גישור כדרך לישוב סכסוכים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 202, 11 במרץ 2000

הגישור, כדרך ליישוב סכסוכים בהסכמה, מתפתח והולך בשנים האחרונות. חברת "בר שיח" לגישור (חברה בת של "דע- עד" לייעוץ ארגוני) מרחיבה ומיישמת את הגישור כתפיסה וגישה בתרבות הארגונית, הרואה בגישור לא רק כלי למניעת התפתחות סכסוכים, אלא גם להעצמת מנהלים וממלאי תפקידים שונים. הגישור, אומר גלעד איזק, מנהל (משותף) של "דע-עד", הוא באופן כללי מודל שמאפשר להרחיב את האינטרסים של כל אחד מהצדדים, ולמצוא פתרונות שמשרתים את מגוון האינטרסים של הצדדים, בסכסוך פוטנציאלי או קיים".

"אנחנו מלמדים את הטכניקה והטקטיקות של הגישור, כארגז כלים למנהלים ולממלאי תפקידים בארגון, כמו אנשי רכש ושיווק, מנהל משאבי אנוש, יועץ משפטי או חבר ועד, במטרה להעצים את יכולת המשא ומתן שלהם, בארגון או מחוצה לו", אומר איזק.

"בר שיח" מלמדת ומובילה בארגונים את עקרונות הגישור בכמה רמות, מבחינת התפתחות הסכסוך.

רמה ראשונה היא גישור מונע, בסכסוך פוטנציאלי שעלול להתפתח ולפרוץ בארגון בעקבות יישום שינויים ארגוניים או צעדי רה-ארגון שונים. "ניתן לאתר מוקדי סכסוך מראש, וכנהוג

בגישור – אך ללא פנייה לצד שלישי כמגשר – לזהות אינטרסים המעורבים בצעד הארגוני, ולטפל בהם לפני ביצוע הפעולה הארגונית העלולה לגרום לסכסוך".

רמה שנייה היא התערבות מגשרת בסכסוך, לפני שהצטברו בו 'תוצרי לוואי' רגשיים בעוצמה חזקה, כמו כעס, רצון לנקום וכו'. מנהל יכול לנקוט במצב זה במיומנויות גישור, כמו הקשבה וזיהוי אינטרסים, שיקוף וצילום מצב, "מסגור" מחדש של המצב ועוד.

רמה שלישית היא גישור בסכסוך שכבר פרץ, אך עדיין לא יצא מחוץ לארגון. עובד בארגון, מנהל או ממלא תפקיד אחר, שהוכשר לשמש כמגשר, והנתפס כנייטרלי, יכול לשמש כמגשר בין הצדדים. לא כל מי שהוכשר כמגשר פנים ארגוני, מתאים למלא את תפקיד המגשר בכל סכסוך. לפעמים יכול להתאים לזה מנהל משאבי אנוש, ולעתים לא יתאים חבר ועד עובדים לשמש כמגשר בין עובד להנהלה. מהרמה השלישית בהתפתחות סכסוך, חברת הגישור מלווה, לפי הצורך, את תהליך הגישור.

רמה רביעית היא גישור בסכסוך שכבר פרץ החוצה, והגיע כתביעה לבית הדין, אם מצד ההנהלה או מצד העובד. בשלב זה פועל רק מגשר חיצוני, מחברת הייעוץ, במטרה למנוע המשך התהליך המשפטי ובניסיון לפתור את הסכסוך בגישור, ומתוך הסכמה בכל זאת, ולא ב"כפייה" של בית דין.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

'העוצמה שברכות' – שימוש בכלים דיאלוגיים בארגונים הירארכיים

  מאת: עמרי גפן *     “Anyone who conducts an argument by appealing to …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *