הטבע לשירות העבודה בצוות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 163, 2 ביוני, 1999

 

היועץ הארגוני, עודד קדרון, תושב כפר ורדים שבגליל, רותם את נכסי הטבע באזורו, להשגת מטרות ושיפורים בחייו ובעבודתו של צוות עבודה בארגון. הצוות יוצא ליום חוויה בטבע, שבסופו הוא אמור לגבש הצעות לשיפור חייו ותהליכי עבודתו. מתקיימת "התבוננות בטבע, שימוש בחוויה שהטבע משרה, כדי להעמיק את ההבנה איזה צוות אנחנו – איזה 'צבע' יש לצוות, כלומר אילו תהליכים ומאפיינים מתקיימים בו, וניתן להמחישם דרך החוויה בטבע".

קודמת ליציאה לטבע שיחה עם חברי הצוות ומנהלו, שבה מגדירים מטרה בחיי הצוות אותה רוצים להשיג, ובהתאם לזה מתקיימת הפעילות ליד פלג המים. למשל, אם המטרה היא שיפור בניהול הזמן בצוות, ימוקד הדמיון המודרך בתהליך ההרפיה בהשכלות ובדמיון בין זרימת המים לזרימת הזמן. "הכיוונים ההשלכתיים הם אינסופיים: מהם מאפייני הזמן שלנו? האם הוא צפוף, נינוח, או שועט ושואג? כיצד אנחנו מנצלים את זרימת הזמן וכו'?" אומר קדרון.

אפשר להתמקד בזרימת תהליכים שונים בצוות, "באיזה מובן הצוות בכלל זורם? באילו מישורים אנו זורמים ובאילו לא? באילו תחומים אנו שקופים כמו המים ובאילו 'סמיכים'? האם ה'צלילים' הנשמעים בצוות דומים או שונים לצלילים שאנחנו שומעים בטבע שמסביבנו?".

אם התרחשו בסביבה אירועי טבע נוספים, למשל, נשמעו קולות כלשהם, שריקת רוח, או ציפור חלפה מעל המים, יכולים המשתתפים להשליך מאירועים אלו משמעויות נוספות על הנושא הנדון, על גורמים שונים המשפיעים על חיי הצוות "הסביבה והטבע", מוסיף קדרון, "הם כלי חדירה פנימה לחייו של הצוות, ומאפשרים גם התחברות פנימית של חבר צוות לעצמו, וגם למאפיינים של הגוף אליו הוא שייך, כלומר התחברות לצוות". היציאה לטבע אינה פעולה בודדת העומדת בפני עצמה, אלא שייכת לתהליך כולל שמנחה היועץ בצוות.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אקטובר 2001. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

רוחניות וארגונים: הגדרה מפתיעה לארגוני העתיד, חובת המשימה שלהם, רציונאליות חדשה ומנהיגות קיבוצית

   מאת: ד"ר ברכה קליין תאיר, אהיה – מרכז להתפתחות אוניברסלית   מנהיגי ארגונים אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *