורי, "ומצריך עיבוד אינפורמציה תמידי במידה וברמה הרבה יותר גבוהות מבעבר, ושינוי מתמיד ומותאם של הארגון, ובמקביל, דרישות הארגון ליעילות ותפוקה מהעובד הרבה יותר גבוהות".

 

בעבר הושם בחוזה הפסיכולוגי שבין העובד לארגון דגש על נאמנות ומחויבות הדדיים לאורך זמן, אך לחוזה כיום מאפיינים יותר עסקיים. הארגון מצפה לתפוקה רבה ואיכותית, העובד מצפה לתגמול גבוה, עבודה מאתגרת ומרתקת, לצמיחה אישית, ואין לצדדים ציפיה לנאמנות לטווח ארוך. "דור האיקס" הוא הדור אשר מייצג את גישה זו לחיי העבודה. דור האיקס הם עובדים צעירים ושאפתניים שמצפים לתגמולים מהירים, מחפשי אתגרים, שאינם מוכנים להשקיע בארגון לטווח ארוך. "העובד מוכן לתת את כל הכשרון שלו, לעבוד הרבה וקשה, ומצפה מהארגון לתגמולים גבוהים, אך לא מתחייב להישאר בארגון ביום המחרת. אם יש לו הזדמנות טובה יותר העונה על ציפיותיו, הוא עוזב", אומר פרופ' דרורי.

 

טכנולוגיית המידע (אינטרנט, סלולר, פקס, תקשורת מחשבים, דואר אלקטרוני ועוד) מאפשרת עבודה מכל מקום ובכל זמן. הלחץ הארגוני לתפוקה גבוהה, יחד עם החוזה הפסיכולוגי החדש, יוצרים למעשה דרישה וצורך מן העובד לעבוד בכל מיני שעות ומקומות, כדי לתת את מה שהארגון מצפה ממנו. "הוא לא נמדד בזה שהוא שוהה במקום העבודה, אלא במה שהוא תורם לארגון". חלק גדול מהתפקידים שהעובד ממלא היום הם מרתקים ומאתגרים, והאמצעים הטכנולוגיים מאפשרים גמישות בזמני העבודה וגם מוסיפים עניין. בעבר העבודה היתה הרבה יותר רוטינית (וזו היתה בעיה שהטרידה את הפסיכולוגים הארגוניים בדור הקודם).

 

בנסיבות אלה, בעולם של תחלופה גבוהה ותחרות, האתגר העיקרי של ניהול משאבי האנוש הוא איתור כוח אדם איכותי ושימורו בארגון. ההטבות היום אינן רק תגמולים חומריים, אלא אחרים, כמו לימודים גבוהים. "אנחנו מקבלים כל הזמן פניות של חברות ומוסדות גדולים, לפתוח להם כתה מיוחדת, למשל מנהל עסקים לתואר שני".

 

תופעה נוספת ב"מהפכת העבודה" היא קריסת האיגוד המקצועי, "וזו תופעה עולמית. העובד יודע שהיום הוא צריך לסמוך יותר על עצמו, פחות על הוועד והאיגוד המקצועי. הבעיה אקוטית אצל עובדי צווארון כחול והתעשיות המסורתיות, ששם פחות ניכרת מהפכת העבודה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *