בניית חזון והטמעתו

מהמאמרים הנצפים ביותר

שווה קריאה!

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 299, 18 במרץ 2002

מחקרים מראים כי מונהגים – בארגון, בקהילה או בחברה – מצפים כי המנהיגות 'תיתן' חזון, שישמש כמו גב מוצק ליומיום, ובמיוחד למצבים ורגעים שיש בהם צורך לקבל הכרעה או לנקוט צעד לכיוון זה או אחר. גידי יצחקי, יועץ ארגוני ב"מנהיגות – מכון ייעוץ לארגונים לומדים", מגדיר את החזון כ"מגדלור המניע את המערכת הארגונית, היצור דחף לפעולה, ומן החזון ניתן לראות תמונה עתידית של הארגון במיטבו".

בניסוח החזון צריכים לבוא לידי ביטוי כמה מרכיבים או מקורות:

  1. איזה ארגון אנחנו רוצים להיות, בהתייחס למצב השוק, למוצר שלנו, להשפעה שאנחנו רוצים שתהיה לנו.
  2. המציאות הארגונית בעת גיבוש החזון: מיהם אנשי הארגון, איזה ערכים מניעים אותם, באיזה קשיים ואתגרים הם מתמודדים. אם החזון יהיה מנותק מהמציאות העכשווית, הוא ייתפס כבלתי רלוונטי.
  3. הערכים הארגוניים והאישיים שאליהם יש לשאוף, למשל פתיחות, שקיפות, ביזנס, תודעת שירות גבוהה, עבודת צוות. החזון הוא גם תולדה של מנהיגות הארגון: מה צריך לאפיין את המנהיגות – האם היא צריכה להיות כריזמטית, מקצוענית, או מתבססת יותר על קשרים בין-אישיים. מרכיב חמישי בחזון הוא החותם ששואפת המנהיגות להותיר בארגון.

"החזון צריך לתת כיוון, מצפן, לסייע לחולל אנרגיה שתעזור לאנשים למצות את עצמם. האידיאל הוא חזון שכל אחד מאנשי הארגון יוכל להתחבר אליו, ואז יוציא את המיטב והמירב מעצמו".

צריך להימנע ממצב שכיח שבו שהחזון הוא 'מגדלור' תיאורטי בלבד, ולהשתדל לעשותו כלי מרכזי להנעת הארגון ואנשיו. ראשית, לפרסמו כפלקט במסדרונות הארגון ובמערכות האינטרה-נט של הארגון. אפשר גם להשיקו באירוע כלשהו שבו משתתפים עובדי הארגון.

אך לא די באלה, ויש להטמיעו על-ידי פעילויות ביחידות הארגון השונות. מנהלים יכולים ליזום דיון בהשתתפות העובדים, במסגרתו מזהים התנהגויות ובוחנים אם הפעילות היומיומית ביחידה אמנם נאמנה לערכים שבחזון.

אם ישנם בחזון ערכים כמו מובילות (בשוק שבו פועל הארגון) או שקיפות, ניתן לבדוק את יישומם בפועל. למשל, ניתן לנסח יחד, מנהלים ועובדים, מהן התנהגויות שמשמעותן שקיפות, האם אנחנו אכן מתנהגים כך, ואיך אנחנו יכולים להטמיע התנהגויות אלה.

ניתן להקים צוותים רוחביים בארגון, מנהלים ועובדים, שיבחנו אם התהליכים בארגון מתאימים לחזון. וכן, אפשר לשלב את תכני החזון בתהליכי הדרכה ופיתוח מנהלים כאתגר ניהולי ומנהיגותי: איך מנהל פורט ומיישם את החזון בחיי היומיום ביחידה שהוא עומד בראשה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

גידול דור העתיד של מנהלים: שמירת מורשת הארגון על ידי בניית עתודה ניהולית

מאת מאיר שירת – יועץ ארגוני ב"מכון מנהיגות – ייעוץ לארגונים לומדים" פורסם לראשונה פברואר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *