חשיבות שמירה על ערכי יסוד של חברה

הרחבה לכתבת משאבים, 11 במרץ 2000

ניהול ארגון בזמני משבר, שינוי, חילופי מנכ"לים וכדומה, תוך שמירה על ערכי היסוד של ארגון וכללי המשחק שבו, מגבירה במידה רבה את יכולתו וסיכוייו לשרוד ולהצליח. כך סובר, מניסיונו ובהסתמך על הספרות המקצועית, בני פלדמן, מנכ"ל CO, חברה לייעוץ, פיתוח וניהול משאבי אנוש. אחד ההבדלים הבולטים, בדרך כלל, בין חברות מצליחות לחברות לא מצליחות, שהמצליחות שמרו לאורך זמן על ערכי היסוד שלהן, או שאף חידשו אותם, אבל 'הלכו לאורם' של ערכים אלה, וחשו מחויבות אליהם, מהמנכ"ל עד אחרון העובדים.

ערכי היסוד מתייחסים, למשל, לאופן הניהול (פתוח ומשתף או סמכותי), לדפוסי התקשורת, לרמת השוויוניות בארגון, ומהם גזורות נורמות ההתנהגות. "ערכים ונורמות אלה צריכים תמיד להתקיים לצד התוכנית העסקית של החברה, והיא אינה דוחקת אותם הצידה".

חברות ששימרו את ערכיהן, או שחידשו אותן לאורך הזמן, אבל טיפחו אותם, ולא ויתרו עליהם, לא בימים קשים ולא בימים טובים, ולא בימים של שינויים, השיגו תוצאות עסקיות טובות יותר לאורך זמן, ולא באופן ספורדי כמו חברות אחרות.

מתוך ההסכמה על דמות החברה, לפי ערכי היסוד שלה, נקבעים כל דפוסי הניהול של החברה. אם הם לא נקבעים בצורה כזו, ו'מתגלגלים' בהיסח דעת ובצורה אקראית לדפוסים משתנים מעת לעת או בעקבות חילופי מנהלים, החברה במקרים רבים לא יעילה, לא משיגה את היעדים שלה, ומנהליה לא מבינים כי הסיבה נעוצה באותם דברים שנראים ערטילאיים, אך הם למעשה מאד מעשיים".

"מניסיוני", אומר פלדמן, "בכל ארגון, אם זו חברת היי טק קטנה, או חברה עסקית ענקית, ערכי היסוד הם גורם מרכזי להבנת הנעשה בארגון, ולהתוויית דרכו לעתיד, ואם לא עוסקים בזה, מפספסים את העיקר בתכנון תהליכי הניהול".

"בבואנו לייעץ ולתכנן תהליכי ניהול לחברה, אנחנו מקפידים שכל התהליך יתחיל בהגדרת ערכי היסוד של החברה, על ידי 'צילום' המצב הקיים והערכים המתגלמים בו, ועושים זאת גם אם החברה לא מדברת על המצב במונחים של ערכים, אלא הם התפתחו והתגבשו כמעט 'בלי להרגיש', בצורה טבעית".

המטרה היא לתכנן תהליכי ניהול שיתאימו לערכי החברה ולכללי המשחק בה. למשל, חברה שהניהול בה הוא ניהול משתף ומתייעץ (בניגוד לניהול סמכותי), ורוצה ליישם תהליך של הערכת תפקוד וביצוע, לא הצליחה ליישם בצורה טובה שיטה, שבה נקבעות דרישות התפקוד והביצוע על ידי ההנהלה, וזה קרה כשנכנס מנכ"ל חדש, שדווקא נחשב לאיש מבריק. התברר כי בהתאם לערכי היסוד בארגון הזה, יכולה להיות אפקטיבית רק שיטה שבה העובד עצמו קבע כיצד יש להעריך ולמדוד את תפקידו.

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *