יישום גישת ERP לתחום המסחר האלקטרוני

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 264, 11 ביוני 2001

העדר תפיסה וראיה מערכתית בפיתוח תוכנות הסחר האלקטרוני, הוא גורם מרכזי לצמצום פעילותן והתמוטטותן של חברות היי טק קטנות. כיוון שיכולת ההתממשקות של המוצרים שפיתחו לתוכנות אינטרנט אחרות היא קטנה, אומר חיים מלכית, מנכ"ל חברת ההשמה "מלכית משאבים ומחשבים".

ה'פילוסופיה' של פיתוח מערכות אינטרנט, לא היתה נכונה, אומר מלכית. פיתוח תוכנות ההיי טק נפרש בין הרבה מאד חברות קטנות ו'קטנטנות', וכל חברה ניסתה לפתח לעצמה נישה משלה בעולם האינטרנט, לרבות בתחום הסחר האלקטרוני. כל תוכנה פותחה למטרה ספציפית, אולם תוך כדי התרחבות הפעילות באינטרנט, צצו והתפתחו צרכים נוספים, חיוניים לפעילותה ולתפקודה של חברת הסחר שהשתמשה בתוכנה.

בעולם המסחר קיימת שרשרת אספקה, מחומר הגלם עד לשיווק המוצר המוגמר לצרכן, מסביר מלכית, ופתאום התברר לחברות הסחר האלקטרוני שאין להן, במסגרת התוכנה הקיימת, חיבורים ויכולת 'דיבור' דרך האינטרנט, עם גורמים שונים בשרשרת.

בעקבות היחשפות הצרכים החדשים לקיום פעילות תקינה ורווחית של החברה, עלה במקביל הצורך בהוספת תוכנה או תוכנות חדשות. נדרש לכן פיתוח תוכנות חדשות שמתאימות לצרכים, וגם אם נמצאה בשוק תוכנה רלוונטית לצרכים החדשים, לא תמיד התאימה כל תוכנה לסביבתה של התוכנה הקיימת בחברה.

נדרשו השקעות נוספות, בלתי צפויות, לפיתוח תוכנות מתאימות, ו'באופן טבעי' חברת הסחר פונה למשקיע, ומבקשת כספים נוספים. המשקיעים עשויים להיעתר (או שלא) ולהזרים כספים נוספים, אך לא תמיד היה די בהם, ונדרשו עוד סכומים, "ומדובר בעשרות אלפי דולרים, עד שהמשקיעים לא יכלו או לא רצו להוסיף, לא ידעו היכן הגבול, וסגרו את הברז".

הטעות היתה, ניתן לומר בדיעבד, שלכל מערכת ממוחשבת, בחברות שבשרשרת האספקה באינטרנט, צריכה היתה להיות ראיה כוללת, מערכתית, כדוגמת מערכת ה- ERP בארגונים (מערכת ממוחשבת אינטגרטיבית בין התחומים השונים – כמו ניהול מלאי, שיווק, חשבונות, שכר וכו', ש'מדברים' זה עם זה). "יתכן שתחום המסחר באינטרנט יתאושש אם תיושם בו גישת ERP".

 

קישורים רלבנטים באתר: 

 

יכול לעניין..

התנהלות עסקים קטנים ובינוניים (SMB) מול הבנק- האם יתכן סיפור אהבה?

  מאת: אבי קרעין וזאב הרשקוביץ*         חיי היום יום בחברות קטנות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *