הדרכה פסיכולוגית למנהלים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 192 ,28 בדצמבר 1999

מערכות סיוע לעובד (EAP), שקיימות בארגונים במערב כבר משנות השבעים, מספקות לעובדים ולבני משפחותיהם מענה למצוקות אישיות ורגשיות, מתוך הנחה כי למצוקות אלה השפעה תפקוד ותפוקה במקום העבודה. מחקרים מראים כי תכניות הסיוע מפחיתות היעדרות ממקום העבודה, שימוש בימי מחלה ועוד, ומגבירות את תפוקת העובד והארגון.

 

ד"ר איתי שילוני, פסיכולוג קליני, מנהל את INTAKE: מיזם לייעוץ וסיוע פסיכולוגי לפרט ולארגון, משותף לד"ר שילוני ולמכון "קינן-שפי" לפסיכולוגיה תעסוקתית והשמת כח אדם. ייחודו של מיזם זה הוא מתן ייעוץ פסיכולוגי ותמיכה גם למנהלים, שהם "הפסיכולוג הראשון שפוגש את העובד".

 

בכל עבודת ניהול יש פן פסיכולוגי, וכל מנהל משמש למעשה כיועץ, או פסיכולוג של כפיפיו, בזמן מצוקות אישיות שונות, או בצורה עקיפה בתחום העבודה. "אם עובד מבקש העלאה במשכורת, או להיעדר לכמה ימים מהעבודה, המנהל יוכל להבחין שהמדובר בבעיה רגשית של העובד, ולא בסיבה הקונקרטית שהעובד הצהיר עליה". מנהל שיודע לתת ברגע קשה תמיכה ומילה טובה, הוא לפעמים מנהל הרבה יותר מתגמל ממנהל שיעלה קצת את המשכורת".

 

לדברי ד"ר שילוני, מנהלים רבים מרגישים בודדים בהתמודדותם עם הפן הרגשי והפסיכולוגי של הקשר שלהם עם עובדיהם. "הם מתקשים להתייעץ בעניינים אלו עם עמיתים, או עם האחראים עליהם בשל מבוכה, חוסר רצון להודות בחולשה, או העדר מודעות". במסגרת המיזם, מקבלים המנהלים סיוע והדרכה בזיהוי קשיים רגשיים ופסיכולוגיים אצל כפיפיהם, וכמו כן סיוע בקשיים אישיים ביחסי עובד-מעביד.

 

"לא כל המנהלים ערים לאופן שבו הם מתייחסים לעובדיהם מבחינה אישית ולמסרים שהם משדרים. הם לא מודעים לצורך ליצור עם העובדים יחסים של עוזר ונעזר, הורה וילד. הם יכולים לעיתים לשדר דחייה, חוסר שביעות רצון וחוסר סיפוק ולא תמיד מודעים לאופן שבו הדברים נקלטים אצל העובדים".

 

מנהיגים ברשת
www.leadersnet.co.il
leaders@leadersnet.co.il
© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

  

 

 

 

יכול לעניין..

מנהלים רצפות ייצור – הגישה המערכתית בתהליכי הכשרת מנהלי דרג ביניים

לקבל את המיטב מבוגרי הכשרה לניהול – צרורעצות מעשיות  מאת: קובי רוזנברג*    ניהול ברצפת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *