ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » השלכות ועדת בן בסט (מיסוי הון) על כספי העובדים

השלכות ועדת בן בסט (מיסוי הון) על כספי העובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 211, 15 מאי 2000

 

המלצות ועדת בן בסט לבטל זכויות מוקנות של עובדים, ללא היוועצות ובכפייה 'מלמעלה', פוגעות במרקם יחסי העבודה ובאפשרות לקיים יחסי עבודה הוגנים ויציבים, אומר ד"ר רן חרמש, יו"ר האגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה, וחבר סגל המחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון.

כזכור, ממליצה הוועדה, ותומך משרד האוצר, למסות את התשואה בקרנות ההשתלמות, ולבטל הקלות במיסוי על עבודת משמרות וחצי נקודת זיכוי לאשה עובדת. המלצות אלה, פורצות את תחום ניהול יחסי העבודה בלי התערבות מוגזמת של ממשלה או אינטרסים אחרים החורגים מתחום יחסי העבודה. לזכויות אלה שהושגו וקיבלו במשך השנים מעמד מבוסס, צריך היה להתייחס ביתר רצינות, ולא כמו לסתם סעיף במסגרת התקציב והתחיקה. עד עתה, דברים שהוסכם עליהם ונחתמו בין המעסיקים לארגוני עובדים, נתפסו כהישגים 'מקודשים' שמתייחסים אליהם בכפפות משי, והממשלה, באופן עקרוני, לא התערבה בעניינים אלה, והותירה אותם למו"מ בין השחקנים עצמם.

אמנם, יכול להיות שהמלצות אחרות של ועדת בן בסט יביאו תועלת מיידית לכל או לרוב השכירים במדינה, בהגדלת הנטו, אך הממשלה, על-ידי אימוץ המלצות הוועדה, למעשה מחליטה כי כל הכנסה כספית, מכל כיוון ובמסגרת כל הסדר, היא מבחינת הממשלה שוות-ערך. האוצר מנסה לשכנע את העובדים, ואומר 'כדאי לכם': אמנם נגבה מכם במסגרת המיסוי החדש עוד 2 מיליארד ש"ח, אבל בסופו של דבר נזרים לכיס אחר שלכם תשעה מיליארד ש"ח.

הבעיה היא, שהעובדים מחזיקים כעת בכיסם את 2 מיליארד השקלים, משום שנוהל לגביהם מו"מ ונחתמו הסכמים. אבל בוקר אחד הממשלה תצטרך כספים למטרה כלשהי, מוצדקת יותר או פחות, כולל דרישות כספיות להצלת שלמות הקואליציה, ואחד הפתרונות הפשוטים יהיה הגדלת המיסוי, כלומר החזרת גלגל המיסוי לאחור. כיום, לעומת זאת, העובדים עדיין מחזיקים לפחות בציפור אחת ביד, בזכויות 'מקודשות' בין אם מבחינה חוקית או נורמטיבית, זכויות שהממשלה מכבדת ועדיין נותנת להן יחס מועדף.

ד"ר חרמש מביע חשש כי מגמה זו, ביום מן הימים, עלולה גם להוביל לפגיעה בחסכון הפנסיוני. "ברגע שבו אין פרות קדושות, אם כל כסף הוא כסף ולא משנה מקורו, גם הפרה הקדושה של כספי הפנסיה עלולה להישחט".

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת: 

דו"ח הועדה הציבורית לרפורמה במס הכנסה – הדו"ח הרשמי – מומלץ לעיין!!!

מתוך:  http://www.finance.gov.il

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *