המגשר פותר בעיקר קשיים רגשיים בין הצדדים המסוכסכים

הרחבה לכתבת משאבים גיליון 173, 11 באוגוסט 1999

במקרים רבים אנשים לא פותרים סכסוך ביניהם בגלל קושי אנושי, כמו תחושות כעס ועלבון, ולא בגלל מחלוקת על תכני הסכסוך ותשלום כספים, אומר עו"ד ביני ברלב, מנהל "גומא – המרכז הישראלי לגישור" בירושלים. מניסיונו במאות מפגשי גישור – שיטה שצברה תאוצה בשנתיים האחרונות – מעריך עו"ד ברלב כי מחצית עד שני שליש מעבודתו של המגשר הם טיפול בגורם האנושי. "ברגע שצד בסכסוך מקבל התייחסות, התנצלות, הבנה והכרה בעובדה שהוא נפגע, עולה במידה משמעותית יכולתו להתגבר על עלבונו ולתרום לפתרון הסכסוך".

המגשר, מבהיר ברלב, מטפל במפגש הגישור בשני תחומים – תוכן ותהליך. "תוכן" פירושו מהות הבעיה, גורמיה החומריים והכמותיים, הסכומים הכספיים הכרוכים בפתרונה, ואילו "תהליך" פירושו ההיבט הרגשי שבסכסוך.

למרות שכל סכסוך מתורגם לסכומי כסף. סכסוך לא תמיד נוצר בשל אי פתרונן של שאלות תוכן בין הצדדים, אלא מפני שהתהווה סכסוך רגשי, עמוס בתחושות פגיעה, המונע מהם להגיע לפתרון.

"במשפט או בוררות נקבעת תוצאה, והצד המפסיד יכול 'להתפוצץ' מזעם. אך משמעות הגישור, מלבד הצורך להחליט על פתרון שיהיה טוב לכל הצדדים, היא הטיפול גם בצד האנושי. צריך לעבוד עם הצדדים כדי שירצו לפתור את הסכסוך. ליחסים בין הצדדים תהיה המשכיות בעתיד. גם אם הם שני שותפים עסקיים שנפרדים, עדיין היכולת שלהם לשתף פעולה, אפילו כנפרדים, הרבה יותר משתלמת בפתרון בדרך גישור, מאשר פתרון משפטי, שבו צד אחד החטיף נוק אאוט לצד האחר. החיים לא נגמרים בסיום המשפט, עוד יהיה לצדדים קשר ישיר או עקיף, וגם הצד שניצח עלול להינזק בגלל אי פתרון הסכסוך הרגשי ביניהם".

מבחינת הצורך לטפל בהיבט הרגשי, מאפיינת את עבודתו של המגשר היכולת להתקרב לשני צדדים, בכל מיני סוגים ומקרים, ולגרום להם לעבור מהלך, שלעתים נראה כמעט בלתי אפשרי, ממצב של סכסוך למצב של הבנה. "זה אחד הדברים הקשים והמאתגרים בעבודתו של המגשר". פעמים רבות הוא מצליח לא בגלל ש"קלע בול" לסכום הכספי הנכון שעליו הוסכם לבסוף בין הצדדים, אלא כתוצאה מרקימת קשר אנושי ביניהם, שאפשר להם לפתור את הסכסוך.

עו"ד ברלב מציין את יתרונותיו הבולטים של הגישור, ובין היתר: מקסימום רווח לשני הצדדים, מהירות הבירור וסיום הסכסוך, סודיות, עלות נמוכה יחסית להוצאות משפטיות, הימנעות מיצירת תקדים משפטי, לרבות לחברה הנתבעת,תקדים העלול להיות מושלך על מקרים דומים, ולעלות לחברה בכסף רב.

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

'העוצמה שברכות' – שימוש בכלים דיאלוגיים בארגונים הירארכיים

  מאת: עמרי גפן *     “Anyone who conducts an argument by appealing to …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *