התחזקות השקל כהזדמנות אסטרטגית

 

 מאת: בעז דנילוב *  rtf5884900748_342110925

 

  • רקע

שער הדולר והיורו, מטבעות הייצוא העיקריים של ישראל מתקרבים לרמתם הנמוכה מזה שנים. קווי המגמה ארוכי הטווח מצביעים על סבירות גבוהה להמשך מגמה של התחזקות השקל ביחס למטבעות הייצוא העיקריים בשנים הקרובות, זאת הודות לשילוב בין גורמים חיצוניים למשק הישראלי והתפתחויות כלכליות מקומיות:

  • פגיעה נמוכה יחסית במשק הישראלי של המשבר הכלכלי העולמי ויציאה מהירה, יחסית לשווקים מערביים, מתקופת המשבר הכלכלי העולמי.
  • גילוי מקורות בהיקף משמעותי של גז טבעי בישראל צפוי להביא להכנסות משמעותיות במטבע חוץ מייצוא גז ולהגדיל במקביל את הכנסות המדינה ממסים.
  • המדיניות המוניטארית והפיסקאלית הנוכחית של ארה"ב צפויה להביא לחולשה מתמשכת של הדולר.

 

מקור: נתוני בנק ישראל, חישוב קווי המגמה קבוצת הייעוץ אביב.

שקל חזק לאורך זמן, מציב אתגר משמעותי עבור יצואנים ישראליים עד כדי איום על עצם קיומם וההיתכנות להמשך ייצור בישראל. עם זאת, בצד האיום המשמעותי על יצואנים ישראלים, מציבה התחזקות השקל הזדמנות אסטרטגית לשדרוג המעמד התחרותי העולמי של יצרנים ישראליים.

 

  • הדרך למנף את התחזקות השקל לביסוס מעמדה של התעשייה הישראלית בשווקים זרים

אינטגרציה לפנים על פני שרשרת הערך הענפית עשויה לאפשר לתעשיינים ישראלים התבססות וצמיחה עסקית על ידי התקרבות ללקוח המערבי ויצירת יתרון תחרותי שיאפשר המשך ייצור בישראל. התחזקות השקל "מוזילה" באופן יחסי מספר צעדים אסטרטגיים אפשריים:

  • רכישת מפיץ

כניסה לשותפות או אף רכישה של מפיץ מקומי בשוק יעד עיקרי מערבי תאפשר מחד התקרבות ללקוחות והגברת שליטה בשוק יעד ומאידך תגדיל את הערך המוסף העסקי ותשנה את תמהיל ההוצאות כך שיכלול יותר הוצאות במטבע חוץ.

  • רכישת חברה

רכישה של חברה עם סל מוצרים משלים ו/או אחיזה בשווקי יעד ומיזוג הפעילות העסקית (M&A), תאפשר מחד התבססות וצמיחה עסקית ומאידך צפויה לאפשר הסטת מרכיב הוצאות גדול יותר, מעלות יצירת הערך, להוצאות במטבע חוץ.

  • משרד הנדסה בקרבת הלקוחות

הקמה או רכישה של משרד הנדסה בקרבה מידית ללקוחות תעשייתיים תאפשר יצירת יתרון תחרותי משמעותי למול "יצרן זול מהמזרח" על ידי חיזוק יכולות התאמה מדויקת לצרכי הלקוח (customization) יחד עם יכולות תמיכה צמודה (ו"זולה" במונחי ₪) והגברה משמעותית של הבנה מדויקת של צרכי הלקוח.

 

  • ניתוח התשואה המצטברת ואסטרטגית הפעילות הבינלאומית של חברות תעשייתיות ישראליות

בניתוח חברות תעשייתיות ישראליות ששוקי היעד העיקריים שלהן במדינות מפותחות (צפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה) המתבסס על מדד מניות התעשייה של הבורסה בתל אביב, עולה שאלה מתוכן אשר נקטו באסטרטגיה של רכישה או הקמת חברות בנות בשווקי יעד מערביים (חברות ייצור, שיווק, שרות ותמיכה) הראו תשואה מצטברת עודפת מאז החלה מגמת התחזקות השקל ב 2005. זאת, בהשוואה לחברות שנקטו באסטרטגיה מעורבת של הקמת חברות בנות הן בשווקים מערביים והן אתרי ייצור זולים במזרח ותשואה מצטברת עודפת משמעותית לעומת חברות שבחרו להעביר את הייצור למדינות Low Cost.

 

מקור: ניתוח קבוצת הייעוץ אביב של תשואות מניות ענף התעשייה בבורסה של תל אביב על פי האסטרטגיה בה נקטו.

 

* בעז דנילוב, הינו שותף באביב אסטרטגיה ושיווק – boazd@avivil.com

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוגוסט 2011. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

שותף עסקי

בחירת שותף עסקי

  פרק מהספר "הרעיונות הגדולים בקבלת החלטות לניהול עסק רווחי" מאת: עו"ד אליהו עמר   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *